Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przeprogramowanie karty sieciowej hp jetdirect 615n

japko1024 19 Nov 2019 19:50 1215 4
Computer Controls
 • #1
  japko1024
  Level 18  
  Witam
  Ostatnio znalazłem starą drukarkę laserową hp laserjet 2200dn (z 2003 r.). Wymontowałem z niej m.in. kartę sieciową hp jetdirect 615n, zawierającą procesor ARM, pamięć flash i ram, transceiver i magnetoizolator. Na jednym końcu znajduje się gniazdo ethernet, na drugim łączące z płytą główną drukarki (połączone bezpośrednio z ARM). Chciałbym nauczyć się pisać własne firmware dla tego modułu, żeby w przyszłości wykorzystać go do budowy jakiegoś urządzenia typu IoT, chociaż mógłbym zacząć od np. migania diodą. W jaki sposób to zrobić - jakiego środowiska i programatora powinienem użyć?
  Przeprogramowanie karty sieciowej hp jetdirect 615n
 • Computer Controls
 • #2
  krisRaba
  Level 31  
  Hehe, ciekawy pomysł ;) Choć jeśli to ma być na start, to lepiej chyba zacząć od jakiegoś dev-boarda, na którego będzie dużo przykładów z neta, na bazie których można się uczyć, modyfikować itp.
  Jeśli chcesz walczyć z takim modułem, to pierwszy krok to powinno być odszukanie karty katalogowej tego ARMa, sprawdzenie, czy np P5 to złącze do programowania ;) i generalnie poszukiwanie jakiegoś info w czym to ludzie programują. Ale na pierwszy rzut oka to jakaś solidna armata będzie, nie jakaś popierdółka, więc dość wysokie progi na początek ;)
  Może to jakieś MPU a nie MCU? Szukaj datasheeta ;)
 • Computer Controls
 • #3
  pawlik118
  Level 28  
  Droga przez mękę. Jeśli chcesz od tego zacząć naukę programowania to szczerze odradzam. Lepiej wziąć coś nowoczesnego do czego jest wsparcie.
  Ale, odpowiadając na pytanie - środowisko i programator musi być dostosowane do mikroprocesora który znajduje się w tej karcie. Odczytaj jego nr i poszukaj jakie narzędzia i czy w ogóle coś jest dostępne. Dużym utrudnieniem będzie brak schematu do tej karty.
 • #4
  japko1024
  Level 18  
  pawlik118 wrote:
  Jeśli chcesz od tego zacząć naukę programowania to szczerze odradzam.
  Umiem już programować AVR za pomocą USBasp, więc może nie będzie tak źle.
 • #5
  osctest1
  Level 21  
  japko1024 wrote:
  Umiem już programować AVR za pomocą USBasp, więc może nie będzie tak źle.
  bedzie.

  Po pierwsze to jest 2003 rok, czyli zaprojektowana jeszcze wcześniej, To są prehistroryczne architektury ARM 9 a może 10.
  Do tego ukłąd scalony, do którego nie ma dokumentacji. Sam chip jest najpewniej zabezpieczony.

  Proponuję zrób coś, co trzeba. Wywal ją do elektrozłomu.

  Kup sobie za $1.5 "blue pill". Masz tam o 10 lat nowszy procesor i możesz go programować przez UART (tak samo jak AVR-y), albo lepiej jakieś nucleo lub discovery