Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bardzo proszę o sprawdzenie poprawności połączenia skrzynki rozdzielczej

20 Lis 2019 18:46 783 19
  • Poziom 3  
    Witam wszystkich czytających!
    W dniu dzisiejszym została u mnie w domu wykonana skrzynka rozdzielcza. Czy mógłbym poprosić kogoś obeznanego w temacie o sprawdzenie poprawności owych połączeń? Prośba ta wzięła się z tego, że skrzynka wykonana została przez mojego tatę - budowlańca, nie elektryka, który się uparł, że potrafi i zrobi :)
    Zdjęcia skrzynki rozdzielczej:
    Bardzo proszę o sprawdzenie poprawności połączenia skrzynki rozdzielczej
    Bardzo proszę o sprawdzenie poprawności połączenia skrzynki rozdzielczej Bardzo proszę o sprawdzenie poprawności połączenia skrzynki rozdzielczej
    Układ sieciowy TN-C, który w skrzynce zrobiony został na TN-C-S i tu moja największa wątpliwość - czy zostało to dobrze wykonane (pomijając już kolory przewodów)?
    Ponadto jaki jest cel rozdzielenia szyny N i PE gniazdek i oświetleń skoro i tak mają one wspólny punkt na ograniczniku przepięć?
    Dziękuję za wszelkie pomocne odpowiedzi.
    Miłego dnia :)
  • Poziom 25  
    Rafal8981 napisał:
    Układ sieciowy TN-C, który w skrzynce zrobiony został na TN-C-S i tu moja największa wątpliwość - czy zostało to dobrze wykonane (pomijając już kolory przewodów)?

Nie, nie jest to dobrze zrobione, tylko czekać jak na drogocenny sprzęt poleci 400V.
    Rafal8981 napisał:
    wykonana została przez mojego tatę - budowlańca, nie elektryka, który się uparł, że potrafi i zrobi

Możesz mu pogratulować, "działa"!!!
  • Poziom 3  
    Dziękuję za odpowiedź. Tak myślałem, że ta robota to będzie pomyłka, a możesz mi powiedzieć gdzie jest błąd?
    Pozdrawiam
  • Poziom 25  
    Przewody są łączone w "przepięciówce" sam fakt jest złym pomysłem, a już na pewno o różnych przekrojach. Należy to poprawić. Poza tym nie wiem czy dobrze widzę? Co to za wyłącznik eatona na dole? 63/3 izolacyjny? A potem przekrojem 2,5?
    Tragedia, tykająca bomba..

Dodano po 1 [minuty]:

A jakie zabezpieczenie przed licznikiem?

Dodano po 3 [minuty]:

Nie widzę jak podpięte RCD ale są 3 a szyny N2?

Dodano po 2 [minuty]:

Wprawniejsze oko kolegów pewnie nie jedno jeszcze dojrzy...
  • Poziom 3  
    Tak jest to izolacyjnych 63/3 wchodzą na niego przewody 10mm^2, z niego na ogranicznik też 10mm^ z ogranicznika do RDC od gniazdek 6mm^2 a na RDC od oświetlenia 4mm^2
    Edit:
    Nie ma szyny dla RDC 3fazowego ponieważ jest tylko jeden odbiornik (kuchnia elektryczna) i N podpięty jest bezpośrednio.
  • Poziom 42  
    Rafal8981 napisał:
    jaki jest cel rozdzielenia szyny N i PE gniazdek i oświetleń skoro i tak mają one wspólny punkt na ograniczniku przepięć?

Szyny PE nie są rozdzielone zaś N rozdzielone jest za poszczególnymi RCD i to jest prawidłowe.
    markus-19 napisał:
    Nie widzę jak podpięte RCD ale są 3 a szyny N2?

Przyjrzyj się na powiększeniu, wygląda na to że szyny są dla RCD 1F a RCD 3F zasila tylko ten zespolony B16 po jej lewej stronie i dalej pojedyńczy obwód 3F.

Generalnie nie jest źle ale zamiast pęku przewodów na ograniczniku zastosowałbym bloki rozdzielcze. Nie wiem też jak wykonane mostki pomiędzy poszczególnymi "eskami" być może prawidłowo bo jednak pewną fachowość w tej rozdzielnicy widać. Trochę poprawek i będzie dobrze, nie jednego fachowca robotę widziałem i było gorzej
  • Poziom 40  
    Rafal8981 napisał:
    Witam wszystkich czytających!
    W dniu dzisiejszym została u mnie w domu wykonana skrzynka rozdzielcza. Czy mógłbym poprosić kogoś obeznanego w temacie o sprawdzenie poprawności owych połączeń?
    Najpierw powiedz autorze co to za obiekt.
    Kto to projektował ?
    Moim zdaniem projekt instalacji jest wadliwy.
    Rozdzielnica jest za mała.
  • Poziom 3  
    Dziękuje za odpowiedź, mostki gniazdek przewodami 4mm^2 a oświetlenia 2,5mm^2
    Edit :
    Obiekt to dom jednorodzinny
    Zabezpieczenie przed licznikiem mogę podać jutro jak będę na miejscu budowy :/
  • Poziom 40  
    CYRUS2 napisał:
    Rozdzielnica jest za mała.
    kortyleski napisał:
    Nie jest za mała nawet dla małego domku.
    Kpisz sobie kolego !!!
    Kolego Korytleski - to forum Elektroda nie poradnik dla deweloperów jak zrobić najtaniej i jak zrobić najgorzej.
    Rafal8981 napisał:
    Nie ma szyny dla RDC 3fazowego ponieważ jest tylko jeden odbiornik (kuchnia elektryczna) i N podpięty jest bezpośrednio.
    Jeden RCD 1F ma wystarczyć na wszystko ?
    Wszystkie gniazda na jednej fazie ?
  • Poziom 3  
    Również uważam, że rozdzielnica jest za mała, ale nie było na stanie większej natynkowej, jest RDC na F1 do oświetlenia i RDC na F2 na gniazdka, rozumiem, że poprawnie byłoby dodać trzecie RDC na F3 i zasilić np połowę gniazdek odciążając F2?
    Dziękuję za słuszne uwagi,
    Pozdrawiam
  • Poziom 42  
    CYRUS2 napisał:
    Kpisz sobie kolego !!!

Cyrus język trochę ciaśniej.
    Rozdzielnica jeżeli chodzi o dobór zabezpieczeń jest technicznie poprawna. O ile zabezpieczenie przedlicznikowe lub OM nie jest większy niż 25A na fazę. A że totalnie niepraktyczna... To kwestia wygód i priorytetów.
    CYRUS2 napisał:

A czemu nie? Choć masz trochę racji, załączenie kilku urządzeń z filtrami wyzwoli pewno RCD.
  • Poziom 40  
    CYRUS2 napisał:
    kortyleski napisał:
    A czemu nie ?
    Nie masz pojęcia kolego o elektryce i o zasilaniu 3 fazowym.
    Autor tematu jest mądrzejszy od udzielającego rad.
    Rafal8981 napisał:
    Również uważam, że rozdzielnica jest za mała, ale nie było na stanie większej natynkowej jest RDC na F1 do oświetlenia i RDC na F2 na gniazdka, rozumiem, że poprawnie byłoby dodać trzecie RDC na F3 i zasilić np połowę gniazdek odciążając F2 ?
    RCD 3f na kuchnie jest zbędny - niepotrzebny.
    CYRUS2 napisał:
    kortyleski napisał:

Choć masz trochę racji, załączenie kilku urządzeń z filtrami wyzwoli pewno RCD.
    Nie o to tutaj chodziło.

Tak na koniec - pożałowano kasy na kontrolki zasilania.
  • Poziom 39  
    Rafal8981 napisał:
    Czy mógłbym poprosić kogoś obeznanego w temacie o sprawdzenie poprawności owych połączeń?

Jak to mówią sodoma i gomora ale jak zamkniesz skrzynkę to nie będzie widać tego badziewia ;)

Rafal8981 napisał:
    Układ sieciowy TN-C,

A to pomarańczowe to tak tylko dla spokoju ducha wsadzone obok rozłącznika.
  • Poziom 40  
    Rafal8981 napisał:
    Również uważam, że rozdzielnica jest za mała, ale nie było na stanie większej natynkowej
    Przypomina mi to tłumaczenia z programu "uwaga pirat".
    Autor nie powiedział kto projektował instalację.
    Bo chodzi o instalację - nie o rozdzielnicę.
    Autor także nie powiedział co to to za obiekt.
  • Poziom 25  
    mawerix123 napisał:
    A to pomarańczowe to tak tylko dla spokoju ducha wsadzone obok rozłącznika.

Ma jeszcze funkcję "rozdzielczą"....
    Choć jest tam tak napchane że jest szansa że przewody nie będą luźne. Nie mniej takie połączenie nie jest poprawne a może być wręcz niebezpieczne.

Dodano po 2 [minuty]:

CYRUS2 napisał:
    Autor także nie powiedział co to to za obiekt.

Rafal8981 napisał:
    Obiekt to dom jednorodzinny
  • Poziom 3  
    Rozumiem, jutro powiem co należy poprawić, proszę mi jeszcze powiedzieć czy ta zworka między N a PE jest konieczna?
  • Poziom 39  
    Rafal8981 napisał:
    proszę mi jeszcze powiedzieć czy ta zworka między N a PE jest konieczna

W zasadzie to nie trzeba żadnej zworki bo to jest zrobione źle, PEN na prawą uziom na lewą szynę.... PEN wprowadzamy na szynę PEN lub PE do niej również uziom i z niej wyprowadzamy N to co jest teraz jest bez sensu.
    Te druty z ochronnika trzeba kategorycznie usunąć, niebieskie przewody do RCD trzeba poprowadzić z listwy.
    O pomiary po złożeniu rozdzielnicy nawet nie pytam ale może jednak warto.
  • Poziom 40  
    Rafal8981 napisał:
    Rozumiem, jutro powiem co należy poprawić, proszę mi jeszcze powiedzieć czy ta zworka między N a PE jest konieczna?
    Jak tata to robił to i tak tego nie poprawi.