Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Siemens WD14H420EU - Nieprawidowe napięcie po wymianie LNK304

16 Nov 2019 09:51 843 12
 • Level 10  
  Koleżanki i Koledzy, po wymianie LNK304 i oczywiście rezystora zabezpieczającego (na tej płycie 100Ω), napięcia na płycie nie są zupełnie OK i pralko suszarka nie działa prawidłowo, choć ożyła. Na załączonym obrazku zaznaczyłem punkt pomiaru na stabilizatorze już za LNK304. Powinno tam być stabilne 9V. U mnie faluje od 2 do 9V. Co może być przyczyną? Co jeszcze do sprawdzenia i wymiany pomiędzy LNK304 i tym stabilizatorem?
  Dziękuję za pomoc.
  Pozdrawiam, Jarek.
 • Level 35  
  Zmierz rezystancję między końcówkami: GND i OUT stabilizatora 5V. Jeśli będą pojedyncze omy to prawdopodobnie jest zwarcie na mikroprocesorze które obciąża zasilacz i działa ograniczenie prądu, stąd te pulsacje napięcia.
 • Level 10  
  Odporność ok. 1,4 kΩ. Oczywiście jeśli płyta pod napięciem to 5V na wyjściu stabilizatora 78M05 nie ma.
 • Level 35  
  Sprawdź jeszcze rezystancję na końcówce IN stabilizatora 7805 i diodę oraz kondensator elektrolityczny obok tego stabilizatora. Czasem zwarcie robi uszkodzony układ sterowania przekaźników (IS2?). Takie pulsowanie napięcia wyjściowego z LNK bierze się z nadmiernego prądu pobieranego z wyjścia układu zasilania (zaczyna działać zabezpieczenie).
 • Level 10  
  Rezystancja na IN kilkadziesiąt kilo. Elektrolit nowy na wszelki wypadek. Dioda przy nim ok. IS2 nie ruszałem ale on jest chyba na wyjsciu 7805 a napięcie faluje na wejsciu czyli wyjściu LNK. Co tu jeszcze siedzi? Szkoda ze nikt nie ma schematu...
 • Level 35  
  Sprawdź napięcie na C41, powinno być ok. 320V DC, stabilne.
 • Level 10  
  Jest i wchodzi też, trochę niższe na LNK304GN. Czy w Warszawie i okolicach jest ktoś kto takie płyty naprawia? Zakup nowej prowokuje do myślenia o nowej pralce 😀
 • Level 35  
  Układ IS2 steruje przekaźnikami więc jest po stronie 9V. Sprawdź jeszcze dwie diody obok transformatorka i mostek prostowniczy na zasilaniu 230V AC. Odepnij od płyty sterownika wszystkie złącza za wyjątkiem złącza zasilającego (230V AC) i wtedy pomierz napięcia z LNK304GN. Co mają ze sobą wspólnego Twój temat i temat: :arrow: Link ? Zdjęcie w tym temacie jest identyczne ze zdjęciem z Twojego tematu.
  W sprawie naprawy modułu zwróć się do: :arrow: Link
 • Level 10  
  Te 2 diody przy transformatorze, o których mowa powyzej już sprawdzałem. Sa sprawne. Na wyjsciu mostka jest stabilne ponad 320V.
 • Home appliances specialist
  Zmierz kondensator 0.68µF MKP.
 • Helpful post
  Service technician RTV
  Witam

  Trudno cos, że zdjęcia naprawiać, ale sprawdź wymień elementy podłączone do wyprowadzeń 3 i 4 układu LNK304GN.

  Czasami jest tak, że układ przetwornicy ulega uszkodzeniu i pociąga za sobą uszkodzenie elementów, które są do tego układu podłączone i nie ma ich dużo.
  To prosta przetwornica poza rezystorem na wejściu dławikiem i pewnym układem powinno ruszyć za pierwszym razem.
 • Helpful post
  Level 39  
  Dodatkowo do sprawdzenia/wymiany transoptor OK1 (CNY17-3).
 • Level 10  
  Panowie, bardzo dziękuję za pomoc i cenne sugestie. Z różnych względów zdecydowałem się na oddanie płyty do naprawy do specjalisty, który zajmuje się tym na co dzień. Płyta już naprawiona. Oczywiście z grzeczności (tajemnica zawodowa) nie pytałem o szczegóły naprawy. Temat zamykam. Miłego wieczoru.