Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ocieplenie ściany wewnątrz budynku

szymon julian 17 Nov 2019 18:35 1182 16
Bosch
    szymon julian
    Level 7  
    Witam
    Chciałbym ocieplić pokój od wewnątrz korkiem tzn. ścianę od strony okna. Czy macie jakieś doświadczenie w tym względzie np. jaka grubość, rodzaj korka? Czy rzeczywiście to odczuwalnie poprawia izolację termiczną? Myślałem o korku ekspandowanym grubośći 10 cm Aglomerado Negro PARAMETRY TECHNICZNE: Gęstość: 80 - 320 kg/m2 Współczynnik przewodności cieplnej: 0,037 - 0,040 W/mK. Druga możliwość to farba termoizolacyjna. Znalazłem Farba TermoInteligentna CIQ . Co byście wybrali?
  • Bosch
    karolark
    Level 42  
    Może po tej operacji pojawić się wilgoć w domu i w konsekwencji grzyb
    elkopyto28
    Level 2  
    Witam.
    Doświadczenia z korkiem nie mam, ale zagospodarowałem całe poddasze i wszystko ocieplałem wełną mineralną.
    Robisz sobie stelaż z drewna lub profili stalowych. Do środka dajesz wełnę, A od strony pokoju płytę OSB na to wszystko karton-gips i po robocie. Jak nie masz zamiaru nic cięższego wieszać to z OSB możesz zrezygnować, Trochę roboty jest z obróbką okna ale warto
  • Bosch
    karolark
    Level 42  
    elkopyto28 wrote:
    Witam.
    Doświadczenia z korkiem nie mam, ale zagospodarowałem całe poddasze i wszystko ocieplałem wełną mineralną.
    Robisz sobie stelaż z drewna lub profili stalowych. Do środka dajesz wełnę, A od strony pokoju płytę OSB na to wszystko karton-gips i po robocie. Jak nie masz zamiaru nic cięższego wieszać to z OSB możesz zrezygnować, Trochę roboty jest z obróbką okna ale warto

I nie ma kolega problemów z wilgocią i przemrażaniem muru?
    szymon julian
    Level 7  
    karolark wrote:
    Może po tej operacji pojawić się wilgoć w domu i w konsekwencji grzyb

Czemu tak myślisz? Jak mieszkanie jest suche i dobra wentylacja?
    W drugim mieszkaniu rzeczywiście jest takie zagrożenie, ale tam myslałem, żeby pomalować preparatem izomur ścianę. https://izomur.pl/preparat-izomur/

Dodano po 2 [minuty]:

elkopyto28 wrote:
    Witam.

W tym pierwszym mieszkaniu to nie ma za bardzo miejsca na takie pogrubienie ściany - mały pokój. Chciałbym to zrobić względnie szybko i tanio. W drugim raczej też odpadają profile.
    ak44
    Level 27  
    Docieplałem pokój narożny na piętrze styropianem 5 cm z felcem. Docieplałem dwie ściany i sufit.

Kleiłem płyty i mocowałem kołkami. Szczelinki między płytami uszczelniałem silikonem uniwersalnym. Na jednej ścianie i suficie na płyty kładłem klej z siatką i gładź gipsową.
    Na drugiej ścianie do styropianu przykleiłem na klej gipsowy płyty gips-karton.

Ocieplałem 16 lat temu. Dwa lata temu podczas remontu i wymiany okien miałem okazję sprawdzić stan ocieplenia. Ściany suchutkie.

Ściana to suporeks, ale spoiny po 5 cm i zawsze w pokoju było zimno. Sufit to Akermany.
    zimny8
    Level 33  
    Czemu nie ocieplisz ściany z zewnątrz?, po założeniu ocieplenia od środka przy większych mrozach za korkiem ściana będzie miała temperaturę bliską zeru, nawet przy niewielkim dostępie powietrza kondensacja pary wodnej pewna jak amen w pacierzu.
    W pewnych przypadkach wystąpi grzyb, w innych nie, zależy to od chłonności wilgoci przez ścianę i możliwości jej odparowania na zewnątrz (elewacje), tzw. oddychanie.
    szymon julian
    Level 7  
    zimny8 wrote:
    Czemu nie ocieplisz ściany z zewnątrz?, po założeniu ocieplenia od środka przy większych mrozach za korkiem ściana będzie miała temperaturę bliską zeru, nawet przy niewielkim dostępie powietrza kondensacja pary wodnej pewna jak amen w pacierzu.
    W pewnych przypadkach wystąpi grzyb, w innych nie, zależy to od chłonności wilgoci przez ścianę i możliwości jej odparowania na zewnątrz (elewacje), tzw. oddychanie.

W piewszym przypadku to mieszkanie komunalne. W drugim ściana od korytarza. Tylko na razie wchodzi w grę ocieplenie od wewnątrz.
    zimny8
    Level 33  
    Nie napisałeś co jest na elewacji, jeśli tynk mineralny lub powłoki silikonowa bądź akrylowa, ściana będzie mogła oddychać.
    Przy założeniu że jest z suporeksu a nie z ceramiki, a ze ściany od wewnątrz usuniesz farbę aż do tynku, sprawdzając na koniec jej wsiąkliwość.
    Nie daje to 100% pewności odnośnie grzyba bo zbyt wiele jest jeszcze zależności, jednak minimalizuje możliwość zagrzybienia.
    Jeśli dasz ocieplenie to zawsze warto pod płytę gipsową położyć folię paroizolacyjną i dokładnie zaszpachlować gipsy.
    szymon julian
    Level 7  
    zimny8 wrote:
    Nie napisałeś co jest na elewacji, jeśli tynk mineralny lub powłoki silikonowa bądź akrylowa, ściana będzie mogła oddychać.
    Przy założeniu że jest z suporeksu a nie z ceramiki, a ze ściany od wewnątrz usuniesz farbę aż do tynku, sprawdzając na koniec jej wsiąkliwość.
    Nie daje to 100% pewności odnośnie grzyba bo zbyt wiele jest jeszcze zależności, jednak minimalizuje możliwość zagrzybienia.
    Jeśli dasz ocieplenie to zawsze warto pod płytę gipsową położyć folię paroizolacyjną i dokładnie zaszpachlować gipsy.

W pierwszym mieszkaniu cegła pokryta tynkiem. W drugim wielka płyta. W grę do ocieplenia wchodzą tylko materiały, które minimalnie pogrubią ścianę 1-2 cm.
    stanislaw1954
    Level 43  
    szymon julian wrote:
    W grę do ocieplenia wchodzą tylko materiały, które minimalnie pogrubią ścianę 1-2 cm.
    To pewnie tylko korek.
    szymon julian wrote:
    Myślałem o korku ekspandowanym grubośći 10 cm
    Choć 10 cm, a 1-2 cm, to jednak duża różnica.
    szymon julian
    Level 7  
    stanislaw1954 wrote:
    szymon julian wrote:
    W grę do ocieplenia wchodzą tylko materiały, które minimalnie pogrubią ścianę 1-2 cm.
    To pewnie tylko korek.
    szymon julian wrote:
    Pomyłka. Chodziło mi o korek 10 mm.
    karolark
    Level 42  
    szymon julian wrote:
    stanislaw1954 wrote:
    szymon julian wrote:
    To pewnie tylko korek.
    szymon julian wrote:
    Pomyłka. Chodziło mi o korek 10 mm.

10mm korka to raczej ozdobnie wyrównujące - ocieplenia to po tym nie oczekuj :cry:
    wnoto
    Level 34  
    ak44 wrote:
    Docieplałem pokój narożny na piętrze styropianem 5 cm z felcem. Docieplałem dwie ściany i sufit.

Kleiłem płyty i mocowałem kołkami. Szczelinki między płytami uszczelniałem silikonem uniwersalnym. Na jednej ścianie i suficie na płyty kładłem klej z siatką i gładź gipsową.
    Na drugiej ścianie do styropianu przykleiłem na klej gipsowy płyty gips-karton.

Ocieplałem 16 lat temu. Dwa lata temu podczas remontu i wymiany okien miałem okazję sprawdzić stan ocieplenia. Ściany suchutkie.

Ściana to suporeks, ale spoiny po 5 cm i zawsze w pokoju było zimno. Sufit to Akermany.

Grzyba nie było bo nie było wolnych przestrzeni jak przy wełnie.
    Ale ten silikon to porażka. Powinna być pianka.
    Ważne aby zewntrzna ścianod od początku nie była mokra i nie padał na nią deszcz.

Dodano po 1 [minuty]:

elkopyto28 wrote:
    żadnego problemu.

Czy zabudowa była ściągana aby tak pewnie to potwierdzić ?