Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung SyncMaster P2470HD - Trafo inwertera - jaki zamiennik

TypowyMajsterkowicz 24 Nov 2019 12:09 1215 6
    TypowyMajsterkowicz
    Level 6  
    Witam
    Za grosze nabyłem monitor Samsung SyncMaster P2470HD TV z defektem. Włącza się na 2-3 sekundy, pokazuje obraz i przechodzi w tryb Standby. Miałem już kilka monitorów z takimi objawami i naprawa sprowadzała się do wymiany kondensatorów w zasilaczu. W tym przypadku po wymianie kondensatorów objawy nie ustąpiły. Po sprawdzeniu reszty elementów na płycie zasilacza i wykluczeniu ich awarii sprawdziłem trafo inwertera (po włączeniu strasznie "syczało" a gdy obraz pojawił się i zgasł było jeszcze gorzej). Po wylutowaniu płyta pod trafem była lekko okopcona a samo trafo pokruszyło się na kawałki. Matryca sprawna, świetlówki też (Świetlówki nie są wypalone, podświetlałem matrycę latarką i nie było żadnego obrazu. Z informacji znalezionych w internecie dowiedziałem się, że logika odbiera sygnał o awarii zasilacza i nie włącza się, żeby nie uległa uszkodzeniu). Datasheet trafa inwertera mówi, że rezystancja uzwojeń wtórnych powinna oscylować w granicach 1,18kΩ. Po sprawdzeniu multimetrem jedno uzwojenie mieściło się w zakresie tolerancji - około 1,2kΩ, drugie już prawie 2kΩ. Ceny oryginałów potrafią przyprawić o ból głowy dlatego szukam zamienników.

Na aukcjach czy forach można znaleźć informacje, że oryginalne trafo o oznaczeniu TM-08190 można zamienić na TM-10176 lub inne, np: TMS91429CT. Czy sprzedawcy mają rację? Czy inna rezystancja uzwojeń nie spowoduje dalszych problemów z płytą zasilacza?
    Pedros050
    Level 43  
    SUPER TRANSFORMATOR INWERTERA TM08190 TM-08190 Allegro. Numer oferty: 8663762388. Nowy.
    TRANSFORMATOR INWERTERA TM-10176. Numer oferty: 7888478818.
    TRANSFORMATOR INWERTERA TMS-91429CT. Numer oferty: 7335790112.
    Kup taki jaki miałeś oryginalnie zamontowany przez producenta.
    TypowyMajsterkowicz
    Level 6  
    Oryginalnie był zamontowany o oznaczeniu TM-08190 TNE 1016 ET.

Który z podanych przez Ciebie najlepiej zakupić?
    Pedros050
    Level 43  
    Jeśli był TM-08190 to taki masz kupić.
    lisek
    Service technician RTV
    Z Chin jedna_szt. tego trafo to ok. 5$
    Kup dwie bo są "braki" Link
    Samsung SyncMaster P2470HD - Trafo inwertera - jaki zamiennik

:cry: Z Londynu (ebay.co.uk) tylko 7 funów./ szt.

Lub szukaj (TM-08190) w IP-58155A (BN44-00226A)

:idea: Bliżej w Kijowie za ok 3.$ + dostawa Link_ sa solidni
    TypowyMajsterkowicz
    Level 6  
    Witam ponownie.
    Trafo inwertera wymienione na nowe, wszystkie kondensatory również. Jest mały sukces, ponieważ po podświetleniu przez 2 sekundy obraz pozostaje wyświetlony (wcześniej obrazu nie było).
    Matryca rozebrana, po podłączeniu samych świetlówek zapalają się (nie ma przerw w świeceniu, zapalają się na 2-3 sekundy i gasną). Jedyne co przychodzi mi na myśl, to wymiana tranzystorów w zasilaczu. Jakieś rady?

@Edit
    Po kilkukrotnym włączeniu i wyłączeniu zauważyłem, że jedna z lamp ccfl gaśnie na jednym z końców. Wydaje mi się, że usterka została zlokalizowana :)
    Jednak po podłączeniu świetlówek z innego monitora problem nadal występuje...