Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Gazowe przepływowe podgrzewacze wody -co to jest?

21 Lis 2019 07:33 414 13
 • Poziom 26  
  Może to banalne pytanie ale nie potrafię sobie tego wyjaśnić.
  Chodzi mi o elementy w otwartej komorze spalania, jak się nazywają i jakie jest ich zadanie.
  Zaznaczyłem na rysunku na czerwono.Są to takie kierownice(?) Zwykłe jest ich 4 szt.
  Gazowe przepływowe podgrzewacze wody -co to jest?
 • Użytkownik obserwowany
  Nigdy spaliny nie idą prosto do komina. W każdym urządzeniu są takie nawet w kominku na paliwo stałe. Być może chodzi o niezrywanie płomienia przy zbyt dużym ciągu kominowym albo o dodatkowy odzysk ciepła ze spalin.
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  W instrukcji ta czapka u góry figuruje jako "przerywacz ciągu". Zaznaczone elementy, nie wiem czy to będzie właściwa nazwa, ja nazwałbym dyfuzorami, które mają powodować zaciąganie powietrza przez przepływające spaliny. Na jednym z nich zamontowany jest czujnik temperatury jako zabezpieczenie przed cofaniem się spalin. Przy cofaniu się spalin, przez te dyfuzory zamiast zaciąganego powietrza, cofają się spaliny i powodują nagrzewanie się czujnika temperatury, który wtedy powoduje zgaszenie palnika głównego. Tak ja to widzę.
 • Użytkownik obserwowany
  Zgadzam się.
 • Poziom 26  
  Dzięki @gimak.
  Kluczowy zwrot: "przerywacz ciągu" spowodował pójście za ciosem i znalazłem: Ponieważ ciąg kominowy jest zwykle wyższy od wymaganego do odprowadzenia spalin, do wnętrza grzejnika zasysane jest dodatkowe powietrze z pomieszczenia, a w konsekwencji występuje dopływ dodatkowego powietrza z zewnątrz (przy prawidłowo działającej wentylacji nawiewnej). Spaliny rozrzedzone zassanym powietrzem mają mniejszą wilgotność, co wpływa na ograniczenie zjawiska wykraplania się pary wodnej na ściankach komina.
  To teraz mam pytanie: czy można umieścić kratkę z nawiewem powietrza nad podgrzewaczem? Nie zakłóci przepływu powietrza? A zwłaszcza czy nie wpłynie na czujnik ciągu wstecznego (temperaturowy)?
 • Poziom 26  
  Zgoda.To jest optymalnie.
  Piję do analogii zakazu wentylacji mechanicznej w takim pomieszczeniu, która zassać może spaliny do wewnątrz itd.
  Chciałbym być świadomy wpływu powietrza płynącego z góry, wykorzystywanego i do spalania i do mieszania ze spalinami..
 • Poziom 26  
  Nawet zimne?
 • Poziom 26  
  O tak jak na szkicu.Największa odległość nie przekracza 2,5m.
  Gazowe przepływowe podgrzewacze wody -co to jest?
 • Użytkownik obserwowany
  Na początku wspominasz o palenisku bądź kotle z otwarta komora spalania. Dla takiego pomieszczenia ma być kratka wentylacyjna wyciągowa i nawiew a przekroje minimalne są określone przepisami. Zakaz używania wentylacji mechanicznej jest jak najbardziej uzasadniony. Natomiast nie wiem jak się ma wentylacja mechaniczna ale przy użyciu rekuperatora albo innej centrali gdzie w zasadzie nawiew jest tez mechaniczny. Jednak przy braku nawiewu wyciąg powoduje podciśnienie i zaciąganie spalin do wnętrza.
 • Poziom 26  
  To wszystko jest.Przekroje są ok.Ale mieszkanie jest na tyle małe, że nawiew jest niewydolny.Stąd pomysł na dodatkowy.
 • Poziom 26  
  Zrobiłem dodatkowy nawiew, płaskim kanałem z pcw wentylacyjnym doprowadziłem powietrze pod podgrzewacz.Całość pod płytami GK.Powietrza jest chyba dość, bo podgrzewacz się nie wyłącza przy zamkniętych drzwiach jak to bywało wcześniej.