Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie Wideodomofonu do bramy wjazdowej

nager10 18 Nov 2019 19:32 2652 16
 • #1
  nager10
  Level 10  
  Witam. Posiadam obecnie napęd do bramy Faac 740 i chciałbym kupić Wideodomofon. W domu posiadam kabel 2x4x0,5 od przyszłego monitora do napędu przy bramie. Niestety nie posiadam przy monitorze zasilania 220V tylko jest przy napędzie. Jaki wideodomofon polecacie do zakupu z takiej instalacji.
 • #2
  zybex
  Helpful for users
  nager10 wrote:
  Niestety nie posiadam przy monitorze zasilania 220V tylko jest przy napędzie.

  Monitor przecież umieszcza się w domu, a tam napięcie 230V raczej występuje.
  Poza tym posiadany napęd nie ma w zasadzie związku z wideodomofonem, więc możesz kupić taki, jaki ci się podoba, albo na jaki ciebie stać.
  Jeżeli już można mówić o związku, to napęd ma wejście do otwierania bramy z wyniesionego przycisku. Jest to dodatkowa opcja poza rzecz jasna sterowaniem pilotem.
 • #3
  nager10
  Level 10  
  No właśnie o to chodzi że nie mam w pobliżu żadnego gniazdka. Dopiero w pomieszczeniu obok
 • #4
  sosarek

  Level 43  
  Panel będzie miał w zestawie zasilacz - bez niego nie zadziała więc jakoś zasilanie musisz dostarczyć.
 • #5
  clouddancer
  Level 16  
  Zasilacza nie musisz umieszczać bezpośrednio przy monitorze. Jeśli przewód od miejsca montażu monitora biegnie np. przez wiatrołap czy garaż, to zawsze można pokombinować z umieszczeniem zasilacza tam.

  Ale jeśli w ogóle nie wiesz jak ten przewód przebiega z domu na zewnątrz, to gorzej. Jeśli koło napędu bramowego masz jakąś skrzynkę rozdzielczą albo cokolwiek hermetycznego z wolnym miejscem, to zostaje ci poeksperymentowanie z wideodomofonami opartymi na magistrali dwużyłowej, w których główny zasilacz często można dać w sporej odległości od monitora. Pojawia się tylko problem ewentualnych zakłóceń od kabli/urządzeń elektrycznych w pobliżu, no i kwestia odporności takiego zasilacza na skrajne warunki pogodowe: mróz (chociaż ten problem już zanika ;) ), upały, skraplanie.
 • #6
  zybex
  Helpful for users
  nager10 wrote:
  No właśnie o to chodzi że nie mam w pobliżu żadnego gniazdka. Dopiero w pomieszczeniu obok

  Przecież monitor powinien znajdować się w łatwo dostępnym miejscu, gdzie w miarę szybko możemy podjąć rozmowę. Najczęściej ludzie montują je w przedpokojach. ale spotykałem w kuchni a nawet w salonie. Nie wiem gdzie ty chcesz go zamontować, ale z tego co piszesz, to tam gdzie nie masz prądu. W takim razie może powinieneś kupić jakiś zestaw bezprzewodowy, gdzie monitor byłby przenośny lub taki zestaw gdzie odbierasz wywołanie smartfonem.
  Domyślam się, że kabelek instalacyjny jest tam właśnie doprowadzony. Problemem jest brak gniazda 230V. Zapewne masz tam oświetlenie. Można zatem od biedy "pozyskać" prąd z tejże instalacji o ile jest to nowe budownictwo. Obecnie najczęściej stosuje się głębokie puszki do wyłączników i tam znajdziesz zasilanie. Gorzej gdy jest to stare budownictwo (jak przykładowo ja mam) i tu niewiele zdziałasz. Trzeba wtedy niestety poważniejszej ingerencji w ścianie.
 • #7
  nager10
  Level 10  
  Niestety napotkałem inny problem po zasileniu automatu. Zakupiłem Wideodomofon firmy Wideodomofon Eura VPD-20A3 Neptun LCD 7 cali i nie działa mi funkcja otwierania bramy (brama jest przesuwna).
  Podłączenie Wideodomofonu do bramy wjazdowej
  Pod zaciski wideodomofonu (gate1, gate2) wpinam przy napędzie (1, 7). Natomiast po podłączeniu pod zaciski wideodomofonu (Lock+, Lock-) wpinam przy napędzie (2, 7). Przy wideodomofonie słychać przekaźnik natomiast opcja furtki nie chce ruszyć.
 • #8
  Ircys
  Intercoms specialist
  Wyjścia monitora 7,8 łączysz z automatem bramowym 1,7 i to wszystko, więc nie wiem po co kombinujesz z wyjściami Lock...

  Pozdrawiam
 • #9
  nager10
  Level 10  
  No właśnie chodzi o to że nie chce mi otwierać furtki z trybu Wideodomofonu po tym połączeniu co pisałeś. Przekaźnik słychać ale nic poza tym. Otwieranie bramy ok ale problem z furtką
 • #10
  Ircys
  Intercoms specialist
  Nic z Twojego opisu nie rozumiem.
  Uściślijmy: masz furtkę i bramę wjazdową i chcesz je obie otwierać?
  Brama wjazdowa (połączenie, o którym wcześniej pisałem) działa, a furtka (elektrozaczep) nie działa?
  Czy elektrozaczep podłączasz pod styki 5,6 w monitorze?
  Po co kombinujesz z podłączeniem elektrozaczepu przez automat bramowy?

  Pozdrawiam
 • #11
  nager10
  Level 10  
  Chodzi o to że mam tylko bramę wjazdową przesuwną (bez furtki). Z automatu Faac 740 ustawiłem opcję furtki. Natomiast jak podłącze z Wideodomofonu to co pisałeś pod 1 i 7 z automatu to tylko bramę otworzę natomiast na przycisku od wideomomofonu jak nacisnę funkcję furtki to nie przesunie mi bramy do funkcji furtki. Mam kabelki pociągnięte z napędu do wideodomofonu i jak zewrze razem do działa ta opcja furtki.
  Pozdrawiam
 • #12
  clouddancer
  Level 16  
  Problem może tkwić w tym, że zaciski 5 i 6 w twoim wideodomofonie podają od razu napięcie 12VDC, bo to wyjście typowo na elektrozaczep. [eta: a twój sterownik pewnie chce sygnału beznapięciowego, więc zastosuj dodatkowy przekaźnik]
 • #13
  nager10
  Level 10  
  Mam podłączenie z napędu takie:
  mostki: 3-11, 5-7, 6-8
  fotokomórki podłączone prawidłowo
  radio - napęd: COM-2, NO-8
  wideodomofon - napęd: 7-1, 8-7 (otwieranie bramy)
  Jaki przekaźnik musiałbym kupić jakbyś mi napisał przykład.
  A jeżeli chodzi o zwiększenie sygnału z pilota bo jakieś 20m od bramy dopiero mi sygnał łapie. Wystarczy antenę zakupić?
 • #14
  clouddancer
  Level 16  
  Tu jest limit mojej wiedzy teoretyka nie-praktyka, niestety. Któryś z kolegów może zasugeruje ci konkretny model przekaźnika.
 • #15
  Ircys
  Intercoms specialist
  Do funkcji otwierania bramy potrzebujesz połączenia, o których pisałem wcześniej. Do funkcji furtki potrzebujesz, tak jak podała już koleżanka clouddancer, przekaźnika. Może to być np. AWZ510 PU1. Przekaźnik podłączasz pod styki 5,6 w monitorze, a przyciski zwierne do automatu. Nie możesz podłączać wyjść monitora Lock bezpośrednio do automatu FAAC.

  Pozdrawiam
 • #16
  nager10
  Level 10  
  A co jeśli mam słaby zasięg z otwierania pilotem. Potrzebuje kupić zwykłą antenę do bram?