Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy ładunek elektrostatyczny jest izolowany przez folię

17 Nov 2019 00:40 177 2
 • Level 3  
  Witam,

  Mam może głupie pytanie, ale zaryzykuję:
  Czy ładunek elektrostatyczny jest izolowany przez folię z tworzywa?
  Tzn. jeśli mam arkusz folii z tworzywa, i z jednej strony przyłożył bym np. naładowaną pałeczkę ebonitową, to czy po drugiej stronie arkusza folii działało by oddziaływanie elektrostatyczne?
  W skrócie: czy dla przykładu jeśli naelektryzowany sweter pokryję cienką folią, to ładunek elektrostatyczny pojawi się na wierzchu folii?
  [22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • Level 32  
  Tak będzie jeżeli folia będzie dobrym izolatorem (dielektrykiem)to, w Twoim doświadczeniu: jeżeli sweter będzie naładowany dodatnio to po przyłożeniu cienkiej foli na powierzchni foli zbierze się ładunek ujemny. Tak działa kondensator akumulator ładunku elektrycznego.
 • Electronics specialist
  Jeśli jest dobrym izolatorem i jest cienka, to nie wpłynie na oddziaływanie ładunków elektrycznych. Od strony ładunku na folii pojawią się ładunki o przeciwnym znaku, od przeciwnej strony - o takim samym, w sumie nie będzie z tego prawie żadnej zmiany. Natomiast na folii metalowej, jakby była uziemiona, zebrałyby się ładunki, które by zneutralizowały ten, na którym folia byłaby położona, i po drugiej stronie folii nie byłoby pola.