Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przeprogramowanie karty sieciowej hp jetdirect 615n

japko1024 19 Nov 2019 19:50 1449 4
Computer Controls
 • #1
  japko1024
  Level 18  
  Witam
  Ostatnio znalazłem starą drukarkę laserową hp laserjet 2200dn (z 2003 r.). Wymontowałem z niej m.in. kartę sieciową hp jetdirect 615n, zawierającą procesor ARM, pamięć flash i ram, transceiver i magnetoizolator. Na jednym końcu znajduje się gniazdo ethernet, na drugim łączące z płytą główną drukarki (połączone bezpośrednio z ARM). Chciałbym nauczyć się pisać własne firmware dla tego modułu, żeby w przyszłości wykorzystać go do budowy jakiegoś urządzenia typu IoT, chociaż mógłbym zacząć od np. migania diodą. W jaki sposób to zrobić - jakiego środowiska i programatora powinienem użyć?
  Przeprogramowanie karty sieciowej hp jetdirect 615n
 • Computer Controls
 • #2
  krisRaba
  Level 31  
  Hehe, ciekawy pomysł ;) Choć jeśli to ma być na start, to lepiej chyba zacząć od jakiegoś dev-boarda, na którego będzie dużo przykładów z neta, na bazie których można się uczyć, modyfikować itp.
  Jeśli chcesz walczyć z takim modułem, to pierwszy krok to powinno być odszukanie karty katalogowej tego ARMa, sprawdzenie, czy np P5 to złącze do programowania ;) i generalnie poszukiwanie jakiegoś info w czym to ludzie programują. Ale na pierwszy rzut oka to jakaś solidna armata będzie, nie jakaś popierdółka, więc dość wysokie progi na początek ;)
  Może to jakieś MPU a nie MCU? Szukaj datasheeta ;)
 • Computer Controls
 • #3
  pawlik118
  Level 30  
  Droga przez mękę. Jeśli chcesz od tego zacząć naukę programowania to szczerze odradzam. Lepiej wziąć coś nowoczesnego do czego jest wsparcie.
  Ale, odpowiadając na pytanie - środowisko i programator musi być dostosowane do mikroprocesora który znajduje się w tej karcie. Odczytaj jego nr i poszukaj jakie narzędzia i czy w ogóle coś jest dostępne. Dużym utrudnieniem będzie brak schematu do tej karty.
 • #4
  japko1024
  Level 18  
  pawlik118 wrote:
  Jeśli chcesz od tego zacząć naukę programowania to szczerze odradzam.
  Umiem już programować AVR za pomocą USBasp, więc może nie będzie tak źle.
 • #5
  osctest1
  Level 21  
  japko1024 wrote:
  Umiem już programować AVR za pomocą USBasp, więc może nie będzie tak źle.
  bedzie.

  Po pierwsze to jest 2003 rok, czyli zaprojektowana jeszcze wcześniej, To są prehistroryczne architektury ARM 9 a może 10.
  Do tego ukłąd scalony, do którego nie ma dokumentacji. Sam chip jest najpewniej zabezpieczony.

  Proponuję zrób coś, co trzeba. Wywal ją do elektrozłomu.

  Kup sobie za $1.5 "blue pill". Masz tam o 10 lat nowszy procesor i możesz go programować przez UART (tak samo jak AVR-y), albo lepiej jakieś nucleo lub discovery