Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TestoTesto
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dodatkowe źródło ciepła - kocioł gazowy lub elektryczny

20 Nov 2019 10:03 633 11
  • Level 16  
    Chce dołożyć dodatkowe źródło ogrzewanie w domu jednorodzinnym - budynek z lat 80 - grube ściany ocieplenie 10 - 15cm styropianu, grzejniki panelowe, w tej chwili do ogrzewania służy kocioł węglowy 15kw( ta moc wystarcza może nawet z nadmiarem.... Chce założyć ogrzewanie gazowe( lub inne) jako dodatkowe - zależy mi aby powiedzmy 70% ogrzewania było praktycznie bezobsługowe - czasem dogrzewanie kotłem na paliwa stale (węgiel, drewno) zastanawiam się bo widzę ze kotły 1 funkcyjne są znacznie droższe niż 2 funkcyjne - dlaczego tak jest - czy można mimo wszystko założyć kocioł 2 funkcyjny i używać jako 1 funkcyjny? Dodatkowo w budynku są solarny - (2 panele + zbiornik 200l) oraz 3,5kw fotowoltaiki ( rachunki za prąd ok 150-200 zl na 2 miesiące przed montażem fotowooltaiki - teraz się okaże ile zaoszczędzimy na fotowoltaice ( zastanawiam się tez nad jakimś ogrzewaniem elektrycznym, ale pompa ciepła za 20tys zl odpada -ew jakaś mniejsza pompa ok 5kw jako dogrzewanie ) A co się dzieje z kotłami elektrycznymi elektrodowymi - rzeczywiście to działa i jest oszczędne czy to ściema??? - poczytałem już trochę o tych kotłach elektrodowych - wygląda na scieme.... zostaje gaz, pompa ciepla, lub grzalka...
  • TestoTesto
  • Level 37  
    ixs wrote:
    A co się dzieje z kotłami elektrycznymi elektrodowymi - rzeczywiście to działa i jest oszczędne czy to ściema???
    Jeli chodzi o "działanie" to oczywiście działa. Jednak na żadne oszczędności bym nie liczył. Ten "kocioł" to nic innego jak elektryczna grzałka działająca na nieco innej zasadzie. I przynajmniej teoretycznie, pracująca z jeszcze mniejszą sprawnością. Większość opisów, z którymi się spotkałem, to jedynie stek marketingowych bzdur, a w najlepszym wypadku zwykła nieuczciwość i manipulacja. To rozwiązanie, mówiąc prostymi słowami, jest po prostu "grzaniem wody za pomocą energii elektrycznej", więc rachunki będą znacznie wyższe (2-3 razy) niż w przypadku gazu. Różnica będzie jeszcze głębsza przy porównaniu z węglem czy drewnem.

Na tak zwanym kotle elektrodowym raczej nie jest niemożliwe uzyskanie wyższej sprawności niż w przypadku zwykłej grzałki oporowej. W przypadku energii elektrycznej, chyba jedyną drogą do zdecydowanie większych oszczędności jest pompa ciepła. Rozwiązanie tym bardziej warte rozważenia, że już masz instalację fotowoltaiczną, w której możesz wyprodukować i "odłożyć" sporo energii na zimę. Zysk jest wymierny, a będzie tym większy, im większa moc w panelach fotowoltaicznych.
  • TestoTesto
  • Level 16  
    na "popularnym" portalu jest pompa ciepła typowo do podgrzewania CWU o mocy około 3,6kw ( pobór prądu 0,8kw) w cenie ok 4 tys z poborem powietrza nawet z wewnątrz..... ( mam duży garaż + czerpanie powietrza dla budynku ok 15 m od domu głęboko pod ziemia- może to by cos tez pomogło - czy to ma sens ? - słyszałem tez ze można przerobić klimatyzacje jako pompę ciepła do ogrzewania domu... może to by zadzialalo...? Zdaje sobie sprawę ze przy - 20stopniach pozostanie palenie w piecu albo grzałka, ale czy da rade chociaż utrzymać temperaturę w domu do zera na zewnątrz.... na falowniku jeszcze z 2 panele więcej tez by poszlo...
  • Level 37  
    Pewnie wszystko "da radę", ale... Planując układ ogrzewania lub jego modernizację, warto zacząć od rozpoznania własnych potrzeb i możliwości oraz jak najbardziej szczegółowego audytu. Dobrze zaprojektowana instalacja musi uwzględniać tyle zmiennych, że chyba niemożliwe jest udzielanie wskazówek korespondencyjnie. Istotne jest przecież prowadzenie rur, ich rodzaj, rozkład pomieszczeń, wysokości i kubatury, i... naprawdę sporo niezwykle ważnych czynników. Przy kotle węglowym też są one ważne, ale nieco mniej istotne dla sterowania systemem. Jednak planując nowoczesne ogrzewanie z automatyką, problem PRAWIDŁOWEGO doboru konkretnych rozwiązań stanie się kluczowy dla uzyskiwanych efektów i kosztów eksploatacji.

Proponuję więc zacząć od zaproszenia na "casting" kilku firm instalujących tego typu urządzenia. Tego typu oceny przedinwestycyjne są zwykle bezpłatne. Po dokonaniu oględzin, ewentualnych pomiarach i uzyskaniu projektów wraz ze wstępnym kosztorysem prac... To będzie jakiś materiał do rozważenia. Im więcej poznasz propozycji i rozwiązań, tym lepiej. A na razie wpuszczanie kogokolwiek w kosztowne rozwiązania bez znajomości konkretnych uwarunkowań byłoby co najmniej wysoce nieodpowiedzialne.
  • Level 16  
    Nie róbmy budowy rakiety z ogrzewania - mam 130m do ogrzania i kocioł 15kw daje rade z nadmiarem - dodatkowo nie ma to być jedyne ogrzewanie - zakładam pokrycie zapotrzebowania na energie do temp około 0 na zewnątrz.... dla większego uproszczenia dodam ze nie potrzebuje sterowników pogodowych itp. bajerów... myślę ze jakbym miał do dyspozycji 3-5 kw grzania dla temp na zewnątrz 0 st w zupełności by wystarczyło - kocioł gazowy tez nie pracowałby pełną mocą..... tylko czy mam szanse uzyskać przy nakładach ok 5 tys. zl ( tyle liczę na piec gazowy + instalacja) 3-5 kw z pompy ciepła przy tym samym nakładzie finansowym.??
  • Level 37  
    ixs wrote:
    Nie róbmy budowy rakiety z ogrzewania
    Kiedyś można było zrobić wszystko na oko, i to w ramach fuchy ze szwagrem. Dzisiaj sprzęt jest na tyle skomplikowany, że to trudniejsze. Szczególnie dobór pompy ciepła wymaga nieco wiedzy i staranności. Więc pewnie da się, ale... Nieprawidłowo dobrany układ może kosztować więcej, generować wyższe koszty eksploatacji i przysporzyć sporo problemów podczas użytkowania - to Twoje pieniądze i Twój wybór więc możesz wszystko zrobić tak jak zechcesz.
    ixs wrote:
    ...dla większego uproszczenia dodam ze nie potrzebuje sterowników pogodowych itp. bajerów...
    W takim razie powieś sobie kocioł gazowy dwufunkcyjny wpięty w istniejącą instalację i do tego prosty sterownik ogrzewania. Jednak na początku pisałeś, że oczekujesz systemu prawie bezobsługowego, a więc może przyda się trochę tej automatyki?
    ixs wrote:
    ...tylko czy mam szanse uzyskać przy nakładach ok 5 tys. zł (tyle liczę na piec gazowy + instalacja)
    Zależy od tego, jaki piec sobie wybierzesz - to będzie główny składnik całkowitych kosztów instalacji gazowej.
    ixs wrote:
    ...3-5 kw z pompy ciepła przy tym samym nakładzie finansowym.??
    W tym przypadku tani zakup oznacza najprawdopodobniej zły zakup. Albo zrób dobrze, albo szukaj innego rozwiązania. Kompromisem są na przykład dwa klimatyzatory, które zimą działają w trybie grzania. Jednak w domu nie zdecydowałbym się na tego typu rozwiązanie.
  • Level 16  
    Jeśli chodzi o sterowanie to zwykły sterownik pokojowy - dobowy myślę ze wystarczy - główny dylemat to czy iść w pompę ciepła, która nie pokryje 100% zapotrzebowania na energie, ale musiałaby przynajmniej wystarcz na okresy przejściowe tak jak teraz, czy lepiej te pieniądze przeznaczyć na kocioł gazowy, który mogę użytkować cały rok... Przy pompie ciepła jest ten atut ze z fotowoltaika koszt użytkowania prawie zero a gaz mimo wszystko to dodatkowy rachunek miesięczny.... A są jakieś niedrogie kotły kondensacyjne 1 funkcyjne - czy taniej wsiąść 2 funkcyjny
  • Level 38  
    ixs wrote:
    zastanawiam się bo widzę ze kotły 1 funkcyjne są znacznie droższe niż 2 funkcyjne

ja nie mam takich wniosków.
    Wybór kocioł 1-funkcyjny, czy 2-funkcyjny sprowadza się w dużej mierze do tego, czy chcesz mieć c.w.u. podgrzewaną przepływowo, czy ma być zasobnik c.w.u..
    Następnym elementem jest to, że kocioł 1-funkcyjny można kupić z moca minimalną 2-3kW, a 2-funkcyjny to już poziom 3-4kW.

Tylko jak ma być kocioł 1-funkcyjny + zasobnik c.w.u. to na pewno zakładany przez Ciebie budżet nie wystarczy.
  • Level 16  
    Zasobnik już mam do solarow 200l + drugi od pieca CO, który pewnie pójdzie do demontażu.... mam tez bojler gazowy który śluzy do dogrzewania wody kiedy solary nie wystarczają.... ( zwłaszcza ze w tej chwili solary bardziej wykorzystywane są na dogrzewania domu w słoneczne dni... - całkiem nieźle się to sprawdza nawet grawitacyjnie działa bo zbiornik jest niżej) trochę tego dużo i jakoś pasowałoby to ogarnąć... dlatego myślę ze docelowo zostanie zbiornik solarny dogrzewany gazem (ew pompa ciepła) lub kotłem na paliwa stale.. Możecie polecić jakiś kociol 1 funkcyjny kondensacyjny w cenie 2 funkcyjnego - tzn 3-3,5tys zl?
  • Level 38  
    ixs wrote:
    Możecie polecić jakiś kociol 1 funkcyjny kondensacyjny w cenie 2 funkcyjnego - tzn 3-3,5tys zl

na tym poziomie cenowym to ja kojarzę tylko Termeta.
    Generalnie kotły 1-funkcyjne i 2-funkcyjne są w podobnych cenach jeśli porównujesz tego samego producenta i odpowiednie modele.
    Więc nadal nie rozumiem skąd u Ciebie przekonanie, że kotły 1-funkcyjne są znacznie droższe.
  • Level 38  
    ixs wrote:
    reszta znacznie drozsze 1 funkcyjne, lub nie wystepuja

reszta jest droższa, bo tak dany producent lokuje swój produkt, a nie, że kotły 1-funkcyjne są droższe.
    Jeśli bierzesz pod uwagę kocioł np. Termet Gold 20kW to porównaj sobie model 1-funkcyjny z 2-funkcyjnym i nie ma znacznych różnić w cenach.
    Inni producenci mają podobnie. Jak kocioł 1-funkcyjny jest znacznie droższy to 2-funkcyjny z tego samego modelu będzie równie droższy.
    Mam wrażenie, że uważasz, że każdy kocioł powinien kosztować 3500zł, a przecież tak nie jest. Jest dość spora rozpiętość cenowa i dość spory wybór modeli, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie.