Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transmisja cyfrowa - próbkowanie i kwantowanie

17 Lis 2019 20:34 198 3
  • Poziom 2  
    Witam, chciałbym poprosić o materiały teoretyczne z kwantowania i próbkowania. Zostały nam przedstawione zadania, jednak materiały teoretyczne nijak mają się do treści tych zadań.

oto treści:

1. Maksymalna częstotliwość w widmie dolnoprzepustowego sygnału analogowego wynosi 958 [Hz]. Sygnał po przetworzeniu w przetworniku A/C z częstotliwością próbkowania 2020 [Hz] zapisany został w pamięci systemu cyfrowego. Następnie próbki tego sygnału zostały odczytane z pamięci z częstotliwością 3353 [Hz] i podane na przetwornik C/A. Jaka jest częstotliwość maksymalna odtworzonego sygnału analogowego?

Wiem, że sygnał analogowy jest konwertowany na sygnał cyfrowy próbkując sygnał analogowy o częstotliwości 958 [Hz] częstotliwością 2020 [Hz]. Sygnał cyfrowy następnie przechodzi przez przetwornik cyfrowo-analogowy, który próbkuje sygnał cyfrowy z częstotliwością 3353 [Hz] na sygnał analogowy, jednak nie wiem jaki wzór powinienem zastosować, ponieważ takowy nie został nam podany w materiałach.

2. Maksymalna częstotliwość w widmie sygnału analogowego wynosi 763 [Hz]. Jaka jest częstotliwość próbkowania jeżeli odstęp pomiędzy kolejnymi replikami widma sygnału spróbkowanego wynosi 705 [Hz]?

tutaj ni w ząb nie umiem zrozumieć treści tego zadania, a w udostępnionej nam teorii jest za mało informacji.

Jakie opracowania/skrypty zawierają informacje, które mogą mnie nakierować na rozwiązanie tych zadań?
  • Poziom 26  
    1 (3353/2020)*958=1590,2
    2 763+705+763=2231
  • Poziom 38  
    Google -> "twierdzenie shannona kotielnikowa"
  • Poziom 1