Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mercedes W245 180 CDI 2011 - Wspomaganie na początku jazdy działa tylko w prawą

17 Lis 2019 09:37 291 6
  • Poziom 11  
    Dzień dobry,
    Mam taki problem w mojej gwieździe, że po odpaleniu wspomaganie działa tylko w prawo, na parkingu palcem można kręcić kierownicę w prawo, ale aby przekręcić w lewo trzeba znaczącą siłę przyłożyć, tak jakby nie działało wspomaganie. Po dalszej jeździe problem zanika. Normalnie się skręca. Ale potem parkując wspomaganie działa z podobną siłą jak na drodze, nie jest takie super lekkie. Wspomaganie tutaj jest elektryczne, i przypuszczam, że jakiś czujnik podaje błędne dane.
    Czy ktoś miał podobny problem? Czy to jest jakiś popularna usterka?
    Kiedyś przy manewrowaniu na parkingu działało to takie super wspomaganie, ale wydawało taki dziwny dźwięk szmerania. Teraz nie ma tego dźwięku i wspomaganie jest „zwyczajne” po powrocie z trasy.

Pozdrawiam
    Wojciech P
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Pomocny post
    Spec od Mercedesów
    Wspomaganie elektryczne ma swój sterownik, jest on diagnozowalny i ma pamięć błędów.
    Zamiast więc teoretyzować podepnij komputer i zobacz co się tam dzieje. I tak ciebie to nie ominie - wcześniej lub później.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 11  
    OK. Tylko tak na prawdę nie każdy niewłaściwy objaw rejestrowany jest przez komputer jako błąd, wadliwe działanie może być często rejestrowane tylko przez kierowcę... Przerobiłem dużo różnych tematów i problemów na Toyocie T25 i wiem co mówię.
    Do zaufanego serwisu z SD mam dość daleko, dlatego najpierw próbuje we własnym zakresie rozwiązać problem, bo po prostu lubię to robić, taki czynny odpoczynek od pracy ;) Mogę spróbować kupić to badziewne ELM i może uda odczytać się jakieś parametry. Wydaje mi się dość prosty ten układ wspomagania elektrycznego i będę wstanie próbować zdiagnozować awarię co najwyżej multimetrem. I jak będę miał jakąś wskazówkę to będzie mi łatwiej znaleźć. Jak się nie uda to kiedyś pojadę do serwisu.
  • Spec od Mercedesów
    wojtusp7 napisał:
    Mogę spróbować kupić to badziewne ELM i może uda odczytać się jakieś parametry

ELM ci w tym nie pomoże. Uda ci się odczytać niektóre parametry silnika i to wszystko. Na połączenie z układem kierowniczym nie licz.
  • Poziom 43  
    wojtusp7 napisał:
    Przerobiłem dużo różnych tematów i problemów na Toyocie T25

A co ty porównujesz b klase to T25!!!

wojtusp7 napisał:
    Wydaje mi się dość prosty ten układ wspomagania elektrycznego i będę wstanie próbować zdiagnozować awarię co najwyżej multimetrem

fffff udławiłem się ze śmiechu...... ciastkiem.

KOlego podepnij komputer i zobacz co się porobiło. Najpewniej czeka cię wymiana sterownika, łatwo się wymienia z komory silnika.

O ile nie rozrobiła ośka w maglownicy łożyska.

Akurat mam taką b klase na niedziałające wspomaganie.
  • Poziom 11  
    Samochód ma dopiero 180kkm przebiegu (prawdziwego, nie handlarskiego :) ). Więc nie szukam problemu w bardzo trwałych elementach jak maglownica.
    Z wymiany tego sterownika znalazłem fajny film z bratniego narodu:

Link

Całkiem przyjemna wymiana tego sterownika. Ale u tego gościa wspomaganie w ogóle nie działało i ponadto wyświetlało na czerwono błędy związane ze wspomaganiem. U mnie żadne błędy nie pokazują się. Na razie nie podejrzewam tego sterownika, bo ogólnie jednak działa. Jakiś inny czujnik musi "ogłupiać" ten sterownik wspomagania.

Jeszcze myślałem o czujniku skrętu w kierownicy, ale gdyby podawał błędne dane to na 100% wyskakiwałby błąd ESP.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    wojtusp7 napisał:
    Więc nie szukam problemu w bardzo trwałych elementach jak maglownica

Ten u mnie jest polski i ma 170xxx km i tak wyrobiło w maglownicy że hoho.

Wszystkie czujniki sa w module na maglownicy . Nic pozatym.

Te maglownice nie są drogie za ładną trzeba dać ok 8 stów. Tylko nie kup anglika jest pod innym kątem.