Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wideodomofon - odległość 90m - wybór kabli

20 Lis 2019 09:38 405 9
  • Poziom 12  
    Witam,
    przymierzam się do budowy ogrodzenia, prace ziemne zaczynam w przyszłym tygodniu i mam problem związany w wyborem kabli.
    Byłbym bardzo wdzięczny za ewentualną pomoc, bo czytając różne wątki nie potrafiłem ustalić jakie rozwiązanie będzie w moim przypadku najlepsze.

1.Odległość pomiędzy monitorem a panelem zewnętrznym około 90m - kabel w ziemi.
    Na początku myślałem o kablu:
    Kabel zewnętrzny żelowany kat.6 U/UTP drut 4x2x0,54 Bitner

Jednak przeczytałem, że skrętka nie sprawdzi się na takich odległościach jak u mnie i powinien być to kabel o przekroju 1mm. Niestety nie mogę znaleźć zewnętrznego odpowiednika dla kabla YTDY.

Jedyne co udało mi się znaleźć to kabel : Kabel XzTKMXpw 4x2x0,8?
    Czy ten kabel zda egzamin? Jeśli nie proszę o propozyje jaki kabel powinienem użyć?

2.Odległość pomiędzy zasilaczem a elektro-zaczepem to około 90m - kabel w ziemi.
    Planuje użyć(jedna żyła rezerwowa):
    Przewód prądowy linka do ziemi BiT500 BLACK FR 3x1 V

3.Odległość między monitorem a zasilaczem - 2m - kabel wewnętrzny.
    Przewód prądowy.

4. Kabel do mechanizmu bramy - około 90m.

Przewód prądowy linka do ziemi BiT500 BLACK FR 3x1,5

Nie mam jeszcze podjętej decyzji co do Wideodomofon.
    Jaki model jest godny uwagi i sprawdzi się na takich odległościach(budżet do 2000-2500)?

Dzięki za wszystkie uwagi!
  • OptexOptex

• Poziom 12  
    90m to jednak sporo powierzchni przewodu i duże straty. Wszystko też zależy od tego, jaki zestaw tu będzie, jakie napięcie itd. Myślę, że najlepiej byłoby ci najpierw znaleźć odpowiedni zestaw, którego producent zapewnia działanie na takich odległościach a przewód dobrać pod niego konkretnie. Zakładam, że to jakiś obiekt jednorodzinny?

Ze strony Laskomexu mogę zaproponować jedynie nowy zestaw "Bastion" - panel BVC-8000 + monitor MVC-8100 lub 8200 - spełnia wszystkie funkcje choć te 90m będzie już trochę naciągnięciem możliwości systemu. Tutaj przekrój co najmniej 1,5mm kwadrat, na sygnał wideo pewnie jakiś koncentryk byłby najlepszy. Panel-zasilacz (panel zasilany przez monitor) to już polecałbym energetyczny pow. 1,5mm kwadrat, lub nawet pow. 2mm dla pewności, chyba, że zasilanie na panel dasz lokalne. No i trzeba tak dobrać ilość żył, by spadki były minimalne (idealnie, by ich w ogóle nie było) - w tym zestawie minimalna ilość żył to 4 + brama (sterowanie bramą byłoby z monitora). Zestaw do zamówienia u nas - koszt 1000zł brutto. Polecam też kontakt do naszego działu wsparcia technicznego, możemy na zapytanie przygotować jednokreskowy schemat instalacji z uwzględnieniem założeń klienta i doborem przewodów.

Moderowany przez suworow:

Panowie, ale tak to się nie bawimy. Podpowiadanie tak, kryptoreklama- nie.

• OptexOptex
  • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    90 metrów to jeszcze nie dramat ani dla systemu IP ani analogowego.
    Oczywiście zanim się przystąpi do okablowania warto wstępnie wybrać jakiś sprzęt i zastanowić się nad potrzebną funkcjonalnością. Ale też trzeba mieć świadomość, że za ileś lat ten ulegnie awarii i trzeba będzie zastąpić go jakimś innym, być może o innych wymaganiach. Dlatego okablowanie należy wykonać jak najbardziej uniwersalnie. Ja bym w relacji furtka-dom( rozdzielnica domofonów) ułożył po prostu dwie skrętki 5 lub 6 kat ziemne. Jedna zapewni nam komunikację:
    1. w systemach IP w/g standardu
    2. w systemach dwużyłowych po 3 - 4 żyły na biegun.
    3. w klasycznym systemie 4 żyłowym audio - 1 żyła, Video 1 żyła, masa 3 żyły, + 12- 3 żyły
    Drugi kabel to sterowanie bramą dwie żyły, wskaźnik otwacia bramy, 2 żyły, wskaźnik otwarcia furtki
    2 żyły, 2 żyły na zapasie.
    Ułożyłbym też kabel w relacji panel bramowy - napęd bramy. Posłuży on nie tylko do sterowania bramą, ale też do zasilenia lokalnie elektrozaczepu.
    Ewentualnie 3 kabel pod dodatkową kamerę w linii ogrodzenia/ obserwującą podjazd/ bramę itp

W domu z punktu gdzie trafi kabel ziemny do monitora znowu dwie skrętki. Na punkcie styku kabla ziemnego z wewnętrznym dostęp do zasilania 230V, kabel łączący nasz domofon z centralą alarmową czy siecią LAN.
    O powiązaniu ze sobą poszczególnych instalacji można przeczytać w tych tematach:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17787519#17787519
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3570896.html
    pozdrawiam
  • Poziom 12  
    suworow napisał:
    Dlatego okablowanie należy wykonać jak najbardziej uniwersalnie.

Dokładnie taki mam plan.

Podsumowująć układam kable:
    suworow napisał:
    w relacji furtka-dom

2x kabel zewnętrzny żelowany kat.6 U/UTP 4x2x0,54

suworow napisał:
    w relacji panel bramowy - napęd bramy

1x przewód prądowy linka do ziemi BiT500 BLACK FR 3x1,5

Natomiast kable w relacji dom-napęd bramy/elektrozaczep:
    1x przewód prądowy linka do ziemi BiT500 BLACK FR 3x1 V - elektrozaczep
    1x przewód prądowy linka do ziemi BiT500 BLACK FR 3x1,5 - napęd bramy
    Jeśli żyły powinny być grubsze na tą odległość, proszę o sugestie.
    Czy kabele elektryczne może być położone obok skrętki? Nie będzie zakłóceń obrazu? Czy może wybrać kabel z ekranem F/UTP dla video?

suworow napisał:
    Oczywiście zanim się przystąpi do okablowania warto wstępnie wybrać jakiś sprzęt i zastanowić się nad potrzebną funkcjonalnością.

Tutaj też mam spory problem, na dany moment jeśli chodzi o funkcjonalność to potrzebuje:
    1. Możliwość otwierania bramy z panelu monitora
    2. Możliwość otwierania furtki z panelu monitora
    3. Możliwość otwierania furtki na podstawie kodu z panelu zewnętrznego
    4. Bezproblemowe działanie na 90 metrach(głównie mam na myśli to aby widok z kamery był jak najlepszy)
    5. W obecnym momencie stawiam na system analogowy. (być może w przyszłości IP)
    Jako, że nie jest to zupełnie mój temat, prosiłbym o propozycje 2-3 zestawów, które spełnią moje wymagania do powiedzmy max. 2500zł. (jeśli byłaby możliwość to oczywiście chciałbym wybrać sprzęt najlepszy pod względem cena/jakość w niższej cenie niż kwota maksymalna).

Dziękuje za podpowiedzi
  • Poziom 11  
    Zestaw 1722/661 na przewodzie xztkmxpw 2x2x0,8mm bez problemu poradzi sobie z ta odległością. Jeszcze sobie na komórkę możesz przekierować rozmowy jeśli będziesz chciał.
    kondi50 napisał:
    suworow napisał:
    w relacji panel bramowy - napęd bramy

Nie dopisałem. Chodziło mi o kolejną skrętkę.
    Jak daleko będzie sterownik/ siłownik napędu bramy od furtki
    kondi50 napisał:
    1x przewód prądowy linka do ziemi BiT500 BLACK FR 3x1 V - elektrozaczep

Zasilania elektrozaczepu jak pisałem wcześniej nie musisz ciągnąć z domu. Zasilacz możesz dać lokalnie, przy napędzie bramy. Dlatego też pytałem o odległość pomiędzy bramą a furtką.
    Zasilający do bramy raczej 3X2.5
    kondi50 napisał:
    Czy kabele elektryczne może być położone obok skrętki? Nie będzie zakłóceń obrazu? Czy może wybrać kabel z ekranem F/UTP dla video?

Daj dwa oddzielne aroty, ułóż kable w pewnym odstępie, elektryczny, przesypka , teletechniczne.

Youras napisał:
    xztkmxpw 2x2x0,8mm2

Staramy się odchodzić od kabli parowanych na rzecz skrętki np z powodu umożliwienia przejścia na system IP. Staramy się układać kable z pewnym zapasem. No i gdzie kolega dostanie kable teletechniczne 0,8 mm w kwadracie ;)

Można poszukać też czegoś z commaxa, czy Vidosa.

Polecam też temat odnośnie przygotowania furtki pod współpracę z elektrozaczepem:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3602442.html

pozdrawiam

i
  • Poziom 11  
    To oczywista omyłka z kwadratem. A xztkmxpw świetnie sprawdza się w systemach 2 przewodowych na takich dystansach.
  • Poziom 12  
    suworow napisał:
    Nie dopisałem. Chodziło mi o kolejną skrętkę.
    Jak daleko będzie sterownik/ siłownik napędu bramy od furtki

Sterownik od furtki to odległość około 10m.
    suworow napisał:
    Zasilania elektrozaczepu jak pisałem wcześniej nie musisz ciągnąć z domu. Zasilacz możesz dać lokalnie, przy napędzie bramy. Dlatego też pytałem o odległość pomiędzy bramą a furtką.
    Zasilający do bramy raczej 3X2.5

Okej, dzięki za wyjaśnienie. Tak zrobię w takim razie.

Podsumowując:
    Relacja dom - furtka (panel bramowy):
    2x kabel zewnętrzny żelowany kat.6 U/UTP 4x2x0,54

Relacja dom-napęd bramy
    1x przewód prądowy linka do ziemi BiT500 BLACK FR 3x2,5

Relacja panel bramowy - napęd bramy
    1x kabel zewnętrzny żelowany kat.6 U/UTP 4x2x0,54

Relacja napęd bramy - elektrozaczep

@suworow Mógłbyś potwierdzić czy rozwiązanie jest prawidłowe?
    Jeśli tak to zamówię kable.

Dziękuje!
    kondi50 napisał:

Zupełnie niepotrzebny. Chyba że do innych celów, np zasilenia lampki nad furtką aktywowanej np z chwilą zbliżenia się do furtki, lub naciśnięcia przycisku wywołania.
    Co z przyciskiem wyjścia? Jakieś kable do siłowników/ fotokomórek , lampy?
    Ewentualny trzeci kabel w relacji dom- furtka pod dodatkową kamerę?
    Ogrodzenie, brama, furtka już są?
  • Poziom 12  
    suworow napisał:
    kondi50 napisał:

Zupełnie niepotrzebny. Chyba że do innych celów, np zasilenia lampki nad furtką aktywowanej np z chwilą zbliżenia się do furtki, lub naciśnięcia przycisku wywołania.

Tutaj chodziło mi o to co napisałeś wcześniej. Kabel pomiędzy zasilaczem w napędzie bramy a elektrozaczepem. W pierwszej mojej wersji kabel do elekrozaczepu szedł z domu.

suworow napisał:
    Ogrodzenie, brama, furtka już są?

Nie, w obecnym momencie nie ma ogrodzenia.

suworow napisał:
    Co z przyciskiem wyjścia?

Chciałbym, aby furtka otwierała się z monitora oraz za pomocą wpisania kodu na panelu zewnętrznym, w ostatecznym wypadku, przycisk od strony podwórka.
    suworow napisał:
    Jakieś kable do siłowników/ fotokomórek , lampy?

Jakie siłowniki masz na myśli?
    Fotokomórek ani lamp nie planuje, brama oświetlona będzie z lamp drogowych.
    suworow napisał:
    ewentualny trzeci kabel w relacji dom- furtka pod dodatkową kamerę?

Takiego rozwiązania nie panuje, jeśli będzie taka potrzeba w przyszłości, mogę umieścić kamerę na ścianie budynku skierowaną w stronę bramy.

Dzięki!