Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gitara elekryczna wlasnego pomyslu

adasinski 20 Lis 2019 17:40 3084 11
  • Witam drodzy Elektrodowicze.
    W związku z tym, że dawno nie publikowałem na waszych stronach swoich konstrukcji - ze względu na brak czasu, pracę zawodową i życie pochłaniające czas - postanowiłem coś opublikować, szczególnie, że teraz noce są coraz dłuższe.
    Postanowiłem iż opublikuje moje dzieło sprzed kilku lat:
    Gitara elekryczna wlasnego pomyslu Gitara elekryczna wlasnego pomyslu Gitara elekryczna wlasnego pomyslu Gitara elekryczna wlasnego pomyslu Gitara elekryczna wlasnego pomyslu Gitara elekryczna wlasnego pomyslu Gitara elekryczna wlasnego pomyslu
    Mamy rok 2019, troszkę się zmieniło i posiadacz się zmienił:
    Gitara elekryczna wlasnego pomyslu Gitara elekryczna wlasnego pomyslu
    Troszkę na temat, jak to gra; w chwili obecnej nie mam możliwości pokazania, ale jak na konstrukcje majsterkowicza - w opinii innych gra rasowo i świetnie.

Dziękuje za uwagę.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    adasinski
    Poziom 10  
    adasinski napisał 17 postów o ocenie 29, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Grzebienie. Jest z nami od 2007 roku.
    Tomek515
    Poziom 21  
    Nie wiem nic o budowie gitar i liczyłem że czegoś się dowiem a tu kilka mało konkretnych zdjęć i zero opisu. Słabe.
    _sebs_
    Poziom 10  
    Fajny pomysł. Dwa pytania:
    1. Czy stroiłeś standardowo, czy w jakiś specjalny sposób?
    2. Sprawdzałeś menzurę?
    Generalnie, temat DIY instrumentów muzycznych to nie jest łatwa sprawa (krzywizny, odpowiednie drewno, konstrukcja, naprężenia etc).
    gosp
    Spec od drukarek
    Witam

Nie bardzo jest się tu czym chwalić.
    1. Gitatra elektryczna powinna mieć dekę przeciętą wzdłuż na trzy części, środkowa część jest troszkę szerszą od gryfu (ok 1/3) całkowitej jej szerokości, dwie pozostałe (dolną i górną) dokleja się do niej - zawsze - nawet jeśli lutnik dysponuje dużym ładnym kawałkiem drewna.
    2. Na zdjęciu widać że użytym do budowy instrumentu drewnem jest sosna - z sosny gitar się nie robi, jest zbyt miękka, w znacznym stopniu pracuje w czasie.
    Dopuszczalne miękkie gatunki drewna to olcha i lipa.
    3. Użyty tu przetwornik (single coil) pamięta lata 70" i nie prezentuje odpowiednio silnego sygnału, nie mówiąc już o przydźwięku, ramka uniemożliwia przysunięcie cewki blisko strun (grałem na czymś takim - ogólnie męka i masakra).
    4. Użyte klucze (stary typ Defil od pudła) średnio umożliwiają nastrojenie instrumentu, nawet jeśli komuś się to uda przy prawidłowo wykonanym instrumencie, po paru akordach możemy powtórzyć operację od nowa.
    5. Ogólnie projekt ten uważam za niewarty prezentacji i jest przykładem zmarnowanego czasu...
    PablitoX
    Poziom 6  
    Proponowałbym koledze oprzeć się na kształcie jakiejś istniejącej gitary, nawet sobie odrysować (bo tutaj to trochę taki "stratocaster własna wydumka"). Gryf dość szeroki jak na elektryka. Jak z trzymaniem stroju?
    I_TOMEK_I
    Poziom 14  
    Dobrze strojącą i "nie dzwoniącą o progi" gitarkę ze strunami blisko gryfu w praktyce jest zrobić po amatorsku przy pierwszym podejściu dość trudno. Sama "elektryka" to pryszcz do problemów mechanicznych, więc szacuneczek za odważne podejście do tematu.
    Grasz na niej ? Czy budowałeś z ciekawości ?
    adasinski
    Poziom 10  
    witam was.
    Z miła chęcią odpowiem na wasze pytania
    do femen krzywizna gryfu wyszlifowana metodą ręczna odpowiednio ukrztaltowany klocek z wgłębieniem i papier ścierny podstrunnica wyszlifowana na płasko. Było z tym roboty ale cos tam wyszło z kawałków drewna sezonowanych od lat 80dziesiatych .
    Co do przetwornika jest to stary polski przetwornik do gitary akustycznej umieszczonej w dziurze i jest oryginalnie ekranowany
    Schemat elektroniki jest prosty przetwornik potencjometr głośności i tyle miały być dwa przetworniki ale niestety nie miałem drugiego aczkolwiek przewidziane jest i można dobudować.
    do sebs strojone było za pomocą programu komputerowego gitar tune czy jakos tak.
    Menzura była dobierana doświadczalnie
    Do gosp koszt tej gitary to 30 zl plus wysyłka ze sklepu internetowego struny i progi pozostałe elementy były leżaki jakieś stare zrób taniej , z tego co miałem to wykonałem. Masz rację z nieprawidłowym doborem drewna ale co ja mam napisać takie miałem. Co do przetwornika nie jest zły ma dobry poziom sygnału jedynie struny trzeba było zaekranować.
    co do kluczy są to klucze stare ale nigdy nie używane zębatki nie zużyte nie jest tak żle
    Co do projektu nie wartego prezentacji i zmarnowanego czasu nie wypowiem się sami oceniajcie.
    Do Pablitox nie ma najmniejszego problemu by dokonać przeróbki odkręcam gryf i do innej dechy.
    co do gryfu taki wyszedł to w końcu własna inwencja twórcza z zachowaniem odpowiednich rozstawów progów
    Co do trzymania stroju nie jest żle
    Do Tomek próbowałem grać, a także z ciekawości a także do testowania swojego wynalazku z tego tematu
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2215741.html
    popiol667
    Poziom 16  
    Fajna gitara, kształt ciekawy kształt.

gosp ---> Uważam, że jest się czym chwalić.

1. Jakiekolwiek zdjęcie Gibsona SG Standard przeczy tej regule (nie widać tam takiego układu korpusu). Wręcz w opisie jest "one piece of mohogany". Chyba Koledze pomyliło się z konstrukcją neck-thru-body.

2. Robiono korpusy z sosny (Fender Telecaster).

4. Kolega wykorzystał co miał....

5. Konstrukcja warta prezentacji i całkiem fajnie zrobiona.

Z tym wykonaniem amatorskim gitary to aż tak źle nie jest.
    Bez doświadczenia w dziedzinie lutnictwa wykonałem Cigar Boxa - 4 struny , menzura 30", strojenie BEAD (o 5 półtonów w dół w stosunku do standardowego strojenia. Gryf z deski bukowej, pudełko rezonansowe z sklejki i desek sosnowych, mostek i klucze "kupne".
    Stroi, nie ma strasznie wysokiej akcji, grubości strun jak w normalnej gitarze, napięcie także.

Pozdrawiam!
    ditomek
    Poziom 21  
    Ostatnio na YT obejrzałem dwa filmy z budowy gitar.
    Sporo bardziej zaawansowane od Twojej ale dające ogólna wiedze na temat skomplikowania takiego projektu.
    Polecam każdemu choćby ze względu na możliwość podejrzenia warsztatu prawdziwego lutnika.
    Byłem zdziwiony jak niewiele rzeczy robi się maszynami.
    XXPXX
    Poziom 4  
    Nie przejmuj się w 80 latach jak bym pokazał ci moją pierwszą gitarę... Jeden człowiek aż się zlitował i pokazał jak i z czego robić gitary. Nie żałuję nawet tej nieudanej gitary, bo ostatnia jaką wykonałem, a była to podróbka znanej firmy, to niczym nie odbiegała od oryginału. Szyjka z drzewa klonowego, korpus jesion. Robiłem szyjki nawet z buczyny. Te czasy już nie wrócą. Nie poddawaj się, następne będą wychodziły lepsze.