Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LPG Blitz ED + emulator sondy lambda = problemy

CZECH0 22 Wrz 2005 11:50 4147 1
  • #1 22 Wrz 2005 11:50
    CZECH0
    Poziom 9  

w moim aucie (Fiat Tipo 1.6 i.e. monowtrysk) została założona instalacja gazowa BRC Blitz ED.

okazało się że jazda na LPG powoduje zapalanie się lamki check engine (jesli lampka sie nie zapali - komputer nie przejdzie w tryb awaryjny - to obroty zaczynają wariować dochodząc na LPG do 6500 na wolnych obrotach (sic!))

założono emulator sondy lambda generujący przebieg prostokątny. spowodowało to że nie zapala się kontrolka wtrysku, w cyklu miejskim wszystko jest O.K. ale przy jeździe trwającej ponad 10 minut przy prędkości obrotowej silnika ponad 2500-3000obr/min. obroty nie schodzą na wolnych poniżej 1800obr./min. na gazie a na benzynie silnik nie pracuje wogóle. po wyłączeniu stacyjki i odczekaniu 15 minut (reset komputera) wszystko wraca do normy. aż do czasu przejażdżki j.w.

co może być przyczyną?

i moje pytanie o podłączenie emulatora sondy lambda:
    - jak powinien być wpiety emulator? jak to fizycznie się podłącza? słyszałem tez o emulacji masowej... jak to wygląda? jakieś schematy. i czy centrala sterująca Lambda Blitz nie ma "wbudowanej" emulacji sondy? jeśli nie to czemu ona służy?

prosze o wypowiedź w tej kwestii...

pozdrawiam

0 1
  • #2 24 Wrz 2005 10:27
    Polaris
    Poziom 16  

CZy panowie którzy zakładali instalację założyli również emulator wtrysku? Emulacja sondy lambda i wtrysku są potrzebne gdyż:
    Nienormalną jest sytuacja gdy komp benzynowy widzi odzczyty z sondy lambda ale wtrysk paliwa jest odcięty poprzez przekaźnik (komp benzyny go poprostu fizycznie nie widzi) ale auto jedzie. Sytuacja z punktu widzenia kompa benzyny: Silnik mi działa ale nie mam wtryskiwacza = generuję błąd komputera.

Zakładamy że instalator sie postarał i założył emulator wtryskiwacza. Komp benzyny widzi że wtrysk jest i ma odczyty z sondy lambda. Jednak nie ma emulatora lambdy, a jedziemy na gazie. Sygnał przychodzący z sondy lambda może mieć wartość zawierającą się w pewnym przedziale o odpowiedniej wartości. Normalnie wygląda on tak że przez moment jest stan wysoki wtrysk daje mniejszą dawkę, mieszanka się zubaża, sygnał na lambda spada do niskiego, wtrysk wzbogaca mieszankę, na lambda pojawia sie stan wysoki i tak w kółko. Przy jeździe na gazie przebieg różni sie od tego benzynowego więc jeśli się nie mieści w pewnych przedziałach to generujemy błąd i przełączamy się w stan awaryjny.

Emulator wtryskiwacza jest emulator lambda jest, przełączamy na gaz w tym momencie emulator powinien podmienić sygnał orginalny z lambda na generowany przez siebie i taki podać do kompa benzyny a oryginalny przekierowywuje do kompa gazu. Jeżeli nadal stan emulowany nie podoba się komputerowi benzyny (a ten cały czas steruje silniczkiem krokowym położenia przepustnicy) to próbuje na siłę ustawić odczyty dla siebie i wszystko wariuje. Może przebiegi z emulatora są nadal nieodpowiednie i należało by je nieco pozmieniać (np szybkość zmiany ze stanu wysoki -> niski -> wysoki)

Nie wiem jak wygląda centralka brc blitz. Ja mam u siebie Bingo M i nie mam żadnych problemów. Ja w swoim aucie nie założyłbym włoskiej elektroniki, ale sa tacy którzy uważają że jest najlepsza.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo