Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung Dual Cook BQ1S4T133 - piekarnik nie daje oznak życia

ber 18 Nov 2019 21:20 4056 14
    ber
    Level 14  
    Witam wszystkich,
    Mam problem z piekarnikiem Samsung Dual Cook BQ1S4T133. Kiedyś cały zaparował, wyłączył się i tak już zostało. Nie reaguje.
    Kiedyś (ponad rok temu) już próbowałem się zmierzyć z tematem (pisałem na elektrodzie) ale nic z tego nie wyszło (problem tymczasowo został rozwiązany ponieważ korzystaliśmy z piekarnika w innym mieszkaniu). Teraz problem powrócił bo coś z tym sprzętem trzeba zrobić.

Rozkręciłem obudowę i na pierwszy rzut oka wszystko wygląda niestety dobrze. Czy w tym piekarniku jest bezpiecznik termiczny? Co w zasadzie mógłbym zmierzyć miernikiem lub sprawdzić? Chodzi głównie o stwierdzenie czy warto w piekarnik inwestować i go naprawiać.
    Samsung Dual Cook BQ1S4T133 - piekarnik nie daje oznak życia Samsung Dual Cook BQ1S4T133 - piekarnik nie daje oznak życia Samsung Dual Cook BQ1S4T133 - piekarnik nie daje oznak życia Samsung Dual Cook BQ1S4T133 - piekarnik nie daje oznak życia
    Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.
    Arcus1977
    Level 22  
    Tak, są bezpieczniki termiczne. Zrobiłeś in nawet ładną fotkę. Nie wiem co i jak zamierzasz sprawdzić i jak mam to wytłumaczyć kompletnemu laikowi. Najprawdopodobniej uszkodził się system chłodzenia obudowy (wentylator lub jego przekaźnik) co spowodowało zadziałanie zabezpieczenia. Propozycja: skorzystaj z usług NIEautoryzowanego serwisu. Powodzenia
    michald
    Level 33  
    Czy autor posiada wiedze z zakresu dzialania zasilaczy impulsowych SMPS i ukladow sterowania mikroprocesorowego ?
    ber
    Level 14  
    Arcus1977 wrote:
    Tak, są bezpieczniki termiczne. Zrobiłeś in nawet ładną fotkę. Nie wiem co i jak zamierzasz sprawdzić i jak mam to wytłumaczyć kompletnemu laikowi. Najprawdopodobniej uszkodził się system chłodzenia obudowy (wentylator lub jego przekaźnik) co spowodowało zadziałanie zabezpieczenia. Propozycja: skorzystaj z usług NIEautoryzowanego serwisu. Powodzenia

Wczoraj dzwoniłem do 3 losowo znalezionych napraw AGD w Łodzi: 2 nie robi piekarników, a trzeci niby robi ale jak usłyszał że nic nie działa to stwierdził że może lepiej skontaktować się z autoryzowanym serwisem bo tam mają wieksze doświadczenie. Więc zadzwoniłem do autoryzowanego serwisu - nawet kilkanaście razy od 12:00 do 15:00 na dwa numery tel. i nie udało mi sie dodzwonić (zostawię to bez komentarza). Dlatego stwierdziłem że może prościej będzie spróbować samemu zlokalizować uszkodzony element i wymienić. Ale niestety na oko wszystko wygląda ok a miernikiem nie wiem co mierzyć. Zacznę od filtra przeciwzakłóceniowego tylko co dalej.

michald wrote:
    Czy autor posiada wiedze z zakresu dzialania zasilaczy impulsowych SMPS i ukladow sterowania mikroprocesorowego ?

Bardzo podstawową z pewnością niewystarczającą w praktyce. Celem mych zmagań z problemem jest zmierzenie miernikiem elementu, stwierdzenie uszkodzenia, wymiana np. całego modułu. Nie wiem czy sie da w prosty sposób stwierdzić źródło problemu.
  • Helpful post
    alekt77
    Level 38  
    W załączniku jest instrukcja serwisowa do BQ1Q4T090 (płyta główna bardzo podobna, ma dodatkowe elementy) i instrukcja użytkownika do BQ1S4T133 (polska, nie wiem czy masz). Może przydadzą się.
    Czy stwierdzenia: "nie reaguje", "nic nie działa" oznaczają że wyświetlacz jest ciemny?
    ber
    Level 14  
    alekt77 wrote:
    W załączniku jest instrukcja serwisowa do BQ1Q4T090 (płyta główna bardzo podobna, ma dodatkowe elementy) i instrukcja użytkownika do BQ1S4T133 (polska, nie wiem czy masz). Może przydadzą się.

Wielkie dzięki - mój piekarnik jest niemal identyczny tyle ze bez funkcji pary. Zwykłą instrukcję gdzieś mam. Natomiast instrukcja serwisowa wiele wnosi. Może nie odpowiada na wszystkie pytania ale jak dla mnie super sprawa.
    alekt77 wrote:
    Czy stwierdzenia: "nie reaguje", "nic nie działa" oznaczają że wyświetlacz jest ciemny?

Dokładnie tak. Po tym jak zaparował, rozgrzał wszystko wokół siebie (szafki, płytę indukcyjną) i poszły korki już sie nie uruchamia. Ponieważ stał dłuższą chwile nieużywany wiec wszystko na pewno ostygło, wysuszyło się itp. ale dalej ani drgnie.
    michald
    Level 33  
    1. Napiecie do zasilania procesora jest ?
    2. Odepnij na poczatek wszystko od plytki zasilacza.
    3. W szereg z siecia 230V AC podlacz zarowke 60-100W.
    4. Podlacz do sieci 230V AC i sprawdz czy na wyjsciu IC104 ( lub analogicznie do twojego modelu) otrzymujesz +12V ?
    ber
    Level 14  
    Dziś dokładnie przyjrzałem się piekarnikowi i stwierdziłem:
    - uszkodzenie termostatu
    - uszkodzenie silnika wentylatora chłodzącego obudowy (zapewne zwarcie powodowało że piekarnik wariował)

Próbując zamówić dziś części a konkretnie taki wentylator jak na zdj. poniżej natrafiłem na mały problem. Czy może ktoś wie co oznacza CLASS120 po kodzie czesci SMF-621EA. Pytałem w kilku sklepach dlaczego ich silnik ma CLASS180 i czy będzie pasował ale nikt nie potrafił odpowiedzieć (no może poza czymś w stylu "pewnie będzie pasowało").
    ber
    Level 14  
    alekt77 wrote:
    Wyjaśnienie masz tu: :arrow: Link
    Dziękuję, czyli zamiast klasy 120 spokojnie mogłem szukać 180 :)
    ber
    Level 14  
    Po wymianie uszkodzonych elementów piekarnik piecze jak szalony ;)
    Natomiast dla potomnych załączę zdjęcie na którym sa teoretycznie dwa identyczne wentylatory (zamienniki): ten po lewo to oryginał, a większy z prawej strony to wentylator, który kupiłem (CLASS 180). Montaż obu jest identyczny, plastikowa ramka i uchwyty sa takie same. Jedyna różnica to mocniejszy nadmuch, ale to raczej w niczym nie przeszkadza :)
    Arcus1977
    Level 22  
    Gratulacje-jesteś lepszy niż serwisy w Twoim mieście. Ale żeby nie było za różowo mam uwagę: Na zdjęciu modułu, który dodałeś widać wyraźnie uszkodzenie przekaźnika półprzewodnikowego sterującego silnikiem wentylatora.
    ber
    Level 14  
    Arcus1977 wrote:
    Gratulacje-jesteś lepszy niż serwisy w Twoim mieście. Ale żeby nie było za różowo mam uwagę: Na zdjęciu modułu, który dodałeś widać wyraźnie uszkodzenie przekaźnika półprzewodnikowego sterującego silnikiem wentylatora.

Zakładam że chodzi o SSR203 częściowo zakryty przewodami. Na zdjęciu tego tak wyraźnie nie widać ale faktycznie pamiętam ze plastikowa obudowa uległa jakby rozwarstwieniu. Na chwile obecna piekarnik działa poprawnie - jedyna różnica to zdecydowanie mocniejszy nadmuch ale założyłem że to wina trochę innego wiatraka, teraz tak sobie myślę że może przekaźnik regulował moc wiatraka i obecnie nie działa poprawnie.
    Matuch01
    Level 1  
    Ber, czy możesz podać jakiś namiar do siebie? borykam się z bardzo podobnym problemem.

pozdrawiam
    ber
    Level 14  
    ArturMatuszyski wrote:
    Ber, czy możesz podać jakiś namiar do siebie? borykam się z bardzo podobnym problemem.

pozdrawiam

Na pytania odpowiedziałem już w przesłanej prywatnej wiadomości.

Natomiast uzupełniając temat piekarnika (bo widzę ze nie tylko ja mam takie problemy) to po roku od poprzedniej naprawy musiał zostać wymieniony przekaźnik SSR203. Po wymianie okazało się że był popękany i mocno poprzepalany. Najpierw wentylator górny nie działał poprawnie (przez co pojawiały sie różne problemy) aż w końcu przestał działać, po sprawdzeniu okazało się że jest sprawny, termostaty też są ok i dopiero wymiana przekaźnika pomogła. Teraz znów wszystko działa (ciekawe jak długo).