Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ps audio DAC - klikające przekaźniki

Fudster 15 Nov 2019 19:58 546 14
    Fudster
    Level 3  
    Witam serdecznie.
    Jest to mój pierwszy post dlatego cześć Wszystkim.

Kilka dni temu zauważyłem w swoim systemie nieprawidłowe działanie mojego przetwornika PWD w wersji MK2.
    Otóż problemem są lub jest jeden przekaźnik na wyjściu audio. Dac podczas standby lub w stanie włączenia rozłącza i załącza w różnych odstępach czasu przekaźniki na wyjściu co skutkuje odcieciem toru audio na wyjściu przetwornika. Dzieje się to po podaniu sygnału lub nie po prostu nie ma to znaczenia. Przetwornik na tylnej ściance ma główny włącznik po włączeniu przetwornika działa on cały czas podczas wyłączania z przedniego panelu tak naprawdę wyłączny jest wyświetlacz i odlaczane przekaźniki bynajmniej tak wszystko działało do tej pory. W chwili obecnej tak jak wspominałem przekaźniki klikaja wyrywkowo czasami wszystko działa ok a po kilkunastu minutach zaczynają klikać ponownie i tak w koło.
    Dac sam w sobie działa jak działał wszystkie wejścia cyfrowe sprawdziłem i działają również karta jako streamer też działa.
    Byłbym wdzięczny jeżeli ktoś miałby jakiś pomysł co może to powodować.
    Załączam zdjęcie płytki.
    Ps audio DAC - klikające przekaźniki Ps audio DAC - klikające przekaźniki Ps audio DAC - klikające przekaźniki
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Relpol przekaźniki
    aaanteka
    Level 39  
    Fudster wrote:
    przekaźniki klikaja wyrywkowo czasami wszystko działa ok a po kilkunastu minutach zaczynają klikać ponownie i tak w koło.

Przekaźniki takowe są sterowane napięciem za które odpowiada jakiś układ sterujący. Jakikolwiek tak zwany "zimny lut", mikropęknięcie druku na PCB, ale również uszkodzenie kondensatora w obwodzie zasilania cewki przekaźnika może skutkować takim objawem. Na początek należy sprawdzić jak zachowuje się w trakcie tych usterek napięcie na cewce zasilającej. Określić też trzeba w jaki sposób rozwiązano jej zasilanie - określić układ za to odpowiedzialny (przykładowo układ opóźnionego załączania). Może to być również wina samego zasilania całego tego bloku opóźnienia. Bez pomiarów i przyjrzenia się temu z bliska nic się więcej nie da powiedzieć.
    W załączniku masz przedstawiony opis wyprowadzeń przekaźników tego typu.
    Fudster
    Level 3  
    Dziękuję za odpowiedź.
    Jutro zrobię pomiary zasilania na obydwu przekaznikach.
  • Relpol przekaźniki
    Fudster
    Level 3  
    Witam ponownie.
    Zrobiłem pomiary na obu przekaznikach.
    Wygląda to tak że mamy 11.35V przy załączonym przekaźniku Lewym patrząc na pcb tak jak zamieściłem zdjęcia i 0.85V na Prawym przekaźniku. Są to pomiary które spisałem przy stabilnej pracy czyli w przeciągu godziny dac działał bez zarzutu. Co ciekawe jak jest załączony lewy to dźwięk mam w obydwu kanałach tak jak by drugi przekaźnik w ogóle nie obsługiwał drugiego kanału...mimo że patrząc na płytkę tor audio łącznie z przekaznikami wygląda na symetryczny. Dodam jeszcze że przy klikaniu napięcie spadało gwałtownie na lewym przekaźniku natomiast przy powrocie zasilania zdarzało się że wzrastało stopniowo od zera aby następnie osiągnąć około 11.35V nie zawsze te 11.35 było natomiast stabilne zdarzało się że spadało do 10.6V i tak falowalo aby znów osiągnąć 11. 35V. Prawy przekaźnik natomiast miał w początkowej fazie testów 1.8V aby w przeciągu około 20 min spaść i zostać stabilnie w granicach 0.85v.
    Jak już wcześniej wspominałem włącznik standby jest na przednim panelu. Jest on podłączony do płytki za wyświetlaczem (czerwona złączka ) co ciekawe przy uspieniu urządzenia czy też zmianie między streamer a inne źródło zawsze było słychać charakterystyczne kliknięcie (dwukrotne) przekaźnika czy też przekaźników. Być może z tej płytki te przekaźniki są sterowane?
    Wczoraj dac działał bez zarzutu przez ponad godzinę. Dzisiaj natomiast po 10 minutach przekaźniki już rozłączyły sygnał audio i tak już zostało przez jakiś czas. Pomogło jedynie wyłączenie daca z tylnego panelu i uruchomienie go ponownie ale po około godzinie.
    Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc.
    Załączam zdjęcie płytki za wyświetlaczem. Ps audio DAC - klikające przekaźniki
    Grzegorz740
    Level 35  
    Poszukaj skąd są sterowane przekaźniki. Przejrzyj układ sterowania przekaźników. Sprawdź kondensatory elektrolityczne czy nie utraciły pojemności. Sprawdź płytkę PCB w obrębie przekaźników , układu sterowania czy nie ma zimnych lutów.
    Fudster
    Level 3  
    Możesz dokładniej rozwinąć to co masz na myśli pisząc o układzie sterowania przekaźników?
    Niestety patrząc na płytkę mamy tylko to co widać. Tak naprawdę to tylko te widoczne ścieżki które są przy samych przekaznikach. Reszta pcb z obu stron ma ekran także nie wiadomo gdzie co idzie i skąd jest sterowanie niestety. Wszystkie płytki w tym dacu są tak zrobione także dojść co gdzie i jak raczej łatwe nie będzie 😔 Ps audio DAC - klikające przekaźniki
    aaanteka
    Level 39  
    Fudster wrote:
    Reszta pcb z obu stron ma ekran także nie wiadomo gdzie co idzie i skąd jest sterowanie niestety. Wszystkie płytki w tym dacu są tak zrobione także dojść co gdzie i jak raczej łatwe nie będzie 😔

Nie ekran tylko wypełnienie masą przestrzeni wolnych nie wykorzystanych, ale nie sprawia to najmniejszej trudności w prześledzeniu obwodów prowadzących od danych elementów, w tym od przekaźników. Co więcej mając fizycznie obwód u siebie możesz się wspomagać miernikiem uniwersalnym z funkcją ciągłości lub omomierza.

Fudster wrote:
    Wygląda to tak że mamy 11.35V przy załączonym przekaźniku Lewym patrząc na pcb tak jak zamieściłem zdjęcia i 0.85V na Prawym przekaźniku. Są to pomiary które spisałem przy stabilnej pracy czyli w przeciągu godziny dac działał bez zarzutu.

Są to dwa identyczne przekaźniki a więc należy ustalić na 100% ich funkcję. Jeżeli każdy z nich jest tak samo skonfigurowany dla toru prawego i odpowiednio lewego, to tu pomiar wykazuje jakąś nieprawidłowość:
    1)błędny pomiar
    2)nieprawidłowe funkcjonowanie sterowania przekaźnikami.
    Ale, ale obstawiam punkt (1). Dlaczego, a to dla tego że w przeciwieństwie do ciebie po zapoznaniu się z kartą katalogową przekaźnika (którą miałeś podesłaną) oznaczenie przekaźnika wskazuje wyraźnie na przekaźnik "Single-winding Latching Models" w luźnym tłumaczeniu "Modele zatrzaskowe z pojedynczym uzwojeniem"( na 2 karcie noty katalogowej).

Fudster wrote:
    Dodam jeszcze że przy klikaniu napięcie spadało gwałtownie na lewym przekaźniku natomiast przy powrocie zasilania zdarzało się że wzrastało stopniowo od zera aby następnie osiągnąć około 11.35V nie zawsze te 11.35 było natomiast stabilne zdarzało się że spadało do 10.6V i tak falowalo aby znów osiągnąć 11. 35V. Prawy przekaźnik natomiast miał w początkowej fazie testów 1.8V aby w przeciągu około 20 min spaść i zostać stabilnie w granicach 0.85v.

Wskazuje to na powyższą tezę: przekaźnik sterowany jest impulsem:-pierwsze podanie napięcia załącza się a raczej przełącza styk 6 z 7 na 5 i odpowiednio 3 z 2 na 4(a ponieważ jest to przekaźnik podtrzymujący napięcie może być odłączone), drugie podanie napięcia przekaźnik rozłącza powraca do stanu pierwotnego, połączone styki 6-7 oraz 2-3.
    Czy tak jest możesz się przekonać w praktyce. Pomiary do powtórzenia z wykorzystaniem obecnej wiedzy.
    Jak zakłada producent nawet przy 9V przekaźniki powinny pracować prawidłowo, ale falowanie napięcia może wskazywać na uszkodzenie przykładowo zasilacza tego obwodu. Słusznie wskazał tu kolega,że może przyczyna leżeć po stronie jakiejś pojemności zważywszy że okolice zasilania (LM317) obfitują w bliskie sąsiedztwo radiatorów i kondensatorów elektrolitycznych.
    Przy pomiarach zwróć uwagę na odwrotną orientację przekaźników na płycie PCB i prawidłowo lokalizuj styki cewki 1-8.
    I jeszcze jedno styki przekaźników mogą być wykorzystane odwrotnie i stąd mogą mieć również odmienne sterowanie dla danego stanu( wygoda przy prowadzeniu druku w trakcie projektowania PCB).
    Wszystko powyżej jest tezą którą musisz sam praktycznie sprawdzić. :D

Dodano po 1 [minuty]:

A masz tam 2 ledy smd LED1 i LED4. Pokwapiłeś się do czego one służą? Sygnalizują coś ,czy są tylko źródłami odniesienia przykładowo?
    Fudster
    Level 3  
    Grzegorz dziękuję bardzo za wsparcie.
    Patrząc na pcb logiczne byłoby stwierdzenie że każdy z przekaźników odpowiada za prawy i lewy kanał. Czy tak jest nie wiadomo.
    Aaanteka kartę katalogowa znalazłem w necie zaraz po rrozebraniu daca i sprawdzeniu przekaźników. Oczywiście sprawdziłem też to co mi podesłałeś okazało się dokładnie tym samym. Do pomiaru użyłem dwóch mierników jednocześnie aby nie skakać z jednego na drugi przekaźnik I mieć wgląd na pomiar obu. Dodam też najłatwiej było się podlutowac przewodami do pinów ze względu na kiepski dostęp. Oczywiście uwagę zwróciłem na to jak przekaźniki są wlutowane także ich orientację. Dokonam pomiaru jeszcze raz i podzielę się spostrzeżeniami.
    Co do Ledów na płytce nie mam pojęcia jaka funkcję pełnia. Jest ich dokładnie cztery sztuki. Po załączeniu daca z tylnego panelu wszystkie cztery się świec, nie wpływa też na to wyłącznik z przedniego panelu. Po naciśnięciu wygasza się tylko wyświetlacz reszta działa co widać po reszcie Ledów wewnątrz obudow.
    Jeżeli już jesteśmy przy tym pcb to czy sterowanie tymi przekaznikami może być z innej części daca? Pytam bo patrząc na płytkę mamy symetryczne dwa kanaly lewy i prawy z torem analogowym dodatkowo oddzielnie uzwojenie z transformatora gdzie dalej leci stabilizacja i filtracja. Dodatkowo dac wolfsona i też oddzielny odczep z tego samego transformatora plus stabilizacja I filtracj patrząc na lewą cześć płytki przy kości wolfsona . Sygnał cyfrowy jest podany z płytki która jest wyżej i ma oddzielne zasilanie. Dac ma dwa trafa I drugi transformator zasila pozostała część elektroniki z sekcja cyfrową włącznie.
    Być może samo sterowanie przekaznikami wcale nie jest na płytce o której mowa zresztą sam nie wiem.
    Jak wspomniałem wcześniej sprawdzę jeszcze raz zasilanie na przekaznikach.
    Dziękuję jeszcze raz.
    Pozdrawiam
    aaanteka
    Level 39  
    Fudster wrote:
    Być może samo sterowanie przekaznikami wcale nie jest na płytce o której mowa zresztą sam nie wiem.

Dowiesz się tego cierpliwie rozrysowując sobie tą cześć układu zaczynając od cewek przekaźników poprzez 3 tranzystory smd , diodę D 5, jeden przewlekany MPSA8599(prawdopodobnie)-kolektor.

Wszystko w twoich rękach:- masz fizycznie obwód PCB i widzisz go dwustronnie, do tego masz miernik dla sprawdzenia przypuszczalnych połączeń.
    Fudster
    Level 3  
    Hej.
    Aaanteka za Twoja radą zrobiłem tak jak napisałeś. Rozrysowałem to co widać. Mam nadzieję że po zamieszczeniu pliku będzie widoczne to w powiększeniu. Na żółto większość połączeń na niebiesko natomiast to co przechodziło między punktami po prostu nie chciałem tym samym kolorem krzyżować z resztą. Przy przekaznikach w dolnej części mamy dwa rezystory, R16 jest podłączony z masą czy też z minusem w każdym bądź razie mamy połączenie z niego np na minus w rca i inne elementy. Natomiast R15 leci na złącze wielopinowe i z tamtąd na digital board. Niestety nie udało mi się dalej tego połączenia zlokalizować. W obwodzie przy przekaznikach mamy dwie diody I5H, układ z oznaczeniem FF (npn darlington) tak mi się wydaje niestety ciazko znaleźć bazując na takich oznaczeniach kolejno układ 2GM pnp tranzystor I dwa rezystory I diode a reszta jak widać
    Co do samego daca to działał jak do tej pory niestety dzisiaj przekaźniki kompletnie przestały działać. Wlaczalem, wylaczalem z tylnego panelu kilka razy i zero reakcji. Po tym zmierzyłem napięcia na przekaznikach na obydwu 0.20mV. I rozrysowalem to co widać.
    Dziękuję za pomoc.
    Grzegorz740
    Level 35  
    Jak masz rozrysowane sterowanie i wierz jak jest połączone to teraz posprawdzaj półprzewodniki. Bo może któryś jest uszkodzony i nie podaje prawidłowego napięcia na przekaźnik.
    Fudster
    Level 3  
    Grzegorz to jest ta sama płytka która teraz zamieściłem.
    Kliknij i powiększ tam gdzie są przekaźniki powinieneś mieć w liniach zaznaczony układ połączeń który zrobiłem
    Grzegorz740
    Level 35  
    Jak masz wszystko rozrysowane to posprawdzaj półprzewodniki bo moze któryś jest uszkodzony.
    aaanteka
    Level 39  
    Rozrysować fragment obwodu znaczy tyle co, o ogólnoprzyjęte symbole i zasady, narysować schemat ideowy. Pozwoli to na zrozumienie zasady sterowania przekaźnikami. Nie musisz odrazu doszukiwać się konkretnie zastosowanych półprzewodników. Na początek wystarczy użyć ogólnie symboli tranzystorów zgodnie z przypisanym do danej obudowy topologią.

Bardzo pomocne byłoby w końcu określenie jak wykorzystane są styki robocze obu przekaźników.
    Fudster
    Level 3  
    Witam ponownie.
    Mały update odnośnie Daca. Na szczęście udało się zlokalizować usterkę i przywrócić Dac do normalnego funkcjonowania. Przyczyną problemów z przekaznikami okazały się kable sygnałowe łączące płytkę digital i analog. Niestety kable o których mowa są dość sztywne a ich końce zakończone takimi pinani jakie można spotkać przy kartach Wi-Fi łączących antenę z pcb. Widać z biegiem czasu połączenia straciły kontakt co skutkowało jak sądzę właśnie zalaczeniem układu zabezpieczającego czyli odcieciem sygnału na wyjściu audio przez przekaźniki. Tak czy inaczej cieszę się że usterka okazała się mało poważna i skończyła się na przemyciu złączy i docisnieciu końcówek. Dac działa od ponad tygodnia i od czasu usunięcia usterki nie wyłączył się ani razu.
    Dziękuję jeszcze raz za wsparcie.
    Pozdrawiam.

Temat do zamknięcia.

Załączam zdjecie z płytka na której widoczne są cztery kable o których mowa.