Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mastercook IDI64S - indukcja - Po wymianie kondensatorów - działa tylko 3-4 dni

18 Nov 2019 07:17 591 4
  • Level 2  
    Witam.
    Zacznę od tego, nie jestem elektronikiem - bardziej pasjonatem. W płycie indukcyjnej Mastercook IDI64S, zgodnie z sugestiami z wątku
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2786519.html#13451826 wymieniłem wszystkie kondensatory po lewej i prawej stronie. Wszystko działało pięknie przez weekend. Niestety znów rano miała problem z uruchomieniem się, Reaguje na dotyk, słychać dźwięk ale się nie podnosi. Nie mam pojęcia co teraz. Ewidentnie coś wpływa na kondensatory. Dodam tylko, że to była druga ingerencja w kondensatory - za pierwszym razem wymieniłem tylko 1 szt.! na stronę i też działała 3-4 dni.
    Jakieś pomysły??
  • Level 16  
    Przede wszystkim jakiego typu kondensatory zastosowałeś? W układach przetwornice impulsowych należy stosować kondensatory tzw. lowESR czyli o niskiej rezystancji zastępczej. Ponadto polecałbym kupić je znanej marki typu Nichicon czy Rubicon w klasie temperatur owej 105°C. W tego typu układach kondensatory dostają niezłe "cięgi", nie mogą być byle jakie. Kondensatory foliowe polecam kupić marki WIMA seria MKP, przystosowane do pracy z dużymi prądami udarowymi.
  • Level 2  
    Kupiłem takie:
    :https://allegro.pl/oferta/470nf-305v-0-47uf-mkt-x2-kondensator-1szt-m8a-5349337973
    :Kondensator; 470uF; 25V; fi 10x12,5mm; przewlekany(THT); TK; Jamicon; 105C
    :Kondensator; 220uF; 16V; fi 6x11mm; przewlekany (THT); RT1; Leaguer; luzem; elektrolityczny 105C
    :Kondensator; 680nF; 305V AC; MKP; 10%; 15mm;PCX2339F65684; Pilkor; polipropylenowy; X2 (oryginał miał X1)

Może tutaj jest problem - ten 680nF kupiłem X2, niestety nie znalazłem X1 na takie samo napięcie.
  • Level 16  
    Różnica między serią X a Y jest ich stan podczas awarii, jedne z nich w razie uszkodzenia mają pozostać otwarte a drugie zwarte. Nie powinno się ich zamieniać aczkolwiek nie to jest przyczyną nieprawidłowego działania.
    W dalszej kolejności wypadałoby sprawdzić czy klucze nie są pozwierane oraz czy układ sterujący główną przetwornicą wysyła prawidłowe sygnały. Oczywiście ten punkt jest kolejny jeśli prostownik i układ wygładzający działają prawidłowo.
  • Level 2  
    To już chyba przewyższa moje umiejętności. Ale mam jeszcze jeden pomysł. Mam w piwnicy jeszcze jedna płytę Mastercook. Elektronika wygląda bardzo podobnie. Z tym że w tej starej kazda strona ma oddzielne sterowanie, a ta reanimowana obecnie ma jeden panel na wszystkie 4pola. Co myślicie o tym pomyśle ?