Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Jak podłączyć fotokomórki?

16 Lis 2019 17:27 378 15
  • Poziom 4  
    Witam. Posiadam siłowniki Nice, skrzynkę centralną Nice MC424 i fotokomórki Nice BF. Z siłownikami nie mam problemów działają jak należy ale mam problem z fotokomórkami. Nie wiem do końca jak to podłączyć. Próbowałem tak jak w instrukcji ale nie działa i nie bardzo rozumiem jak podłączyć fotokomórki. Czy ktoś mógłby mi powiedzieć jak podłączyć prawidłowo te fotokomórki i jak je sprawdzić czy działają?
    Niżej link do zdjęcia instrukcji, którą się sugerowałem
    https://obrazki.elektroda.pl/5639662200_1573921548.jpg
  • Poziom 4  
    janokoza napisał:
    Podłączyłeś zacisk 4 RX do zacisku 11 centrali i analogicznie 5 RX do zacisku 13 centrali?
    Tak i nie działało
  • Poziom 15  
    Skoro prawidłowo podłączyłeś, to sprawdź czy świeci się dioda świecąca ( foto zaciski 11-13 ).
    Jak jest wygaszona to masz przerwę w obwodzie albo czujki po prostu się ,, nie widzą".
  • Poziom 4  
    wodzu_1 napisał:
    Skoro prawidłowo podłączyłeś, to sprawdź czy świeci się dioda świecąca ( foto zaciski 11-13 ).
    Jak jest wygaszona to masz przerwę w obwodzie albo czujki po prostu się ,, nie widzą".

Rozumiem a jakaś dioda czerwona powinna się świecić w fotokomórce jak będzie podłączona?
  • Poziom 15  
    Dioda obok zacisku 13 na płycie centrali odpowiada za linię ,, foto ". Masz to wyraźnie na schemacie.
  • Poziom 4  
    wodzu_1 napisał:
    Dioda obok zacisku 13 na płycie centrali odpowiada za linię ,, foto ". Masz to wyraźnie na schemacie.

Ok. Jeszcze jedno pytanie. W tej skrzynce centralnej mam podłączone 3 krótkie kabelki, które mostkują 4 zaciski: 11-12, 12-14, 13-14. Czy to tak ma być?
  • Poziom 15  
    Mateoo230 napisał:
    3 krótkie kabelki, które mostkują 4 zaciski: 11-12, 12-14, 13-14

Nie odpowiedziałeś na pytanie, czy owa dioda się świeci.
    Zakładając, że dioda jest zapalona, ( i wszystko jest połączone jak należy ) to zasłoń jedną z czujek i zobacz czy dioda zgaśnie.
    Jeżeli nie zgaśnie to pomyśl logicznie, który mostek jest zbędny.
    Trzymam kciuki.
  • Poziom 4  
    wodzu_1 napisał:
    Mateoo230 napisał:
    3 krótkie kabelki, które mostkują 4 zaciski: 11-12, 12-14, 13-14

Nie odpowiedziałeś na pytanie, czy owa dioda się świeci.
    Zakładając, że dioda jest zapalona, ( i wszystko jest połączone jak należy ) to zasłoń jedną z czujek i zobacz czy dioda zgaśnie.
    Jeżeli nie zgaśnie to pomyśl logicznie, który mostek jest zbędny.
    Trzymam kciuki.

Nie zwracałem bardzo uwagi na te diody. Jutro jak będzie jasno to będę patrzył i myślę że się uda to zrobić
  • Poziom 21  
    Mateoo230 napisał:
    Ok. Jeszcze jedno pytanie. W tej skrzynce centralnej mam podłączone 3 krótkie kabelki, które mostkują 4 zaciski: 11-12, 12-14, 13-14. Czy to tak ma być?

Skoro masz zmostkowane wejście fotokomórek to jak miałoby to niby działać?
  • Poziom 4  
    lamerb napisał:
    Mateoo230 napisał:

Skoro masz zmostkowane wejście fotokomórek to jak miałoby to niby działać?

No dziwne mi się to wydawało dlatego założyłem temat na forum żeby się dowiedzieć czegoś więcej. A jeśli chodzi o te zmostkowane wejścia to one były tak fabrycznie. Czyli rozumiem że mam rozłączyć to mostkowanie?
  • Poziom 21  
    Wejście jest typu NC więc jak nic nie jest podłączone to musi być zworka. Jak podłączasz fotki to podłączasz je zamiast zworki. To chyba oczywiste...
  • Poziom 4  
    lamerb napisał:
    Wejście jest typu NC więc jak nic nie jest podłączone to musi być zworka. Jak podłączasz fotki to podłączasz je zamiast zworki. To chyba oczywiste...

Czyli trzeba podpiąć od fotokórmki RX wyjście 4 do 11 w centrali i 5 do 13? Czy tak jak instrukcja pokazuje (ja tak rozumiem) 4 do 11 i od 5 trzy kable do 13,14,16? (Zasilanie wiem jak podpiąć)
  • Poziom 21  
    Mateoo230 napisał:
    Czyli trzeba podpiąć od fotokórmki RX wyjście 4 do 11 w centrali i 5 do 13?

Tak.
  • Pomocny post
    specjalista -automatyka bramowa
    Coby nie przedłużać ...

1 RX i TX do 10 centrali
    2 RX i TX do 9 centrali
    4 RX do 11 centrali
    5 RX do 13 centrali

W centrali mostek 11-12-14

I tyle.
    PS. do w/w - pisaliśmy razem...
  • Poziom 4  
    Wszystko działa. Dziękuję za pomoc. Podłączyłem fotokomórki w następujący sposób :
    1 RX i TX do 10 centrali
    2 RX i TX do 9 centrali
    4 RX do 11 centrali
    5 RX do 13 centrali

W centrali mostek 11-12-14