Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

GSU na jakiej wysokości i odległości od RG

casper89 23 Nov 2019 13:14 1533 10
    casper89
    Level 4  
    Witam. Na etapie składania do kupy instalacji elektrycznej w RG naszedł mnie dylemat odnośnie umiejscowienia GSU. Bednarkę mam wyprowadzoną centralnie pod rozdzielnicą (takiej długości że spokojnie mógłbym ją jeszcze wprowadzić do rozdzielnicy). Rozdzielnica jest dosyć wysoko bo jej dolna części jest na wysokości 2m, a kończy się przy samym suficie i teraz zastanawiam się czy listwę wyrównującą potencjał zrobić centralnie pod rozdzielnicą (byłaby wtedy na wysokości oczu) i do tamtąd poprowadzić bednarkę (wtedy mam krótki kabel PE do rozdzielnicy z GSU), czy uciąć bednarkę trochę tylko powyżej podłogi i zrobić nisko puszkę z GSU, a od rozdzielnicy w peszlu poprowadzić kabel PE, tylko że w tym przypadku długość przewodu z ogranicznika przepięć będzie powyżej 0,5m.
    Kolejną rzeczą jest estetyka, bo drzwiczki rewizyjne na wysokości głowy mogą trochę razić, natomiast na samym dole zakryłaby je jakaś szafka na buty pewnie, dlatego że jest to korytarz.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    casper89 wrote:
    Rozdzielnica jest dosyć wysoko bo jej dolna części jest na wysokości 2m, a kończy się przy samym suficie

Prawo natomiast mówi wyraźnie:
    Quote:
    § 183. 1. W instalacjach elektrycznych należy stosować:
    1) złącza instalacji elektrycznej budynku, umożliwiające odłączenie od sieci zasilającej i usytuowane w miejscu dostępnym dla dozoru i obsługi...

To jest dostępne dla obsługi?

OBWIESZCZENIE MINISTRA INWESTYCJI I ROZWOJU z dnia 8 kwietnia 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
    casper89
    Level 4  
    retrofood wrote:
    To jest dostępne dla obsługi?

Skoro stojąc na podłodze jestem w stanie bez problemu wyłączyć ręką każdy z aparatów z najwyższego rzędu, to tak jest to dostępne dla obsługi. No chyba że ja o czymś nie wiem i wyłączniki nadprądowe należy wyłączać nosem, albo językiem, no to tak - byłoby za wysoko. Natomiast ja pytałem o położenie GSU i nie uzyskałem odpowiedzi.
    Brivido

Level 33  
    Zrób pod samą skrzynką, tak by przewód PE był jak najkrótszy to ochronnika.
    casper89
    Level 4  
    Brivido wrote:
    Zrób pod samą skrzynką, tak by przewód PE był jak najkrótszy to ochronnika.

To bednarka musiałaby "iść" spory kawałek bo prawie 2 metry pod tynkiem no i wtedy rewizja dosyć mocno raziła by w oczy tak wysoko, więc wizualnie gorzej to wypadnie. Natomiast robiąc przy samej podłodze GSU to wtedy mam długi ponad dwa metry kabel od ochronnika. Sam już nie wiem jak to robić. A pytanie mam jeszcze czy przepisy/normy jakoś nie ujmują tego że np. GSU nie może być tak wysoko, na wysokości głowy? Czy to bez znaczenia?
    kkas12
    Level 43  
    To jedyne wyjście obniżyć tablicę bezpiecznikową do takiej wysokości jak w książce pisze.

To, że jesteś wysoki i bez problemu możesz wyłącznikami manipulować nie znaczy że jak ciebie w domu nie będzie to każdy z domowników również sobie z tym poradzi gdy nie daj Boże taka potrzeba zajdzie. A wyłączniki RCD należy przynajmniej raz na kwartał testować.

Co za diabeł cię pokusił by pod sufitem bezpieczniki montować?
    casper89
    Level 4  
    kkas12 wrote:
    Co za diabeł cię pokusił by pod sufitem bezpieczniki montować?

Nie diabeł, tylko ZE montując tak wysoko licznik.. I rozdzielnicę zrobiłem tuż nad samym licznikiem, a nie miałem możliwości zrobić jej pod licznikiem, bo kończyłaby się na wysokości kolan, co byłoby jeszcze gorszym rozwiązaniem (małe dzieci). O zrobieniu jej z boku licznika też nie było mowy bo nie ma na to po prostu miejsca na tej ścianie, z jednej strony drzwi, z drugiej prostopadłą ściana z oknem. Więc rozdzielnica musi zostać tak jak jest pytanie tylko co z tym GSU?? Mogę ją zrobić również tak wysoko i ciągnąc bednarkę pod tynkiem do takiej wysokości? Czy robić to jednak przy samej podłodze?
    casper89
    Level 4  
    kkas12 wrote:
    Ile masz przewodów wyrównawczych?

Jedna lgy 16-stka z szyny PE od rozdzielnicy i chce jeszcze dodatkową 16-stke puścić prosto z ograniczników przepięć, bo są tam 3 wyjścia uziemiające zmostkowane, i jednym pociągnąłbym na szynę PE ale max 10mm mogę (ograniczenie szyny PE) a drugą właśnie chciałem bezpośrednio 16-stką do GSU
    kkas12
    Level 43  
    Wystarczy jedna żyła 16mm2.
    Czyli chodzi o połączenie linki z bednarką.
    Poszukaj puszek podłogowych i czymś takim możesz połaczenie wykonać. Możesz również zamontować puszkę w ścianie ponad poziomem podłogi.
    Bednarki raczej na pewno do tablicy nie wprowadzisz.

A co to za szyna PE do której 16mm2 przyłączyć nie można?
    Jeśli tak to trzeba ją wymienić.
    Jamesbond664478
    Level 20  
    Ja bym założył puszkę nad posadzką, bednarkę wpuścił w puszkę i dał dłuższy przewód. Wg mnie to lepsze wyjście niż kuć bruzdę w ścianie pod bednarkę. A kabel pe możesz dać np w peszlu. Jeśli coś by się stało to można bezproblemowo wymienić