Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] HDD - zasilanie SATA - odwrotny standard (Thermaltake, Corsair)

16 Lis 2019 20:05 288 15
 • Poziom 3  
  Witam Wszystkich serdecznie,

  Przeszukałem forum, lecz nie udało mi się znaleźć podobnego tematu do mojego obecnego problemu, dlatego postanowiłem założyć nowy. Otóż jestem w trakcie zmiany zasilacza w PC i przez przypadek użyłem kabla zasilającego SATA ze starego zasilacza Thermaltake do Corsair... Pech chciał, że na linii miałem podpięte 3 dyski: 1x SSD, i 2x HDD. Pierwszy przeżył, HDDki szlag trafił. Jak się szybko okazało we wtyczce do PSU jest inny układ kabli...

  HDD - zasilanie SATA - odwrotny standard (Thermaltake, Corsair)

  Proszę o informację, co mogło zostać uszkodzone i czy naprawa HDD w takim przypadku jest w ogóle możliwa.

  Dziękuje i pozdrawiam,
  M.
 • TermopastyTermopasty
 • Moderator - Komputery Serwis
  Witaj.
  Mogły zostać uszkodzone elementy zabezpieczające (tzw transile) zlokalizowane zwykle przy gniazdach zasilania dysków. Daj dokładne fotki okolic tych gniazd.

  Czasem widać gołym okiem przepalenia, czasem trzeba zmierzyć miernikiem (uszkodzony transil zwykle zwiera linię zasilającą do masy).
 • Poziom 3  
  Dziękuje za szybką odpowiedz, już robię zdjęcia.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 37  
  Witam.
  o0Setu0o napisał:
  co mogło zostać uszkodzone

  Elektronika dysków: w najlepszym razie dioda zabezpieczająca, w najgorszym "główny" procesor...
  o0Setu0o napisał:
  czy naprawa HDD w takim przypadku jest w ogóle możliwa.

  Nie podałeś modeli dysków, nie zamieściłeś zdjęć ich elektroniki po jej odkręceniu od dysków, więc ciężko na odległość zdiagnozować możliwość naprawy dysków.
  Pozdrawiam
 • Poziom 3  
  Witam,

  Właśnie odkręciłem elektronikę. Poniżej zdjęcia:

  HDD - zasilanie SATA - odwrotny standard (Thermaltake, Corsair)
  HDD - zasilanie SATA - odwrotny standard (Thermaltake, Corsair)
  HDD - zasilanie SATA - odwrotny standard (Thermaltake, Corsair)
  HDD - zasilanie SATA - odwrotny standard (Thermaltake, Corsair)
  HDD - zasilanie SATA - odwrotny standard (Thermaltake, Corsair)

  Gołym okiem nie zauważyłem przepaleń. Mogę spróbować przemierzyć, lecz potrzebował bym pomocy przy wskazaniu konkretnego elementu układu.

  Dziękuje,
  M.
 • Poziom 37  
  Te rezystory wyglądają na uszkodzone - sprawdź je:
  HDD - zasilanie SATA - odwrotny standard (Thermaltake, Corsair)
  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Moderator - Komputery Serwis
  Tak, one wyglądają na spalone:

  HDD - zasilanie SATA - odwrotny standard (Thermaltake, Corsair)

  Małe działają jak bezpieczniki, więc powinny przewodzić, natomiast duży element nie powinien mieć zwarcia. Rezystory mogły się spalić przed transilem, ale jego też trzeba zmierzyć. Jeśli transil jest zwarty będzie palił te rezystory momentalnie.

  Co do drugiego dysku do sprawdzenia wszystko, teoretycznie wszystko wygląda ładnie:
  HDD - zasilanie SATA - odwrotny standard (Thermaltake, Corsair)

  żółte powinny przewodzić, zielone też (oporność 2.0 ohm, więc prawie zwarcie). Czerwone nie powinny być zwarte.
 • Poziom 3  
  Dziękuje, za szczegółowy opis.

  dysk 1 (widoczne uszkodzenie rezystorów)
  *transil - zwarty
  *rezystory - zwarte - 25 ohm (?)

  dysk 2
  *transil (bliżej wtyku zasilania) - zwarty
  *transil_2 (ok)
  *ryzystory (żółte z prawej) -otwarte
  *rezystory (żółte z lewej) - zwarte - 00.4 ohm
  *rezystory (zielone) - zwarte - 2.3 oraz 2.2 ohm

  Proszę o informację, jak wyglądają rokowania - czy jest to do zrobienia? ew. czy można gdzieś dostać taką elektronikę aby wymienić całość?

  Pozdrawiam,
  M.
 • Pomocny post
  Moderator - Komputery Serwis
  Zwarte transile należy wymienić, warunkowo można je wylutować i uruchomić dysk bez nich, jednak należy wtedy wiedzieć, że przepięcie lub podłaczenie zbyt wysokiego napięcia ubije elektronikę dysku, bo już wtedy nie będzie chroniona.

  Rezystory zerowe, które nie mają przejścia (0 ohm) należy wymienić na nowe. One pełnią rolę bezpieczników.

  Duże rezystory (zielona ramka) są ok, jeśli mają po około 2 ohm.

  Usuń usterki z obecnej elektroniki, wymiana elektroniki nie polega jedynie na podmianie płytki za płytkę, trzeba ze starej płyty wylutować pamięć z danymi adaptacyjnymi dysku i wlutować ją na nową płytę. Tak więc prościej po prostu zrobić te kilka poprawek na obecnej elektronice, transile z dużym prawdopodobieństwem uratowały jej resztę.
 • Poziom 3  
  Dziękuję za optymistyczna informację. Z chęcią bym naprawił elektronikę dysków ale nie dysponuje stacją lutowniczą i nie mam wprawy. Czy mógłbyś polecić osobę lub serwis, który mógłby wykonać taka naprawę?

  Mam również pytanie do samej podmiany, w międzyczasie udało mi się znaleźć PCB odpowiednie dla obydwu dysków, jednak nie miałem świadomości o danych adaptacyjnych. Czy w przypadku samej przekładki mogę utracić dane lub dysk po prostu nie będzie działał? Czy ma szansę zadziałać?

  Dziękuję,
  M.
 • Pomocny post
  Moderator - Komputery Serwis
  Nie ma szans zadziałać, zwykle się nic nie stanie, ale w rzadkich przypadkach może dojść do uszkodzenia elektroniki wewnątrz dysku (mechanizm głowic). Zmiana elektroniki sztuka za sztukę bez podmiany pamięci to zły pomysł.

  Co do serwisu to możesz popytać w serwisach GSM (ale takich, w których naprawia się telefony, a nie przykleja tylko folie na wyświetlacze). Mogą tylko nie mieć elementów, ale te możesz zakupić, jeśli serwis Ci je jedynie wymieni.

  Również serwisy, w których naprawia się laptopy czy inną drobną elektronikę powinny Ci to przelutować.

  Jeśli możesz to może warto się wycofać z zakupu tych elektronik - pewnie za nie zapłacisz więcej, niż za wymianę garstki elementów.
 • Poziom 3  
  Dziękuje za wyjaśnienia. Niestety zamówiłem już elektronikę do dysków, a w zasadzie używane dyski z PCB, jakie są mi potrzebne. Koszt nie był aż tak duży ~100zł całość, choć pewnie cena komponentów byłaby zdecydowanie mniejsza.. Sprawdziłem również temat przelutowania samego biosu i wygląda na szybki zabieg, oczywiście jeżeli jest się w posiadaniu lutownicy / stacji na gorące powietrze. Ale tutaj serwis RTV powinien dać radę bez problemu. Mam jednak pytanie, czy w przypadku przelutowania biosu i jego nagrzewania powinienem obawiać się trwałości tego rozwiązania i traktować dyski jak półśrodek do odzyskania danych, czy można ich spokojnie używać w późniejszym czasie? Domyślam się, że wymiana rezystorów i diod transil była by pod tym kątem bezpieczniejsza.

  Próbowałem również wyszukać diod transil po symbolach, ale nic nie udało mi się znaleźć, nie wiem również jakie rezystory (typ) powinny być użyte, czy gdzieś mogę dotrzeć do tych informacji lub czy mógłbym prosić o podpowiedz?

  Pozdrawiam,
  M.
 • Moderator - Komputery Serwis
  Przy prawidłowym przelutowaniu pamięci taki dysk nie ucierpi na niezawodności, chociaż oczywiście prostsze jest przelutowanie tych kilku drobiazgów. Rozumiem, że dyski dobierałeś tak, aby numery elektroniki się zgadzały? Bo sam model dysku ma mniejsze znaczenie, niektóre modele dysków miały kilka wariantów elektroniki niewymiennej między sobą.

  Co do rezystorów to standardowe zerówki, możesz wpisać na allegro "rezystor 0ohm" - ilości rzędu 50-100 sztuk kosztują mniej niż piątaka (jedynie na rozmiar trzeba zwrócić uwagę, 1206 to raczej nie jest, może 0805 (2.00x1.25mm), może 0603 (1.60x0.80mm), a może 0402 (1.00x0.50mm) - warto go suwmiarką zmierzyć.

  Dioda to standardowy transil jednokierunkowy, jeśli się nie mylę to obudowa DO-214AC. Ten transil musi tolerować napięcia do 5V (w obu poszły transile na szynie 5V). Nieco powyżej tego napięcia powinien reagować. Jeden z modeli, który pasuje do opisu to SMAJ5.0A - jest to element spolaryzowany, więc należy pamiętać o jego prawidłowym wlutowaniu. Koszt za 5 sztuk na Allegro to około 2.50. Można też wylutować z jakiegoś uszkodzonego dysku.
 • Poziom 3  
  Bardzo dziękuje za wytłumaczenie i dokładne dane co do komponentów, doceniam zaangażowanie i wkład w mój wątek. Pomierzę wszystko i zamówię co trzeba. Spróbuję najpierw wymienić uszkodzone elementy (przy pomocy serwisu RTV) i w najgorszym przypadku zrobię wymianę biosu.

  HDD st2000dx002 - PCB 100731495 rev. B (dysk dawca -> ST1000DX001)
  HDD st3000dm001 -PCB 100724095 rev. A (dysk dawca -> ST500DM002)

  Doczytałem, że rewizje są wymienne pomiędzy sobą (A, B, C) (czy faktycznie tak jest?) może uda się trafić dokładnie. Zawsze mogę odesłać kupione dyski.

  Wrócę z odpowiedzią, czy wszystko działa.

  Pozdrawiam serdecznie,
  M.
 • Poziom 3  
  Witam,

  Chciałem podziękować za pomoc! Kupiłem wskazanie elementy oraz zaopatrzyłem się w hot-air`a. Moje pierwsze rozlutowywanie / lutowanie SMD poszło całkiem gładko, choć trochę stresu było.. Dyski działają aż miło. Zakupione dyski na podmianę PCB odesłałem :)

  Pozdrawiam serdecznie i raz jeszcze dziękuje za zainteresowanie się moim tematem, fachową oraz rzeczową pomoc!
  M.
 • Moderator - Komputery Serwis
  Fajnie że wyszło :)
  W zasadzie to największym kosztem był hot air chyba, gdyby nie to to naprawa tych dwóch dysków na 10 złotych by się pewnie skończyła. Swoją drogą to jeszcze te elementy dobrą lutownicą można lutować, nie trzeba hotem :)

  Dobrze, że tylko te proste zabezpieczenia na elektronice ucierpiały i po ich wymianie wszystko działa. W przypadku odwrotnego podłączenia napięcia często na szczęście tylko na tym się kończy.

  Dzięki za podsumowanie tematu - jako że został wyczerpany - zamykam.