Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak odłączyć sterowanie mieszacza z vr70, vrc700 Vaillant

21 Lis 2019 16:50 159 5
 • Poziom 15  
  Witam
  Posiadam piec Vaillant vc206 Eco tec i do tego dwa układy grzejniki i podlogowka. Całość sprzężona z vr70 oraz sterownik vrc700. Chciałbym zatrzymać automatyczna nastawę temperatury mieszacza na podłodze i przejść na sterowanie ręczne. Gdzie to zrobić? Piec ? Vrc 700?
 • Poziom 33  
  W jakim celu chcesz ręcznie sterować zaworem z siłownikiem do podłogówki? Lub co chcesz uzyskać?
 • Poziom 15  
  Mam rozdzielone ogrzewanie: grzejniki i podłoga. Mój piec który ma 4.2 kw najniższej mocy uruchamia się i zaczyna grzać. Puszcza ciepła wodę na grzejniki 43C i podłogę 28C. Praca wygląda tak, że w grzejnikach zamykają się zawory i temp.na piecu rosnie i piec się wyłącza co jest normalne przy przebiciu temp zadanej o ok 5C. Mieszacz działa natomiast w tym momencie tak, że na początku otwiera się na maxa a jak dostanie cieplejszej temp to się zaczyna zamykać. Finalnie nie zdąży się ustabilizować bo piec się włącza w stan blokady i czeka 35min. Cykl powtarza się ciągle i ciągle sterowanie mieszacza pracuje więc ustawię go ręcznie.
 • Poziom 33  
  A jaki masz siłownik?
  Na każdym jest możliwa praca ręczna poprzez przestawienie odpowiedniego przełącznika z symbolem "rączki", następnie można przestawiać pokrętłem.

  Generalnie siłownik i automatyka powinna działać poprawnie - nie spotkałem do tej pory takiego zachowania jak u ciebie. Od kiedy ten układ pracuje? Może źle jest ustawiony trzpień zaworu mieszającego? Czy to jest gotowa grupa pompowa? Czy może układ "skręcany" z kształtek hydraulicznych osobno?
 • Poziom 15  
  Może źle się wyraziłem. Chodzi o zawór trójdrożny, który miesza wodę z kotła wraz z powrotem z podłogi nadając mu żądaną temperaturę. Ten zawór jest wpięty w vr70 a zadawana temperatura jest na vrc700. Problem z tym wszystkim, że termometr na obiegu podlogowki wolno reaguje w efekcie na podłogę idzie większą temp. niż zadana a gdy termometr złapie że jest za wysoka to znaczyna zamykać zawór niemalże całkowicie. W tym samym momencie piec podbija temp gdyż zamykają się również zawory na grzejnikach i się wyłącza. A zawór trójdrożny pracuje w kółko. Nie ma problemu jak jest zima i piec pracuje dłużej.

  W vrc700 mam sterowanie dwoma obiegami i podłogowe. W menu obsługi podłogowka ma sterowanie jeszcze zaworem trójdrożnym. Najlepiej żeby przestawić to tak by nie widział tego zaworu. Kwestia tylko jak?
 • Poziom 33  
  To jak działa taki zawór 3-drogowy - to wiem.
  Mi chodziło o to jak masz wykonaną instalację hydrauliczną z tym zaworem, czy jest to poskładane z gotowych grup pompowych w izolacjach termicznych (osobna grupa pompowa na obieg grzejnikowy i osobna grupa pompowa na podłogówkę)?
  Czy jest wykonane przez hydraulika z osobnych elementów składane i skręcane na miejscu?
  Czy masz zamontowane sprzęgło hydrauliczne?
  Najlepiej jak byś załączył zdjęcia pokazujące jak to jest wykonane.
  Chodzi o to że w zależności jaki masz zawór 3-drogowy - to w niektórych jest śruba od regulacji minimalnego stałego podmieszania wody powrotnej, tak by układ regulacyjny mógł nadążyć za zmianami temp. wody.

  Teoretycznie możesz wypiąć kostkę z modułu VR70 i siłownik nie będzie sterowany. Tzn. sterownik będzie wysyłał sygnały do zamknięcia lub otwarcia siłownika, ale nie będą przekazywane na siłownik. Możesz zdjąć sam siłownik z zaworu 3-drogowego i ręcznie ustawić sam zawór. Możesz też jak pisałem wcześniej przełączyć siłownik w tryb ręczny i ustawić zawór ręcznie.
  Możesz też "wyłączyć" (dezaktywować) 2. obieg grzewczy (i strefę 2) w VRC700, ale wtedy wyłączy się też pompa podłogówki.