Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Evobox HD i Lite - Przycinanie obrazu i dźwięku

19 Lis 2019 09:01 768 14
  • Poziom 3  
    Wymieniłem tydzień temu dekodery na Evobox HD i Lite (multiroom) i od tego czasu mam problem z zacinaniem obrazu i przywieszaniem dźwięku na niektórych kanałach (jest to kwestia sekundy, dwóch ale bardzo denerwuje).

Widziałem niedawny post @jazenek na forum z podobnym problemem, jednak tam powodem okazały się zakłócenia sygnału radiowego internetu.

Do tej pory miałem dekoder dekoder HD5500s i Sagemcom ESI-88, wymieniłem bo Sagemcom to totalna porażka, co chwila się wieszał, nie pomagało nic po za restartem do fabrycznych, natomiast HD5500s działał bez problemu choć na nim nie miałem kanału BBC Brit (pojawił się problem z sygnałem), gdzie na drugim działał.

Po wymianie dekoderów miałem sygnał na poziomie siła 90% i jakość 88% na jednym dekoderze i na drugim 75% (tam gdzie mi nie działał BBC Brit), wymieniłem kabel antenowy i teraz na obu mam 90%/88%.

Natomiast jak w ustawieniach wchodzę w diagnostykę w zależności od kanału mam sygnał na poziomie id 90%/78% do 90%/88% w zależności od kanału.

Na obu dekoderach jest problem z zacinaniem obrazu i dźwięku, u mnie antena wisi na balkonie (fakt mam też na domu antenę kierunkową do wysyłania sygnału radiowego ale jest na kominie 4m wyżej w zupełnie innej części budynku).

Zastanawiam się czy powodem może być konwerter (mam konwerter firmy inverto ale leciwy, bo kupowany z 7-8 lat temu)?

A jak tak to jaki najlepiej teraz kupić do cyfrowego polsatu i tych dekoderów?
  • flexghzflexghz
  • Poziom 43  
    Jak wymiana konwertera to oczywiście Inverto. Wartości sygnału podaje się na kilku transponderach, programach bo to co podajesz nie wiadomo czego tyczy.
    Podaj sygnały na np. TVP1, Polsat, TVN, TVP2.(przytrzymać I na pilocie aż się pokaże)
    Ten BBC to już dość wysoki transponder 12476H i on jest słabszy.
    Jeszcze wielkość anteny, zdjęcie od strony konwertera jak ustawiony.
  • Poziom 3  
    Dziękuję za odpowiedź, to co pamiętam to:

Polsat: 90%/88%
    ComedyCentral, BBC Brit: 90%/78%
  • flexghzflexghz
  • Poziom 43  
    Czyli transponder 11158V Polsat i BBC 12476H. Na razie za mało transponderów aby coś wymyślić.
  • Poziom 36  
    siepaw84 napisał:
    mam problem z zacinaniem obrazu i przywieszaniem dźwięku na niektórych kanałach

Na których konkretnie? I jakie masz na nich parametry?
  • Poziom 3  
    POLSAT
    siła sygnału: 86%
    jakość sygnału: 78%
    SNR: 14.7DB

TVP HD
    jakość sygnału: 77%
    SNR: 14.6DB

TVP1 HD
    jakość sygnału: 82%
    SNR: 15.1DB

TVP2 HD
    siła sygnału: 91%
    jakość sygnału: 78%
    SNR: 14.6DB

TVN HD
    jakość sygnału: 75%
    SNR: 14.4DB

TVN7 HD
    jakość sygnału: 75%
    SNR: 14.4DB

POLSAT NEWS HD
    jakość sygnału: 77%
    SNR: 14.7DB

TVP SPORT HD
    jakość sygnału: 80%
    SNR: 14.8DB

To są parametry jakie się pokazują po przytrzymaniu klawisza I na każdym z powyższych kanałów.
  • Poziom 43  
    Sygnał masz wręcz rewelacyjny. Jak nie wina jakiegoś zakłócenia to możliwy zbyt silny sygnał.
  • Poziom 36  
    Ale czy akurat na tych kanałach co podałeś masz zakłócenia? I jakie są na nich parametry w czasie zakłóceń?
  • Poziom 36  
    LeDy napisał:
    Sygnał masz wręcz rewelacyjny. Jak nie wina jakiegoś zakłócenia to możliwy zbyt silny sygnał.

Rewelacyjny, a dla jakiego talerza? Nic w tym sygnale rewelacyjnego nie widzę. Za silny sygnał? No proszę Cię....
    @siepaw84 skoro masz jakąś podejrzaną antenę to ją zwyczajnie odłącz i wtedy sprawdź.
  • Poziom 3  
    Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Nie rozumie jednego, czego na dekoderach HD5500s i Sagemcom ESI-88 wszystko działało (poza kanałem BBC Brit HD, gdzie jak się okazało winą był stary kabel) ale obraz, dźwięk - nic nie rwało, a wszystko działało w tej samej konfiguracji otoczenia (WiFi, itd.) a po zmianie dekoderów na Evobox HD i Lite zaczęły się problemy - czy Evobox są jakoś czulsze na zakłócenia, czy jak?

Ogólnie jeden dekoder jest na piętrze, drugi na parterze. Na piętrze mam 2 routery WiFi, jeden rozsyła sygnał na dom, drugi poprzez antenę zewnętrzną do innego domu po sąsiedzku. Na parterze nie ma żadnych routerów, itp. Antena, która wysyła WiFi jest na dachu, na kominie w części środkowej domu, ustawiona na północny-wschód, poniżej (jakieś 4-5m), w zupełniej innej części domu, na balkonie (czyli zupełnie z boku domu) wisi antena SAT (czyli wizualnie one się mijają, nic się nie krzyżuje).

Co do kanałów to nie jest to 2-3 kanały, tylko co któryś (dużo), dziś spróbuję to bardziej dokładnie przyuważyć. Dziś też zgodnie z sugestią wyłączę wszystkie routery, tak żeby nie było żadnego źródła WiFi w domu.
  • Poziom 3  
    Wyłączyłem wszystko i fakt na większości kanałów problem zacinania obrazu i dźwięku ustał ale np. na ComedyCentral (a dzieci moje na tym siedzą przez tak non stop o tym pisze) tnie jak ciął. Miałem włączony podgląd na parametry (po przytrzymani I na pilocie) i w momencie zacięcia nic się nie zmienia, nie ma skoku jakości, czy siły, nic.

Zamierzam kupić na próbę konwerter i pytanie moje do cyfrowego polsatu i dekoderów evobox, który jest lepszy?

1. KONWERTER LNB QUAD INVERTO BLACK ULTRA HDTV DVB-S2
    2. KONWERTER LNB QUAD INVERTO BLACK PREMIUM HDTV
    3. Jakiś inny, jaki?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    siepaw84 napisał:
    ale obraz, dźwięk - nic nie rwało, a wszystko działało w tej samej konfiguracji otoczenia (WiFi, itd.) a po zmianie dekoderów na Evobox HD i Lite zaczęły się problemy - czy Evobox są jakoś czulsze na zakłócenia, czy jak?

Niestety czasy są takie, że wszędzie szuka się oszczędności i sprzęt staje się coraz bardziej upraszczany i delikatny (hardware). Więc może tak być, że nowe dekodery są akurat wrażliwsze na to coś, co lata po twoim domu i dookoła.

siepaw84 napisał:
    Antena, która wysyła WiFi jest na dachu, na kominie w części środkowej domu, ustawiona na północny-wschód, poniżej (jakieś 4-5m), w zupełniej innej części domu, na balkonie (czyli zupełnie z boku domu) wisi antena SAT (czyli wizualnie one się mijają, nic się nie krzyżuje).

Pamiętaj, że tego typu anteny potrafią też spokojnie emitować na boki i do tyłu. Oczywiście, ze znacznie mniejszymi mocami, ale nadają. Więc do końca nigdy nie można być pewnym, zwłaszcza przy tanich sprzętach.

siepaw84 napisał:
    Wyłączyłem wszystko i fakt na większości kanałów problem zacinania obrazu i dźwięku ustał

To prawdopodobnie oznacza również jakiś problem na twojej instalacji antenowej - kable antenowe o słabym ekranowaniu i/lub kiepsko pozakładane lub zdegradowane przez czas złącza F.

siepaw84 napisał:
    ale np. na ComedyCentral (a dzieci moje na tym siedzą przez tak non stop o tym pisze) tnie jak ciął. Miałem włączony podgląd na parametry (po przytrzymani I na pilocie) i w momencie zacięcia nic się nie zmienia, nie ma skoku jakości, czy siły, nic.

Wygląda na szybkie zakłócenia impulsowe (albo niewłaściwa praca konwertera), na tyle szybkie, że odbiornik nie nadąża ich pokazywać.

siepaw84 napisał:

Ja bym wziął ten.

Ze starymi konwerterami to bywa tak, że o ile nie są uszkodzone, to bywają lepsze niż te nowe...
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    siepaw84 napisał:
    Wyłączyłem wszystko i fakt na większości kanałów problem zacinania obrazu i dźwięku ustał

Czyli uzyskałeś częściową odpowiedź na pytanie, gdzie leży przyczyna zakłóceń.
    siepaw84 napisał:
    mam konwerter firmy inverto ale leciwy, bo kupowany z 7-8 lat temu
    siepaw84 napisał:
    na ComedyCentral (...) tnie jak ciął. Miałem włączony podgląd na parametry (po przytrzymani I na pilocie) i w momencie zacięcia nic się nie zmienia, nie ma skoku jakości, czy siły, nic.

Wygląda na to że Evobox-y nie tolerują niektórych konwerterów (nawet teoretycznie sprawnych).
    Przed kilkoma dniami instalowałem LITE, który miał problemy z poprawnym odbiorem częstotliwości 12245V (m.in. TVP2). Także podłączony do starego konwertera i wg miernika na tym kanale MER miał ok. 13 dB, a wg dekodera 8-9 dB. Podłączony do tego samego LNB dekoder nc+ miał na tym transponderze dobre parametry sygnału i stabilny odbiór. Jako że klient myśli o usłudze multiroom, zamontowałem mu LNB SCR i dekoder LITE zaczął w końcu pokazywać MER zgodny ze wskazaniami miernika, a zakłócenia odbioru ustąpiły.
    Tutaj masz przykład jak LITE miał problem z pobraniem aktualizacji, pomimo że teoretycznie konwerter był sprawny. Pomogła wymiana LNB.
    Na forum Sat Kuriera jest sporo narzekań na niestabilną prace Evobox-ów na niektórych typach konwerterów.
    siepaw84 napisał:
    który jest lepszy?
    1. KONWERTER LNB QUAD INVERTO BLACK ULTRA HDTV DVB-S2

Sugeruję wymianę na SCR (unicable), który umożliwia wykorzystanie funkcjonalności Evoboxa HD.
  • Poziom 3  
    Kupiłem jak zasugerował mi @_kli_ Konwerter Inverto QUAD Unicable, podpiąłem jeden dekoder pod wyjście SCR drugi pod zwykłe i na obu mam praktycznie na wszystkich kanałach siłę sygnału na poziomie 98%-100% i jakość na poziomie 78%-80%. Problem zacinania dźwięku i obrazu zniknął, wszystkie kanały działają płynnie.

Do tej pory miałem konwerter Inverto sprzed około 8 lat i jak się okazuje z dekoderami Evobox nie dał rady.

Evobox HD i Lite - Przycinanie obrazu i dźwięku

Dziękuję wszystkim za pomoc.