Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Lenovo Y510P - Usunięcie hasła do dysku HDD

bagiet-ka 22 Nov 2019 11:20 1299 5
 • #1
  bagiet-ka
  Level 10  
  Cześć.

  Do swojego laptopa dodałem nowy dysk SSD. Jednak na starym dysku HDD, mam ustawione hasło do dysku (które znam), i przy uruchomieniu laptopa oczywiście jest pytanie o to hasło. Problem jest taki, że niestety nie mogę tego hasła usunąć z poziomu BIOSu (wersja 3.05). Opcja Set harddisk password nie jest aktywna (ale po wyjęciu hdd, opcja jest aktywna na obecnym ssd). Nie mam ustawionego hasła admin. i podobnych. Jak odłączę hdd i podłącze zew. złączem usb do innego komp. to nie widzi tego dysku. Z poziomu systemu win 10, jak chcę otworzyć jakiś katalog z starego hdd, to losowo pojawia się komunikat o ograniczeniu przez administratora, ale po chwili zawartość tego katalogu się wyświetla (długo trwało jedynie zobaczenie plików w starej ścieżce użytkownika - moje dokumenty). Ale nie przy wszystkich katalogach pojawia się ten komunikat.
  Czy mogę jakoś sprawdzić czy ten stary hdd było jakoś zaszyfrowany i dlatego ciągle pyta o hasło? Czy to jest problem z poziomu BIOSu czy systemu Windows?

  Z góry dziękuję.
 • #2
  rmskupaut
  Level 10  
  Raczej nikt ci tutaj nie odpowie na ten temat. Niezgodne z regulaminem???

  Moderated By dt1:

  Sądząc po ilości znaków zapytania Kolega nie wie i pyta. Nie ma żadnego punktu w Regulaminie, który zabraniałby zadawania takiego pytania.

  Post Kolegi nie wnosi nic do tematu i nie odpowiada na pytanie Autora, ale zostawię go, żeby nie było w temacie wątpliwości.

 • #3
  bagiet-ka
  Level 10  
  Ale napisałem że znam hasło. Jak mam potwierdzić że to mój laptop?
 • #4
  rmskupaut
  Level 10  
  Jaki to model laptopa?
 • #6
  bagiet-ka
  Level 10  
  Dziękuje!! Rozwiązanie podane na tej stronie pomogło!
  Quote:

  Problem: Cannot remove HD password, because:
  - Using passphrase - Greyed
  - Hard Disk Password - Greyed

  Solution:
  - My BIOS was 'older version' 1.35
  - Turn off + Remove HD
  - Turn on > Press F1 to go to BIOS
  - Go to Using Passphrase (was on Disable) > Change to Enable > F10 save and exit
  - Turn off + Put back HD
  - Turn on > Go to BIOS: Hard Disk Password - NOT greyed anymore.
  - Disable HD password

  Problem solved.


  W moim przypadku usunąłem oczywiście obydwa dyski SSD i HDD. I w BIOSie usunąłem administrator password. Po restarcie, z włożonym tylko HDD pojawiła się opcja Change Master password i to tutaj musiałem wpisać hasło takie same jakie miałem do harddisk password (wszędzie ustawiałem to samo hasło, kiedyś) i ustawiłem ja jako puste. I ku mojej radości opcja Set harddisk password stała się edytowalna! Żeby wykasować tą opcję trzeba podać dwa razy hasło dla enter i confirm password, a potem 2x puste żeby wykasować. Może ja to źle rozumiem, ale wychodzi na to, że jak się chce ustawić hasło na harddisk to jednocześnie niejako z automatu ustawia się hasło Master. A żeby to odwrócić to najpierw trzeba dostać sie do tegoż właśnie Master password. Jeszcze raz dziękuje za pomoc!