Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

End Fed Antenna - jak sprawdzić un-un ?

sdd 24 Nov 2019 17:41 1338 6
    sdd
    Level 15  
    Popełniłem ostatnio dwa egzemplarze anteny end-fed. Wersję dłuższą (ok 22m z cewką 110 uH) na pasma 80-40-20-10 oraz krótszą (ok 11m z cewką 34 uH) na pasma 40-20-10.

Niestety, antena stroi się poniżej krytyki. Wersja dłuższa "jak cię mogę" stroi się tylko na 40 m, na 80 tragedia (SWR>10) a na wyższych niewiele lepiej.

Antena krótsza, analogicznie - na 20 m "jako tako" a reszta dno.

Indukcyjność cewek jest OK, wymiary z grubsza też - są pewne naddatki, ale gdyby chodziło o przycięcie, podejrzewam, że nie byłoby aż takiej tragedii z SWR-em.
    Wydaje mi się, że "najsłabszym ogniwem" jest tutaj transformator impedancji 1:64 i stąd moje pytanie - jak go sprawdzić?

Dysponuję analizatorem antenowym (kombajnik VNA "Mini 1300") z takimi m.in. funkcjami, jak reflektometr czasu rzeczywistego. Czy da się tym jakoś sprawdzić poprawność działania un-una? Czy ma to sens - np podpiąć "bezindukcyjny" rezystor 3,2 kR i mierzyć SWR bądź impedancję i poprawiać dopóty, dopóki SWR ~1 ?

A poza tym antena jest jakoś tam skuteczna, bo przez skrzynkę da się korzystać, no ale ma to chodzić bez skrzynki przecie.
    SP5IT
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Zacząłbym od rezystora.
    M
    sdd
    Level 15  
    SP5IT wrote:
    Zacząłbym od rezystora.
    M

Dobra, rezystora spoko. Tylko, czy dobrze myślę, że skoro un-un ma być 1:64 (zresztą to 64 nie jest bardzo jakoś krytyczne, może być coś koło 60) to znaczy, że zakładam te 3,2 kR i ma być 50 na wejściu, tak? Wobec "czystej" rezystancji też tak toto ma zadziałać?

Jakiego typu rezystora najlepiej użyć, żeby wpływ jego indukcyjności był minimalny?
    Czy może połączyć kilka równolegle w celu uzyskania odpowiedniej rezystancji wypadkowej? A może przy dużych rezystancjach konstrukcja rezystorów jest taka, że każdy rezystor się nada?
    SP5IT
    sdd wrote:
    Tylko, czy dobrze myślę, że skoro un-un ma być 1:64 (zresztą to 64 nie jest bardzo jakoś krytyczne, może być coś koło 60) to znaczy, że zakładam te 3,2 kR i ma być 50 na wejściu, tak? Wobec "czystej" rezystancji też tak toto ma zadziałać?
    Pokazać R50 x0

sdd wrote:
    Jakiego typu rezystora najlepiej użyć, żeby wpływ jego indukcyjności był minimalny?
    Zwykły, weglowy.
    Do tego lektura: https://www.reddit.com/r/amateurradio/comment...xperimenting_with_164_and_149_endfed_antenna/
    sdd
    Level 15  
    O widzisz - muszę popróbować. Na tych fotkach to nawet i na 160 m stroi się niekiepsko.

Nie rozumiem tylko tego, że zrobił 1:49 a dał 3,2 kR a nie 2,45 kR...
    SP5IT
    Masz sprzęt, testuj różne opcje. Zwłaszcza, że nie musisz tego robić kilkadziesiąt metrów nad ziemią, tylko na biurku :)
    so5aaq
    Level 9  
    Witam
    Zrobiłem end feed ok 3sz
    Obecnie pracuje juz ponad rok z end feeda
    Zawieszonego jako odwrotne V
    23m z cewka

Swr 80m 1.0
    Swr 40m 1.4
    Swr 20m 1.6
    10m 1.0

Pierscien Amidon ft 140-43

Transciver qrp yaesu 818nd
    Raporty 5.9 przeważnie End Fed Antenna - jak sprawdzić un-un ?

Obecnie pod znakiem sp5aaq
    mam z tej antenki w rok niespelna 500gmin w wolnym czasie