Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kocioł gazowy Junkers Euroline BŁĄD

Amatnat 21 Nov 2019 20:33 750 14
 • #1
  Amatnat
  Level 3  
  Witam
  Mam kocioł Junkers Euroline prawie 17 lat użytkownika (w sumie bez awarii) jednofunkcyjny ostatnio wywala mi błąd pali się reset na czerwono i dioda 90 stopni na zielono.
  Został wymieniony czujnik odprowadzania spalin i na 2 tygodnie piec wrócił do normy. Po tym czasie problem znów się pojawił ten sam.
  Kocioł się włączy i po 2-3minutach wywala ten błąd. Po resecie czasami dwukrotnym zaczyna grzać jak gdyby nic.
  Rurę kwasówka jest drożna. Jaka może być przyczyna takiego stanu może cug zbyt mocny i spaliny "wracają".
  Proszę o jakieś sugestie i porady.

  Dzięki
 • #2
  piracik
  Moderator of Heating systems
  Brak wentylacji nawiewnej. Zbyt szczelne okna i drzwi.
  Niedrożny wymiennik główny.
  Otwórz okno i zobacz czy się będzie blokował.
  Wezwij serwis na przegląd. po tylu latach należy mu się.
 • #3
  Amatnat
  Level 3  
  Okno uchylone ciągle brak drzwi w kotłowni wchodzimy z pomieszczenia o pow. prawie 40m
  wentylacja drożna więc powietrza w brud
 • #4
  piracik
  Moderator of Heating systems
  Więc wymiennik główny może być już niedrożny.

  Kocioł wymaga konserwacji.
 • #5
  Amatnat
  Level 3  
  Dzięki za odpowiedź
  Dla całego obrazu dopisze że np. dzisiaj wróciłem do domu przekręciłem nastawnik manualny w pokoju żeby odpalić kocioł i chodzi on w normalnym cyklu. Czyli włączy się i wyłączy w normalnym trybie. Akurat dzisiaj bez resetowania.
  Kocioł był wyłączony podczas nieobecności domowników. Budzi moje wątpliwości taki obrót sprawy.
  Pytam czy to normalne mimo ewentualnego problemu z wymiennikiem głównym i jego niedrożnością. Czy możliwa jest praca kotła kiedy wymiennik jest niedrożny?
  Próbuje to ogarnąć
 • #6
  Amatnat
  Level 3  
  Witam czytelników
  Chyba znalazłem rozwiązanie problemu z moim junkersem. Szukałem rozwiązania na tzw. chłopski rozum i chyba rozwiązałem problem.
  Ograniczyłem dostęp powietrza. Kotłownia pow. ok 8m dostęp z pomieszczenia piwnicznego z dwoma oknami które ciągle uchylone pow.ok 40 m.
  Ograniczyłem dopływ powietrza czyli jedno okno całkowicie zamknięte drugie rozszczelnione i problem przestał być problemem.
  Kocioł pracuje w normalnym trybie. Włączy się i wyłączy bez ingerencji resetowania. Do tej pory musiałem go resetować dwa trzy razy żeby zaczął pracować.
  Zapytałem na forum czy problem może mieć podłoże z uwagi na duży cug i dostęp ponad normę powietrza. Niestety nikt na ten element nie zwrócił uwagi na jedynie miałem lekkie podejrzenie.
  Zalecam zdrowy rozsądek przy podejmowaniu decyzji.
  U mnie się sprawdziło życzę powodzenia innym w rozwiązywaniu problemów grzewczych ;)
 • #7
  piracik
  Moderator of Heating systems
  na 1m3 gazu potrzeba około 10m3 powietrza.
  Jeśli nie dostarczysz wystarczającej ilości powietrza otrzymujesz niepełne spalanie i w konsekwencji CZAD.
  Zgodnie z przepisami kratka nawiewna do kotłowni powinna wynosić 5 cm2 na każdy kW mocy kotła. Ale nie mniej niż 200 cm2. Czyli dziura niczym nie przysłonięta o wymiarach 10 cm x 20 cm

  Sam sobie odpowiedz, czy dobrze zrobiłeś ograniczając dopływ powietrza.
 • #8
  BUCKS
  Level 39  
  piracik wrote:
  na 1m3 gazu potrzeba około 10m3 powietrza.

  ja kiedyś czytałem, że owe 10m3 jest trochę zaniżone i była mowa o ciut wyższej wartości ale już nie pamiętam dokładnie, może to było 12m3 powietrza, aby tyle przyjąć do obliczeń.

  piracik wrote:
  Zgodnie z przepisam,i kratka nawiewna do kotłowni powinna wynosić 5 cm2 na każdy kW mocy kotła. Ale nie mniej niż 200 cm2.

  Wynika z tego, że kratka starczy na kocioł 200cm2 / 5cm2 = 40kW.
  Kto w warunkach domowych używa kotła o takiej mocy?
  Wniosek z tego taki, że ta kratka wymagana przepisami jest na bardzo dużą górkę i w przypadku popularnej mocy kotła 25kW powinna wynieść 125cm2.
  Ale nawet jak ktoś ma kocioł 25kW to w praktyce ten kocioł nigdy nie będzie pracował z pełną mocą nonstop, a kratka wentylacyjna daje stały nawiew, więc i tak powietrza będzie dużo więcej niż realnie potrzeba do spalania.
  Owszem dopływ powietrza jest ważny ale jak ktoś ma głowę na karku i wie co robi to nie musi od razu wydawać na siebie wyrok.

  Polecam czujnik czadu jako standardowe wyposażenie jeśli mamy urządzenie do spalania gazu, czy węgla w domu, bo czad można dostać w najmniej spodziewanym momencie i niekoniecznie od własnego kotła ale np. od sąsiada itp.

  A teraz małe obliczenia przy założeniu, że 1m3 gazu potrzebuje 12m3 powietrza do prawidłowego spalania.
  Np. mój kocioł na pełnej mocy 24kW spala w ciągu godziny 2,8m3 gazu oznacza to, że do samej pracy kotła trzeba by dostarczyć 2,8 x 12 = 34m3 powietrza w ciągu godziny.
  Ale mój kocioł nigdy nie pracuje w takich warunkach.

  Obecnie jest skręcony do ok. 17kW i w teorii spala wtedy 2m3/h, czyli potrzeba by powietrza w ilości 24m3/h.
  Ale jak odpalę c.w.u. to palnik moduluje, pełna moc jest na początku na dogrzewaniu, potem moc spada i średnia jest niższa, palnik pracuje przez dosłownie kilka minut, bo tyle trwa mój prysznic i na taki szybki prysznic zużywam ok. 0,12m3 gazu, nawet jak zaokrąglimy zużycie gazu do 0,2m3 to daje to zapotrzebowanie 2,4m3 powietrza w ciągu tych kilku minut.

  Z kolei w przypadku c.o. to kocioł pracuje na mocy maksymalnej ok. 9,5kW i pojedynczy cykl pracy palnika to 20-30 minut.
  Przy mocy 10kW mój kocioł spala 1,2m3/h, czyli w zaokrągleniu przy pracy palnika przez 30 minut kocioł spali 0,6m3 gazu, co w tym czasie daje zapotrzebowanie na 7,2m3 powietrza.
  W najgorszym wypadku dopiero przy mrozach -20, gdyby kocioł musiał nonstop pracować na mocy 10kW i spalał gazu 1,2m3/h to potrzebowałbym stałego dopływu świeżego powietrza w ilości 14,4m3/h.
  Podsumowując do pracy c.o. w trybie ciągłym potrzebowałbym świeżego powietrza o wydajności 15m3/h, a do pracy c.w.u. w trybie ciągłym z mocą 17kW 24m3/h.
  Są to wartości mniejsze niż normy wymagają do normalnej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych, aby zachować komfort i higienę.
  To tyle jeśli chodzi o normy i jak się one mają do rzeczywistych warunków w jakich pracuje mój kocioł.

  Ale co do zasady gdybym chciał spełnić normę to powinienem mieć wentylację jak dla kotła o mocy 24kW, czyli stały dopływ świeżego powietrza co najmniej 34m3/h ale kratka 10x20cm zapewni znacznie więcej tego powietrza niż wynika to z przelicznika 12m3 powietrza na 1m3 gazu.

  Choćbym nie wiem co robił to nie potrzebuję tyle powietrza ile narzucają przepisy.

  Moderated By piracik:

  Porada szkodliwa.

 • #9
  Amatnat
  Level 3  
  Tak akurat w moim przypadku ograniczenie dostępu powietrza poskutkowało. Nie mówię że odciąłem na amen. Jest kratka wentylacyjna jak się należy i dopływ powietrza od spodu przebita ściana i też zainstalowana kratka. Na mojej powierzchni piwnicznej jest naprawdę sporo powietrza z zewnątrz budynku o to się nie martwię. Czujnik czadu też mam bo mam też piecyk na drewno więc sprawdzałem po moim zabiegu czy w przestrzeni kotła gazowego są jakieś uchybienia na ewentualne wstąpienie czadu czujnik nic nie wykrył. Także wszystko jest w jak najlepszym porządku. Ten myk z ograniczeniem powietrza podsunął mi stary gazownik co zęby zjadł na serwisowaniu kotłów.
 • #10
  piracik
  Moderator of Heating systems
  BUCKS wrote:
  Owszem dopływ powietrza jest ważny ale jak ktoś ma głowę na karku i wie co robi to nie musi od razu wydawać na siebie wyrok.


  A kiedy wie co robi? Myślisz, że biegły pyta z jaką mocą kocioł pracował itp? Jest wymóg min. 200 cm2 i koniec.
  Poza tym kratka nawiewna jest potrzebna nie tylko jako powietrze do spalania, ale też do zapewnienia ciągu kominowego (przepływa więcej masy niż spaliny z kotła chociażby przez przerywacz ciągu) i co również bardzo ważne do zapewnienia prawidłowej pracy wentylacji wyciągowej, a ta może się przydać np. przy wycieku gazu.

  Przy 60 kW kratka minimum 300 cm2

  Amatnat wrote:
  sprawdzałem po moim zabiegu czy w przestrzeni pieca gazowego są jakieś uchybienia na ewentualne wstąpienie czadu czujnik nic nie wykrył.


  Rozumiem, że stałeś z tym czujnikiem przynajmniej godzinę.

  Kocioł gazowy Junkers Euroline BŁĄD
 • #11
  JarekWil
  Level 9  
  Amatnat wrote:
  Tak akurat w moim przypadku ograniczenie dostępu powietrza poskutkowalo.

  Lol, a producent zaleca żeby raz w roku przeprowadzić - przegląd konserwacyjny kotła.
  Kiedy u Ciebie, oprócz "starego gazownika", był serwis który oprócz stanu technicznego kotła ogarnia też jego warunki pracy?
  A tak nawiasem - nigdy nie spotkałem się z sytuacją żeby od nadmiaru powietrza kocioł wchodził w stany awaryjne.
  Pzdr
 • #12
  as007
  Level 15  
  Tu nie chodzi o nadmiar powietrza do spalania tylko o ciąg kominowy. Sprawdzałeś komin czy nie jest czymś przytkany? Jakimś gniazdem lub ulem? Pozamykałeś okna więc wymusiłeś obieg kominem.
 • #13
  BUCKS
  Level 39  
  piracik wrote:
  A kiedy wie co robi?

  Nigdy nie ma gwarancji na 100% i tak samo 200cm2 też nie daje 100% gwarancji.

  Znam przypadek, gdzie kratka wentylacyjna pełni rolę kratki nawiewnej i sytuacji nie poprawia nawet otwarcie wszystkich okien w mieszkaniu, bo jeden z sąsiadów używa okapu z wentylatorem w trakcie gotowania i z pół godziny po gotowaniu. W zasadzie nie pomogły pisma do administracji, nawet w akcie desperacji zgłoszenia do Straży Pożarnej, bo jest to prywatne mieszkanie "sprawcy", w którym właściciel może robić co chce i nikogo nie musi wpuszczać, a że wentylator włącza głównie wieczorami to w praktyce nikt nie chce/nie może kiwnąć palcem, bo kontrola administracji w ciągu dnia w mieszkaniu "poszkodowanego" nie wykazała nieprawidłowości.
  Przypomina mi to trochę zabawę w kotka i myszkę i tylko cieszę się, że nie muszę wynajmować mieszkania z tak kuriozalnymi problemami.
 • #14
  piracik
  Moderator of Heating systems
  BUCKS wrote:
  Znam przypadek, gdzie kratka wentylacyjna pełni rolę kratki nawiewnej i sytuacji nie poprawia nawet otwarcie wszystkich okien w mieszkaniu, bo jeden z sąsiadów używa okapu z wentylatorem w trakcie gotowania i z pół godziny po gotowaniu.


  Brniesz coraz dalej.
  Co ma to, że ktoś dmucha Ci w kanał wentylacyjny do wymaganych przepisami przekrojów kanałów.
  Jak przychodzi biegły i prokurator to nie pyta o nic innego jak to czy wszystko jest wykonane zgodnie z przepisami.
  Kolega dostał ostrzeżenie za dywagowanie i zachęcanie do omijania lub naciągania obowiązujących przepisów bezpieczeństwa i widzę, że nadal nie rozumie tego co propaguje.
 • #15
  Amatnat
  Level 3  
  Kuźwa a ja tylko prosiłem o prostą poradę... Ręce opadają