Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odniesienie do komórki z zachowaniem formatowania źródłowego- EXCEL

23 Lis 2019 11:45 438 2
 • Poziom 3  
  Cześć,

  Potrzebuję pomocy z EXCEL'em.

  Czy da się zachować w nowej komórce formatowanie źródłowej komórki (różne czcionki, kolory tekstu) bez użycia makra? Oczywiście komórki połączone odnisieniem.
  Jeśli makro, czy jest ono bardzo skomplikowane i mniej, więcej jak powinno wyglądać?
  Chodzi o bardzo wiele komórek, w których występuje tylko tekst, miałyby one odnosić się do innych plików excela, chodzi o szybką modyfikację w razie potrzeby w dwóch plikach jednocześnie.

  Z góry bardzo dziękuję za pomoc :)
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  Jeśli chodzi o klasyczne odwołanie, to nie jest to możliwe, gdyż odwołanie zwraca tylko wartość komórki, bez formatowania. Ponadto, nawet z użyciem VBA, komórka zawierająca formułę musi być sformatowana jednolicie (to znaczy można sformatować całą komórkę, ale nie poszczególne znaki). Szkoda, że nie dałaś pliku załącznika, bo wtedy łatwiej można by się zorientować, o co dokładnie Ci chodzi.
  Jeśli chodzi o przeniesienie zawartości komórki wraz z formatowaniem, to może się to odbywać w drodze kopiowania. Kopiowanie jest jednak operacją zarezerwowaną dla makroinstrukcji (w tym również zdarzeniowych). Problemem jest jednak wskazanie co kopiować i dokąd. Do tego wygodna jest formuła funkcji, w której można podać argumenty. W załączniku masz przykład jak można połączyć funkcję z makroinstrukcją zdarzeniową. Reaguje na przeliczanie arkusza.
  W tej chwili makro jest umieszczone w module Arkusza2 i tam można tę funkcję wywoływać. Źródłem może być dowolny otwarty plik (jak przy kopiowaniu).
  Należy pamiętać, ze sama zmiana formatowania nie powoduje przeliczenia arkusza. Musi być na przykład jakaś edycja.
  Kod w załączonym pliku znajduje się w module uniwersalnym i w module Arkusza2.
  Wywołanie funkcji ma postać:
  Kod: text
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod
  Funkcję należy wywołać w pustej komórce Arkusza2 (zaznaczyłem te komórki bladoróżowym tłem). Na każdy kopiowany zakres potrzebne jest osobne wywołanie funkcji.
  Po usunięciu formuły kopiowania skopiowane dane pozostają, ale dalej można je usunąć lub modyfikować ręcznie.
 • Poziom 3  
  Oto właśnie chodziło, bardzo dziękuję za pomoc! :)