Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wideodomofon - odległość 90m - wybór kabli

20 Nov 2019 09:38 708 9
  • Level 12  
    Witam,
    przymierzam się do budowy ogrodzenia, prace ziemne zaczynam w przyszłym tygodniu i mam problem związany w wyborem kabli.
    Byłbym bardzo wdzięczny za ewentualną pomoc, bo czytając różne wątki nie potrafiłem ustalić jakie rozwiązanie będzie w moim przypadku najlepsze.

1.Odległość pomiędzy monitorem a panelem zewnętrznym około 90m - kabel w ziemi.
    Na początku myślałem o kablu:
    Kabel zewnętrzny żelowany kat.6 U/UTP drut 4x2x0,54 Bitner

Jednak przeczytałem, że skrętka nie sprawdzi się na takich odległościach jak u mnie i powinien być to kabel o przekroju 1mm. Niestety nie mogę znaleźć zewnętrznego odpowiednika dla kabla YTDY.

Jedyne co udało mi się znaleźć to kabel : Kabel XzTKMXpw 4x2x0,8?
    Czy ten kabel zda egzamin? Jeśli nie proszę o propozyje jaki kabel powinienem użyć?

2.Odległość pomiędzy zasilaczem a elektro-zaczepem to około 90m - kabel w ziemi.
    Planuje użyć(jedna żyła rezerwowa):
    Przewód prądowy linka do ziemi BiT500 BLACK FR 3x1 V

3.Odległość między monitorem a zasilaczem - 2m - kabel wewnętrzny.
    Przewód prądowy.

4. Kabel do mechanizmu bramy - około 90m.

Przewód prądowy linka do ziemi BiT500 BLACK FR 3x1,5

Nie mam jeszcze podjętej decyzji co do Wideodomofon.
    Jaki model jest godny uwagi i sprawdzi się na takich odległościach(budżet do 2000-2500)?

Dzięki za wszystkie uwagi!
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • OptexOptex

• Level 16  
    90m to jednak sporo powierzchni przewodu i duże straty. Wszystko też zależy od tego, jaki zestaw tu będzie, jakie napięcie itd. Myślę, że najlepiej byłoby ci najpierw znaleźć odpowiedni zestaw, którego producent zapewnia działanie na takich odległościach a przewód dobrać pod niego konkretnie. Zakładam, że to jakiś obiekt jednorodzinny?

Ze strony Laskomexu mogę zaproponować jedynie nowy zestaw "Bastion" - panel BVC-8000 + monitor MVC-8100 lub 8200 - spełnia wszystkie funkcje choć te 90m będzie już trochę naciągnięciem możliwości systemu. Tutaj przekrój co najmniej 1,5mm kwadrat, na sygnał wideo pewnie jakiś koncentryk byłby najlepszy. Panel-zasilacz (panel zasilany przez monitor) to już polecałbym energetyczny pow. 1,5mm kwadrat, lub nawet pow. 2mm dla pewności, chyba, że zasilanie na panel dasz lokalne. No i trzeba tak dobrać ilość żył, by spadki były minimalne (idealnie, by ich w ogóle nie było) - w tym zestawie minimalna ilość żył to 4 + brama (sterowanie bramą byłoby z monitora). Zestaw do zamówienia u nas - koszt 1000zł brutto. Polecam też kontakt do naszego działu wsparcia technicznego, możemy na zapytanie przygotować jednokreskowy schemat instalacji z uwzględnieniem założeń klienta i doborem przewodów.

Moderated By suworow:

Panowie, ale tak to się nie bawimy. Podpowiadanie tak, kryptoreklama- nie.

• Admin of Property security
    90 metrów to jeszcze nie dramat ani dla systemu IP ani analogowego.
    Oczywiście zanim się przystąpi do okablowania warto wstępnie wybrać jakiś sprzęt i zastanowić się nad potrzebną funkcjonalnością. Ale też trzeba mieć świadomość, że za ileś lat ten ulegnie awarii i trzeba będzie zastąpić go jakimś innym, być może o innych wymaganiach. Dlatego okablowanie należy wykonać jak najbardziej uniwersalnie. Ja bym w relacji furtka-dom( rozdzielnica domofonów) ułożył po prostu dwie skrętki 5 lub 6 kat ziemne. Jedna zapewni nam komunikację:
    1. w systemach IP w/g standardu
    2. w systemach dwużyłowych po 3 - 4 żyły na biegun.
    3. w klasycznym systemie 4 żyłowym audio - 1 żyła, Video 1 żyła, masa 3 żyły, + 12- 3 żyły
    Drugi kabel to sterowanie bramą dwie żyły, wskaźnik otwacia bramy, 2 żyły, wskaźnik otwarcia furtki
    2 żyły, 2 żyły na zapasie.
    Ułożyłbym też kabel w relacji panel bramowy - napęd bramy. Posłuży on nie tylko do sterowania bramą, ale też do zasilenia lokalnie elektrozaczepu.
    Ewentualnie 3 kabel pod dodatkową kamerę w linii ogrodzenia/ obserwującą podjazd/ bramę itp

W domu z punktu gdzie trafi kabel ziemny do monitora znowu dwie skrętki. Na punkcie styku kabla ziemnego z wewnętrznym dostęp do zasilania 230V, kabel łączący nasz domofon z centralą alarmową czy siecią LAN.
    O powiązaniu ze sobą poszczególnych instalacji można przeczytać w tych tematach:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17787519#17787519
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3570896.html
    pozdrawiam
  • OptexOptex
  • Level 12  
    suworow wrote:
    Dlatego okablowanie należy wykonać jak najbardziej uniwersalnie.

Dokładnie taki mam plan.

Podsumowująć układam kable:
    suworow wrote:
    w relacji furtka-dom

2x kabel zewnętrzny żelowany kat.6 U/UTP 4x2x0,54

suworow wrote:
    w relacji panel bramowy - napęd bramy

1x przewód prądowy linka do ziemi BiT500 BLACK FR 3x1,5

Natomiast kable w relacji dom-napęd bramy/elektrozaczep:
    1x przewód prądowy linka do ziemi BiT500 BLACK FR 3x1 V - elektrozaczep
    1x przewód prądowy linka do ziemi BiT500 BLACK FR 3x1,5 - napęd bramy
    Jeśli żyły powinny być grubsze na tą odległość, proszę o sugestie.
    Czy kabele elektryczne może być położone obok skrętki? Nie będzie zakłóceń obrazu? Czy może wybrać kabel z ekranem F/UTP dla video?

suworow wrote:
    Oczywiście zanim się przystąpi do okablowania warto wstępnie wybrać jakiś sprzęt i zastanowić się nad potrzebną funkcjonalnością.

Tutaj też mam spory problem, na dany moment jeśli chodzi o funkcjonalność to potrzebuje:
    1. Możliwość otwierania bramy z panelu monitora
    2. Możliwość otwierania furtki z panelu monitora
    3. Możliwość otwierania furtki na podstawie kodu z panelu zewnętrznego
    4. Bezproblemowe działanie na 90 metrach(głównie mam na myśli to aby widok z kamery był jak najlepszy)
    5. W obecnym momencie stawiam na system analogowy. (być może w przyszłości IP)
    Jako, że nie jest to zupełnie mój temat, prosiłbym o propozycje 2-3 zestawów, które spełnią moje wymagania do powiedzmy max. 2500zł. (jeśli byłaby możliwość to oczywiście chciałbym wybrać sprzęt najlepszy pod względem cena/jakość w niższej cenie niż kwota maksymalna).

Dziękuje za podpowiedzi
  • Level 11  
    Zestaw 1722/661 na przewodzie xztkmxpw 2x2x0,8mm bez problemu poradzi sobie z ta odległością. Jeszcze sobie na komórkę możesz przekierować rozmowy jeśli będziesz chciał.
    kondi50 wrote:
    suworow napisał:
    w relacji panel bramowy - napęd bramy

Nie dopisałem. Chodziło mi o kolejną skrętkę.
    Jak daleko będzie sterownik/ siłownik napędu bramy od furtki
    kondi50 wrote:
    1x przewód prądowy linka do ziemi BiT500 BLACK FR 3x1 V - elektrozaczep

Zasilania elektrozaczepu jak pisałem wcześniej nie musisz ciągnąć z domu. Zasilacz możesz dać lokalnie, przy napędzie bramy. Dlatego też pytałem o odległość pomiędzy bramą a furtką.
    Zasilający do bramy raczej 3X2.5
    kondi50 wrote:
    Czy kabele elektryczne może być położone obok skrętki? Nie będzie zakłóceń obrazu? Czy może wybrać kabel z ekranem F/UTP dla video?

Daj dwa oddzielne aroty, ułóż kable w pewnym odstępie, elektryczny, przesypka , teletechniczne.

Youras wrote:
    xztkmxpw 2x2x0,8mm2

Staramy się odchodzić od kabli parowanych na rzecz skrętki np z powodu umożliwienia przejścia na system IP. Staramy się układać kable z pewnym zapasem. No i gdzie kolega dostanie kable teletechniczne 0,8 mm w kwadracie ;)

Można poszukać też czegoś z commaxa, czy Vidosa.

Polecam też temat odnośnie przygotowania furtki pod współpracę z elektrozaczepem:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3602442.html

pozdrawiam

i
  • Level 11  
    To oczywista omyłka z kwadratem. A xztkmxpw świetnie sprawdza się w systemach 2 przewodowych na takich dystansach.
  • Level 12  
    suworow wrote:
    Nie dopisałem. Chodziło mi o kolejną skrętkę.
    Jak daleko będzie sterownik/ siłownik napędu bramy od furtki

Sterownik od furtki to odległość około 10m.
    suworow wrote:
    Zasilania elektrozaczepu jak pisałem wcześniej nie musisz ciągnąć z domu. Zasilacz możesz dać lokalnie, przy napędzie bramy. Dlatego też pytałem o odległość pomiędzy bramą a furtką.
    Zasilający do bramy raczej 3X2.5

Okej, dzięki za wyjaśnienie. Tak zrobię w takim razie.

Podsumowując:
    Relacja dom - furtka (panel bramowy):
    2x kabel zewnętrzny żelowany kat.6 U/UTP 4x2x0,54

Relacja dom-napęd bramy
    1x przewód prądowy linka do ziemi BiT500 BLACK FR 3x2,5

Relacja panel bramowy - napęd bramy
    1x kabel zewnętrzny żelowany kat.6 U/UTP 4x2x0,54

Relacja napęd bramy - elektrozaczep

@suworow Mógłbyś potwierdzić czy rozwiązanie jest prawidłowe?
    Jeśli tak to zamówię kable.

Dziękuje!
    kondi50 wrote:

Zupełnie niepotrzebny. Chyba że do innych celów, np zasilenia lampki nad furtką aktywowanej np z chwilą zbliżenia się do furtki, lub naciśnięcia przycisku wywołania.
    Co z przyciskiem wyjścia? Jakieś kable do siłowników/ fotokomórek , lampy?
    Ewentualny trzeci kabel w relacji dom- furtka pod dodatkową kamerę?
    Ogrodzenie, brama, furtka już są?
  • Level 12  
    suworow wrote:
    kondi50 napisał:

Zupełnie niepotrzebny. Chyba że do innych celów, np zasilenia lampki nad furtką aktywowanej np z chwilą zbliżenia się do furtki, lub naciśnięcia przycisku wywołania.

Tutaj chodziło mi o to co napisałeś wcześniej. Kabel pomiędzy zasilaczem w napędzie bramy a elektrozaczepem. W pierwszej mojej wersji kabel do elekrozaczepu szedł z domu.

suworow wrote:
    Ogrodzenie, brama, furtka już są?

Nie, w obecnym momencie nie ma ogrodzenia.

suworow wrote:
    Co z przyciskiem wyjścia?

Chciałbym, aby furtka otwierała się z monitora oraz za pomocą wpisania kodu na panelu zewnętrznym, w ostatecznym wypadku, przycisk od strony podwórka.
    suworow wrote:
    Jakieś kable do siłowników/ fotokomórek , lampy?

Jakie siłowniki masz na myśli?
    Fotokomórek ani lamp nie planuje, brama oświetlona będzie z lamp drogowych.
    suworow wrote:
    ewentualny trzeci kabel w relacji dom- furtka pod dodatkową kamerę?

Takiego rozwiązania nie panuje, jeśli będzie taka potrzeba w przyszłości, mogę umieścić kamerę na ścianie budynku skierowaną w stronę bramy.

Dzięki!