Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

napiecie z lpt a sterownik urzadzen lpt?

21 Wrz 2005 22:40 1749 11
  • Poziom 11  
    hej, mam sterownik 8 urzadzen na lpt (cala teoria jest w pliku:
    interfejs_centronics.zip, zreszta sciagnietym z elektrody)
    teoretycznie za pomoca przekaznikow 5V moze on sterowac urzadzeniami 220V ale ni jak nie moge uruchomic tychze przekaznikow, poniewaz:
    napiecie na lpt pc-ta ma ponoc 5V ale tylko w teorii bo sprawdzalem w kilku sprzetach i bylo raptem 4-4,2V;
    w ukladzie zastosowano ograniczenie prądu (w postaci rezystora) i ograniczenie napięcia (w postaci diody Zenera 5,1 V/ 400mW).
    nie moge nigdzie znalezc przekaznikow ktore pracowalyby w takich warunkach, zreszta wg schematu takie 5V powinny byc w porzadku. podlaczylem diodki i swieca/nie swieca kiedy wlaczam i wylaczam, wiec sam uklad chyba jest w porzadku. co z tym fantem zrobic? dziekuje za pomoc
    Załączniki:
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Po pierwsze ten układ może sterować 12 urządzeń i odczytywać sygnały z pięciu linii.
    Po drugie diody zenera i ograniczenie prądu są na tych pięciu liniach wejściowych i nie mają nic wspólnego z przekaźnikami.
    Po trzecie te napięcie 5V nie możesz pobrać z portu LPT, tylko z zewnętrznego zasilacza albo z zasilacza komputerowego (dostępne również w game porcie i USB).
    Po czwarte to napięcie zaznaczone jako 5V może być większe (np. 12V - na takie napięcie są zwykle przekaźniki)

Cewki przekaźników włączasz między kolektory BD679 a napięcie zasilania (to z zewnętrznego zasilacza, oznaczone jako 5V). Równolegle do każdej cewki przekaźnika dajesz diodę 1n4001 w kierunku zaporowym.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    To że masz na wyjściach 4,2 - 4,4V to normalne. Port pracuje w reżimie TTL - występuje stan niski i wysoki. Układy TTL rozpoznają stan wysoki gdy napięcie jest w danym przedziale (a nie tylko dla +5V, podobnie z stanem niskim). Niższe napięcie wynika między innymi z konstrukcji bramek.
    Z portu nie możesz bezpośrednio sterować przekaźnikiem. Końcówki portu mają wydajność prądową ~20mA.
    Moim zdaniem - jeżeli chcesz sterować jedynie przekaźnikami - zamiast budować tego typu układ taniej (i prościej) wyjdzie wykorzystać do tego celu układ ULN 2803A. Ma on w swojej strukturze 8 układów zbudowanych w oparciu o tranzystory darlingtona. Wejścia są przystosowane do +5V. Na wyjściu możesz mieć (w zależności od napięcia zasilania) np +12V - i sterować bezpośrednio przekaźnikami.
    Jeden kanał układu pozwala sterować prądem rzędu 500mA - więc powinno wystarczyć do większości przekaźników.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 11  
    dziekuje Wam bardzo za pomoc. teraz wszystko wydaje sie logiczne, ale sam bym na to nie wpadl. mam nadzieje ze juz nie bedzie problemow ale milo wiedziec ze mozna liczyc na pomoc:)

Dodano po 27 [minuty]:

jeszcze jedno pytanie: a do czego jeszcze mozna zastosowac ten sterownik poza wlacz/wylacz urzadzenia? o wejscia jeszcze nie pytam, bo watpie abym na tym etapie sobie poradzil
  • Poziom 39  
    Sterownik? Do wielu rzeczy :) Ogólnie do sterowania urządzeniami (sterowanie nie koniecznie polega tylko na włącz-wyłącz).
    W oparciu o układy ULN2803A zbudowałem sterownik sterujący moją pracą dyplomową - robotem ( www.hercules.webpark.pl )

Można wykorzystać też do wizualizacji (plugin Disco litez pod winamp bodajże) - podłączyć żarówki, które będą sterowane w rytm muzyki.

Możliwości jest wiele :)
  • Poziom 11  
    czy dobrze mysle ze za pomoca wejsc mozna przesylac sygnaly z czujnika np. temperatury? pytanie czysto teoretyczne w najblizszej pieciolatce...:D. discolitez to fajny gadzet, ale dla mnie nieprzydatny.silniki krokowe to inna sprawa, mam dla nich kilka zastosowan, tylko myslalem ze ten sterownik nie bardzo sie nadaje do ich obslugi? A stronke odwiedzilem, robot jest bardzo fajny. robi wrazenie. a przy okazji-zauwazylem ze hp 690c to kopalnia czesci przy wielu projektach.
  • Poziom 39  
    oczywiście że można - trzeba tylko napisać odpowiedni program :)
    Wydaje mi się jednak że czujnik temperatury bardziej pasuje do RS-232

HP690C to owszem kopalnia części - co należy podkreślić darmowych. Trzy takie drukarki dostałem w prezencie od znajomych - bo wymieniali na nowe :)
    Kopalnia silników krokowych (już praktycznie wyeksploatowana) to stare stacje 5,25''. Niestety tylko te pierwsze miały silnik unipolarny do przesuwu głowicy (takie silniki zastosowałem w moim robocie).
    Sterownik poradziłby sobie z obsługą unipolarnego silnika krokowego.
  • Poziom 11  
    Podlaczylem przekazniki tak jak radziliscie i wszystko gra i buczy.tylko nie wiem jeszcze jak zastosowac sie do wskazowki "Równolegle do każdej cewki przekaźnika dajesz diodę 1n4001 w kierunku zaporowym". z tego co wyczytalem to zabezpieczenie przed przepieciami. jak to zrobic w praktyce w tym ukladzie?
    na allegro rzucilo mi sie w oczy ze ludzie czasami maja do sprzedania silniki unipolarne. czy prezentacja na herkules.webpark... to silnik unipolarny? i jak go mozna podlaczyc do mojego sterownika? a dokladniej 2 sztuki? podlaczylbym je osobno, ale zaczyna mi powaznie brakowac portow, zostal mi juz tylko 1 wolny rs232.
  • Poziom 40  
    sean4 napisał:
    Podlaczylem przekazniki tak jak radziliscie i wszystko gra i buczy.tylko nie wiem jeszcze jak zastosowac sie do wskazowki "Równolegle do każdej cewki przekaźnika dajesz diodę 1n4001 w kierunku zaporowym". .

Witam
    Cewka magazynuje energię w polu magnetycznym oraz dąży do zachowania swojego stanu energetycznego.
    Wyobraź sobie cewkę i przyłożone do niej napięcie stałe. Przez cewkę będzie płynął prąd I=U/R. Prąd ten wytworzy stałe pole magn.
    Jeżeli teraz zdejmiesz napięcie z cewki, to cewka będzie starała się podtrzymać dotychczasowy płynący prąd. Biegunowość na cewce zmieni znak na przeciwny a napięcie wzrasta do bardzo dużych wartości zgodnie ze wzorem Ul=L*dI/dt. Diodę stosujemy właśnie po to aby wyeliminować przepięcia. Tą zasadę wykorzystuje każde auto z cewką (układ zapłonowy).
    Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    to rozumiem, ale niestety tylko w teorii. ale nie wiem gdzie wlutowac diode do ukladu w praktyce. zamiast isc na poliechnike, zachcialo mi sie ekonomie konczyc i takie sa skutki:D
  • Poziom 39  
    diode wlutowujesz równolegle z przekaźnikiem (tak jak napisałeś) tylko że w kierunku zaporowym. Oznacza to że dioda jest tak właczona w układ że w stanie "normalnej pracy" nie przewodzi. Inaczej - gdybyś zasilanie podłączył odwrotnie (zamienił + z -) dioda by przewodziła :)

Silniki użyte w Herculesie są silnikami unipolarnymi.
    Na stronie umieściłem również schematy. Nie znajdziesz jednak diód włączanych równolegle - z tego względu że ULN2803A ma te diody wpięte w swojej strukturze (układ był wykorzystywany m.in do sterowania silnikami )
    A dlaczego te diody - napisał Aleksander_01.
    Ogólnie - cewka nie lubi zmian prądu. Gdy prąd się zmienia (w skrajnym przypadku zostaje odcięty) - cewka się "broni" - chce żeby prąd płynął dalej. Z prawa Ohma I=U/R. Ponieważ prąd się zmienia (a rezystancja jest stała) - musi zmieniać się napięcie. Rośnie ono więc do bardzo dużych wartości (przepięcia). Ponieważ półprzewodniki mają jakieś napięcie przebicia (napięcie wsteczne którego nie wytrzymują) - stosuje się diode w kierunku zaporowym - która w razie wystąpienia takiego napięcia zaczyna przewodzić i je "rozładowuje".
  • Poziom 11  
    dziekuje za wszystkie podpowiedzi, sterownik juz dziala i jest zrobiony tak jak nalezy. czekam na silniczki, ale to juz osobny temat.pozdrawiam!