Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Okap Ciarko SBW60 przyciski LCD - Słabe podświetlenie przycisków sterowania

22 Lis 2019 19:24 252 8
 • Poziom 9  
  Witajcie.
  Mam okap kuchenny marki Ciarko, model SWB 60. Ma on już swoje lata. Zauważyłem, że podświetlenie przycisków "- + T L" jest słabe, tzn. widoczne wyłącznie w ciemnym pomieszczeniu. Jedynie cyfra LCD określająca prędkość wentylatora jest wciąż mocno widoczna. Od razu napiszę, że nie pamiętam jak to wyglądało zaraz po zakupie, tzn. czy to podświetlenie sterowania dotykowego raziło po oczach czy nie.

  Dostałem się więc do panelu sterującego, za szybą okapu i jest na nim oznaczenie EAE 5Tv3/PN/WN/N1/125. Wewnątrz jest płytka z sensorami dotyku a ich podświetlenie to 2 prostokątne, osobne płytki z diodami SMD, które to płytki są wpinane w miejscu podświetlenia (nie są na stałe wlutowane tylko są wymienne). Niestety takich płytek nie mogę znaleźć jako części zamienne, natomiast sam moduł i owszem, jest dostępny, ale kosztuje od 300 do 400 zł. Jest to moduł występujący w okapach Amiki, np. Link.

  Swoją drogą nie dziwię się, że to oświetlenie jest słabe patrząc na odległość tej wpinanej małej płytki z diodami SMD do płytki sterownika. Odległość to jakieś 5-8 mm między źródłem światła z diody, a grawerką na panelu od przycisków.
  Okap Ciarko SBW60 przyciski LCD - Słabe podświetlenie przycisków sterowania
  Czy ktoś z Was przerabiał już temat podświetlenia sterowania dotykowego?
 • Poziom 9  
  Witaj.
  Pewnie masz wersję z diodami 1206 albo 0805 i opornikami 1K na tych małych płytkach. Wymień diody na 3528 i daj oporniki 470R i będzie świecić owiele lepiej (tak jest w nowszych wersjach).
  Pozdrawiam.
 • Poziom 9  
  Dziękuję, czy to najmocniejsza dioda w tym kształcie (wymiarach) ?
  Obecnie świeci na niebiesko, ale mogę zmienić kolor jeżeli okaże się, że np. biała jest jaśniejsza lub czerwona.
 • Poziom 9  
  Zatem w jakiej obudowie te rezystory SMD bo 470Ω to spory wybór na stronie TME.
 • Poziom 9  
  Mogą być 0805 lub 0603, oba powinny pasować.
 • Poziom 9  
  Nie wiem jaki tam prąd jest dla tych diód - przypuszczam że 12V, patrząc na opis diody super flux to chyba rezystor 0.3W potrzebny, w TME jest tylko 1 typ rezystora 0,3W - pozostałe są mniejszej mocy
 • Poziom 9  
  Witaj.
  Diody są zasilane poprzez rezystor z napięcia 5V, dla diody czerwonej i opornika 470R popłynie prąd coś około 7mA. Tam można zamontować opornik nawet 0402 i też będzie.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 9  
  Przepraszam, że z opóźnieniem - a może zamiast 3528 założyć 2835, dużo jaśniejsze ?
  Znalazłem taśmy LED, które zamówiłem do kuchni. Na 1 taśmie są diody 3528, białe - kolor chyba ciepły. Na drugiej są jakieś wyższe niż 3528. Nie wiem jak określić parametry takich diód, ale skoro są to czemu z nich nie skorzystać. Na jednej taśmie mam oporniki 151, na drugiej 131.
  Przyjmując przybliżone napięcie odkładania na tych białych diodach jakieś 3V i mając 5V na zasilaniu przy tych opornikach będę miał 13mA dla 150ohm. Czy tak ? Czy są to bezpieczne wartości ?