Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sygnał z anteny naziemnej i anteny satelitarnej po jednym kablu - sumator?

24 Lis 2019 20:41 444 17
  • Poziom 7  
    Witam,

Na strychu mam puszczone kable z anten zamontowanych na dachu. Mam kabel idący z anteny naziemnej zakończony zwrotnicą antenową (na zdjęciach) i kabel idący z anteny satelitarnej.

Chciałbym puścić te 2 sygnały jednym kablem, bo niestety do pokoju docelowego jest puszczony tylko jeden kabel antenowy. Czy wystarczy, że na strychu podłącze oba kable do sumatora, a w pokoju, gdzie wychodzi kabel podłączę rozdzielacz?

Jeżeli tak, to na co muszę zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 39  
    To co masz na foto to rozumiem że sumowanie dwóch anten naziemnych w jeden przewód dla TV tak ?
    Bo widzę że to zwykła zwrotnica antenowa.
    Do sumowania sygnału naziemnego i satelitarnego potrzebujesz odpowiedniego sumatora i gniazda np takiego:
    https://www.dipol.com.pl/sumator_sygnalow_tv-sat_dc-009_terra_R85300.htm
    https://www.dipol.com.pl/gniazdo_koncowe_signal_rtv-sat_R694100.htm

Dodano po 45 [sekundy]:

I jeszcze pytanie czy masz wzmacniacz w swojej instalacji ?
  • Poziom 7  
    Wszystkie instalacje są niejako w spadku, wiec dopiero odkrywam co tam jest.
    Ta zwrotnica na zdjęciu jest chyba właśnie dla różnych pasm z anteny naziemnej.
    Jeżeli chodzi o wzmacniacz to na strychu nic nie widzę. Możliwe ze jest przy antenie na dachu? Co jeżeli nie ma?
  • Specjalista Sieci, Internet
    A odbierasz na tę chwilę jakąś TV?

To jest zwrotnica telewizyjna dla dwu anten w paśmie UHF - antyk!
  • Poziom 7  
    Przeglądam właśnie wyszukane kanały i porównuję ze stroną https://telewizja-cyfrowa.com/kanaly-dvb-t/ i właśnie dostrzegam, że brakuje mi kanałów z pasma VHF. Czy wymiana tej zwrotnicy poszerzy mi listę kanałów? Jeśli tak, proszę o przykład takiego sprzętu.
    Marko_Kowalczyk napisał:
    Czy wymiana tej zwrotnicy poszerzy mi listę kanałów? Jeśli tak, proszę o przykład takiego sprzętu.

Przede wszystkim, na 99%, trzeba by dodać anteną do odbioru mux-8, czyli na pasmo VHF.

Ale, zacznijmy od tego, czy w ogóle jesteś w zasięgu mux-8 (to wcale nie jest takie oczywiste) i na jakich kanałach odbierasz mux-1...3 - lub podaj swoją lokalizację.

Podałbyś też poziomy i jakości odbieranych mux-ów (to, co pokazuje odbiornik).

Możliwe też, że ta zwrotnica jest już nie potrzebna.

Ale, jeśli jest, to mamy problem, bo jak napisałem wcześniej, ta zwrotnica to antyk. Nie wiem, czy znajdziesz gotową zwrotnicę typu III/IV/V pasmo. Ja nie kojarzę, żebym taką ostatnimi czasy w handlu widział. Ale może ktoś inny wie, gdzie takie cudo kupić. Gdybyś ją dostał, wystarczyłoby pewnie dodać tylko antenę.

Rozwiązaniami alternatywnymi są:

1. zamówić taką dedykowaną zwrotnicę, np. w Link

2. dodać drugą zwrotnicę sumującą sygnał z obecnej zwrotnicy i z anteny na VHF.

Najlepszym rozwiązaniem byłaby oczywiście gotowa lub zamówiona zwrotnica ale przy dodaniu drugiej zwrotnicy też powinno działać.
  • Poziom 7  
    Moja lokalizacja jest między Kaliszem, a Koninem, więc powinienem zbierać. Dodanie nowej anteny wiąże się trochę z kaskaderskim wyczynem i na tą chwilę, aż tak mi na tych kanałach nie zależy, aby ją instalować. Gdy się zdecyduje to dołączę drugą zwrotnicę i sumuje sygnały jak opisałeś w punkcie 2.

Proszę jeszcze kogoś o odpowiedź w sprawie wzmacniacza odnośnie sumowania sygnałów TV i SAT, bo chciałbym skompletować listę zakupów i wreszcie to wszystko połączyć w całość.
    No, powinieneś być w zasięgu. Jeśli masz anteny skierowane na północ to odbierasz Żółwieniec, jeśli na południe to Mikstat i/lub Chełmce. Dokładnie popatrz sobie sam: https://emimaps.emitel.pl/ Tylko pamiętaj, to zasięgi teoretyczne w praktyce, w zależności od warunków lokalnych, może być i lepiej, i gorzej.

Możliwe, że dałbyś radę odebrać ten mux-8 z anteną na strychu, może ze wzmacniaczem.

Marko_Kowalczyk napisał:
    Proszę jeszcze kogoś o odpowiedź w sprawie wzmacniacza odnośnie sumowania sygnałów TV i SAT, bo chciałbym skompletować listę zakupów i wreszcie to wszystko połączyć w całość.

A to w drugim poście miałeś podany przyzwoity zestaw (zakładając, że w antenach nie ma wzmacniaczy).
  • Poziom 7  
    Przepraszam, że tak się dopytuje, ale chciałbym mieć pewność - kupując ten sumator i gniazdko z 2 postu nie będę potrzebował dodatkowych wzmacniaczy? Nie wiem czy anteny mają wzmacniacze - co za różnica jeśli mają lub nie?[/quote]
    Marko_Kowalczyk napisał:
    Przepraszam, że tak się dopytuje,

Nie masz za co przepraszać - zawsze trzeba dążyć, żeby mieć jak najwięcej informacji i rozwiane wątpliwości. Tylko wtedy można podejmować rozsądne i korzystne dla siebie decyzje... ;)

Marko_Kowalczyk napisał:
    kupując ten sumator i gniazdko z 2 postu nie będę potrzebował dodatkowych wzmacniaczy?

Tego nie da się stwierdzić a priori, bo zmieniając cokolwiek w instalacji zmienia się poziomy i jakości sygnałów docierających do odbiornika. Dokładając sumator i gniazdo RTV zmniejszają poziomy sygnałów minimalnie i w przypadku typowej instalacji antenowej nie ma to zwykle żadnego znaczącego wpływu na odbiór.
    Ale bywają przypadki, kiedy instalacja przed montażem sumatora i gniazda pracuje już na granicy odbioru i wtedy jest potrzeba zmian w instalacji, czyli np. dodania wzmacniacza.

Jakie masz poziomy i jakości sygnałów na wszystkich odbieranych mux-ach - to bywa wskazówką, czego można się spodziewać po dodaniu sumatora i gniazd.

Marko_Kowalczyk napisał:
    Nie wiem czy anteny mają wzmacniacze - co za różnica jeśli mają lub nie?

Sumator TV/SAT nie przenosi zasilania dla wzmacniacza w antenie TV. Różnica jest więc taka, że jeśli anteny TV mają wzmacniacze, to trzeba przenosić zasilacz antenowy i podłączać go pod wejście TV sumatora, co nie zawsze jest prosto wykonalne z uwagi na dostępność 230V (np. sumator na dachu lub strychu).

Nie wydaje mi się, żebyś miał wzmacniacz do anten - ale jeśli go masz, to gdzieś w domu powinien znajdować się zasilacz antenowy z separatorem napięcia na kablu antenowym - zwykle wygląda to tak: Link (separator napięcia w postaci wtyczki antenowej).
  • Poziom 20  
    _cheetah_ napisał:
    Sumator TV/SAT nie przenosi zasilania dla wzmacniacza w antenie TV. Różnica jest więc taka, że jeśli anteny TV mają wzmacniacze, to trzeba przenosić zasilacz antenowy i podłączać go pod wejście TV sumatora, co nie zawsze jest prosto wykonalne z uwagi na dostępność 230V (np. sumator na dachu lub strychu).

Podszkol się troche.
  • Poziom 7  
    Jakość sygnału jest dobra, więc spróbuję podłączyć bez wzmacniacza. Jeżeli będą problemy podłączę wzmacniacz, bo akurat na strychu mam wyprowadzone gniazdko z prądem, więc to nie jest problem.

Dzięki za pomoc. Dam znać po wszystkim, czy wszystko gra. Pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    ucy7400 napisał:
    _cheetah_ napisał:
    Sumator TV/SAT nie przenosi zasilania dla wzmacniacza w antenie TV.

Podszkol się troche.

Ty też. To nie jest przepuszczanie napięcia a podawanie z innego źródła! A jak wyłączysz dekoder?
  • Poziom 20  
    LeDy napisał:
    A jak wyłączysz dekoder?

To brak 14/18V ?
  • Poziom 43  
    ucy7400 napisał:
    LeDy napisał:
    A jak wyłączysz dekoder?

To brak 14/18V ?

Jednak "podszkol się". Jak brak tego co piszesz to i brak 12V.
  • Poziom 20  
    Nie widzisz znaku zapytania? Okulary zmień i pisz ze zrozumieniem.
    "może jak odłączysz dekoder od sieci, a nie wyłączysz"
  • Poziom 43  
    Może zamiast teraz dowcipkować, kombinować, przyznaj, że niesłusznie się czepiłeś, nie miałeś racji i lepiej przeproś _cheetah_ a nie ciągniesz dalej...........
    Wyjaśnię ci dlaczego. Przepuszcza tylko napięcie SAT ≈14/18V i napięcia 12V dla wzmacniacza antenowego nie przenosi.
  • Poziom 20  
    załap wreszcie.
    po co targać 230 pod dach, jak jest odpowiedni sumator do tego co 12V robi z zasilania LNB.
    A tego co nie możesz pojąć, to jak się wyłączy dekoder to 14/18 nadal tam jest a zatem i 12V.
    Co innego jak odłączy od zasilania.
    Już ci napisali, że zanik formy.