Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projekt Gniazdo - budowa smart domu niedrogo i samodzielnie

chomik-00 19 Nov 2019 19:51 945 4
Nazwa.pl
  • #1
    chomik-00
    Level 5  
    Buduje właśnie dom, jestem na etapie kiedy zaraz można kłaść instalacje elektryczną. Moim marzeniem było pokombinować coś w kierunku inteligentnego domu. Na obecnym etapie mogę zrobić jeszcze wszystko z instalacją. Nie chce korzystać z drogich gotowych i zamkniętych systemów, bardziej zależy mi na tanich dobrych i otwartych.

    Bardzo bardzo ogólny plan jest prosty: w kotłowni obok rozdzielnicy stawiam serwer do którego miałoby być podłączone wszystko "smart" i przy jego pomocy mogę sterować wszystkimi podłączonymi urządzeniami / sterownikami (połączenie po lanie). Oprogramowaniem serwera raczej sobie poradzę chciałbym wspomóc się przy tym node-red. Niestety o ile programowanie nie jest mi obce o tyle elektronika już tak. Nawet nie wiem za bardzo w którą stronę szukać, żeby dobrze wybrać. Zastanawiałem się nad protokołem, dość rozsądny wydaje się CAN w ten sposób natrafiłem na HAPCAN. Niestety obecnie ten projekt wydaje się wygasać i nie wiem czy to najlepszy pomysł. Byłbym bardzo wdzięczny o wskazówki w tym kierunku.

    Może jeszcze określę co chciałbym mieć w tym moim smart gnieździe: sterowanie roletami (włącznikami i zdalnie), kilka stref oświetlenia (sterowane zdalnie i włącznikami), czujniki ruchu światła, kamery ip, kilka gniazdek pod kontrolą, informacje z pieca, sterowanie obiegami ogrzewania, wideofon, światła na zewnątrz, brama wjazdowa, brama garażowa i chyba tyle.
    Oczywiście mógłbym sobie wynająć dobrą firmę do tego, która zaprojektuje i zrealizuje mi wszystko dokładnie, niestety nie stać mnie na to (dzieci, kredyty itp). Stać mnie (i to nie do końca prawda) na lokalnego elektryka z uprawnieniami który od 30 lat robi instalację i zrobi mi tradycyjną instalację - raczej nie będzie on wsparciem przy smart home. Na pewno część odpowie, że jak mnie nie stać, to nie rób i owszem jest to jedno z wyjść, ale może jestem biedny aczkolwiek nie całkiem głupi więc chociaż mógłbym spróbować sam ogarnąć po części ten temat.

    I proszę nie zrozumcie mnie źle, nie szukam gotowego rozwiązanie tylko raczej liczę na drogowskaz - jaki protokół, jakie sterowniki jak połączyć tradycyjne doświadczenie instalatora ze smart instalacją, jak zrobić żeby było to niedrogie a dobre.
  • Nazwa.pl
  • #2
    chomik-00
    Level 5  
    Ok przeanalizowałem sobie wczoraj trochę temat. Sercem będzie najprawdopodobniej rasppery pi z node red na pokładzie lub domoticz (trochę zacząłem się wahać). Dalej od serca będzie arduino w różnych wersjach i może gdzieś esp8266, do tego przekaźniki (ssr) no i urządzenia. Wszystko wydaje się w miarę tanie, łatwe raczej powinno obyć się bez problemu. Chociaż trochę boję się samego podłączenia, czy nie pochrzanię czegoś jak to na amatora przystało. Problem mam jeszcze z rozpracowaniem poprawnego poprowadzenia przewodów. Przy okazji w takiej konfiguracji np do przełączników świateł lub sterowania rolet najlepiej zawsze poprowadzić skrętkę? Czy lepiej używać jakiś innych kabli?
  • Nazwa.pl
  • #3
    KOCUREK1970
    Network and Internet specialist
    chomik-00 wrote:
    Buduje właśnie dom, jestem na etapie kiedy zaraz można kłaść instalacje elektryczną.

    Pomyśl też o sieci LAN i sieci telewizyjnej.
    Przewody układasz na tzw. gwiazdę i przynajmniej 2 przewody RJ45 i 2 przewody koncentryczne w każdy punkt gdzie będziesz chciał z czegoś korzystać.
    Pamiętaj też o wifi!
    Pomyśl o przewodach by podwiesić gdzieś AP.
  • #4
    xury
    Automation specialist
    Myślę, że zmierzasz w dobrym kierunku. Ja oparłem mój system właśnie o Domoticza, Node-red i MQTT właśnie. Jako, że dom już był wybudowany trochę wcześniej i nie chciałem go ryć po całości, to elementy systemu oparte są na wifi i ESP8266 i ESP32. Oprócz tego integracja z centralą alarmową Integra otwiera dużo innych możliwości. Czyli np. wykorzystanie czujników alarmowych do realizacji różnych funkcji jak i możliwość sterowania wyjściami Integry. Proponowałbym o tym pomyśleć, bo daje to naprawdę dużo możliwości.
  • #5
    chomik-00
    Level 5  
    Powoli zaczyna mi się to układać w głowie. Zastanawiam się teraz nad dwiema rzeczami:

    1. Sterowanie roletami. Nie wiem dlaczego, ale większość dostępnych cenowo rozwiązań jest bezprzewodowa. Nie mogę dokopać się w internetach i znaleźć jakiś moduł, który pozwalałby sterować roletami, ale jednocześnie był dostępny np poprzez ethernet dla serwera (domoticz) i pozwalał na sterowanie, a do tego żeby można było np grupować rolety i nimi zarządzać. Znacie może takie rozwiązanie przystępne cenowo? Bezprzewodowych jest pełno typu supla, blebox, shelly, sonoff. Wiem, że można podłączyć dwa przekaźniki do arduino, do tego włączniki a to do maliny z domoticzem, ale jest wiele dyskusji nawet na tym forum i wrzasku jakie to niezabezpieczone, niebezpieczne itd. Dlatego też zacząłem szukać gotowych dobrych rozwiązań, ale nie chce bezprzewodowych. Ktoś zna jakieś?

    2. Multisensory czyli wszelakie czujniki podłączone do jednego modułu, głównie zależy mi na temperaturze, wilgotności, światło. I tu mam problem podobny do tego co wyżej. Większość rozwiązań to moduły oparte o esp czyli bezprzewodowe. Nie wiem dlaczego jest taki stan rzeczy i tak do takich modułów trzeba doprowadzić choćby zasilanie, dlaczego nie można znaleźć czegoś np na skrętce, które śle dane po lanie. Przecież mogłoby to być zasilane poe, jeden kabel i bez problemu. Można znacie jednak takie rozwiązanie? Niekoniecznie musi być transmisja po lanie, ale żeby można było wykorzystać kabel i w ten sposób podłączyć taki moduł do np arduino (przy czym odległość to może być nawet 20-30m). Byłbym wdzięczny za naprowadzenie.
    Wymyśliłem sobie, że zatopię kilka czujników temperatury w wylewce (będzie podłogówka) ale nie tylko dlatego chce coś przewodowego. Generalnie preferuje kabel a na coś bezprzewodowego przyjdzie czas jak nie będzie innych możliwości.