Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Sonda Lambda NTK] Kontroler - Budowa kontrolera Sondy szerokopasmowej NTK

19 Lis 2019 12:33 321 2
  • Poziom 19  
    Witajcie,

Wszedłem w posiadanie sondy szerokopasmowej z nadzieją na łatwe jej uruchomienie.

Oczywiście sprawa nie jest tak prosta jak w przypadku zwykłej, wąskopasmowej.

http://techedge.com.au/vehicle/wbo2/wbntk.htm

Są dostępne w internecie opracowania dotyczące obsługi sond Boscha LSU 4.2 i 4.9.

Zbudowałem układ takiego kontrolera. Dokumentacja dostępna tu:

https://github.com/Hell-Fire/WidebandO2/blob/master/schematics/TeensyPP20.png

Jednak nie funkcjonuje on poprawnie pokazując dziwne rzeczy w czystym powietrzu.

Urządzenie chciałbym oprzeć o platformę Arduino, i wyświetlać wynik na wyświetlaczu oraz po UARTcie, ale to jest już sprawa wtórna. Bardziej interesującą sprawą jest zapewnienie sondzie ustroju zdolnego odczytać jej parametry.

Na stronie z pierwszego linku czytamy, ze sondy typu NTK wystawia (produkuje?) napięcie Vs w zależności od ilości tlenu w spalinach, powyżej lub poniżej napięcia odniesienia Vref. Napięcie Vref posiada wartości sondy wąskopasmowej, w zakresie od 0 do 1 V, w zależności od składu spalin. Bogata mieszanka wystawi nam wysokie napięcie Vs, co spowodduje wystawienie wysokiego prądu Ip, i na odwrót - Niskie napięcie Vs wystawi nam odwrotną wartość napięcia Ip. W przyadku stechiometrii napięcie Vs osiąga wartość napięcia odniesienia - 1V.
    Istotną rzeczą jest, że sondy NTK są 5-cio przewodowe i nie posiadają rezystancji kalibracyjnej Rcal.

Teraz pytania.
    1. Zakładam że ADC w strukturze Atmegi8/Atmegi328 wystarczy do obsługi tych wartości.
    2. Jak najbezpieczniej i zarazem najprościej zrealizować pomiar niskich napięć i prądów?
    3. Jak zrealizować układ odpowiedzialny za nagrzewanie sondy? Układ musiałby cyklicznie włączać grzanie na pewien czas, wyłączać, sprawdzać rezystancję i w razie potrzeby dogrzać, lub nie.
    4. Jakie wzmocnienie powinien mieć układ opampu?

Pozostałe pytania pojawią się pewnie w trakcie.

Wiem, że temat jest trudny. Mam również świadomość istnienia różnego rodzaju opracowań, jednak żadne z nich nie mówi wprost dlaczego dane rozwiązanie zostało zastosowane i jak jest sterowane.
    Nie chcę również korzystać z komercyjnych rozwiązań, dlatego powstał ten temat.

Dziękuję z góry za wszelkie odpowiedzi.

Pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • BotlandBotland
  • Poziom 1  
    I jak idzie budowa kontrolera ?
  • Poziom 19  
    Przesiadłem się na LSU 4.9 I Cj125