Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena combo UHF+VHF +antena FM - jaka zwrotnica i rozdzielacz sygnału RTV?

Maria Janosz 30 Lis 2019 16:56 1377 81
    _kli_
    Poziom 36  
    7mm nada się, ale jeżeli większość elementów będziesz zamawiać w Dipolu, to tam mają tylko 6.8 i 7.2. Na Triseta 6.8 mogą okazać się "za ciasne".
    Maria Janosz
    Poziom 3  
    _kli_ napisał:
    Na Triseta 6.8 mogą okazać się "za ciasne".

Czyli z tego wynika, że najlepsze byłyby 7mm - najwyżej je kupię gdzie indziej.
    Maria Janosz
    Poziom 3  
    Trochę dziwna sytuacja, bo Dipol sprzedaje 7,2mm Link i możnaby przypuszczać, że dedykowany jest do Triseta 113 skoro ten kabel sprzedaje, ale ten sprzedawca Link sprzedaje 7,0mm i w opisie też pisze, że do Triseta 113.

EDIT: Z tej Link tabelki wynika, że Dipol do Triseta oferuje złącze kompresyjne F113 Master. I pewnie dlatego nie sprzedaje "zwykłych".
    _kli_
    Poziom 36  
    Właśnie o to chodzi, że u dwóch różnych sprzedawców ta sama F-ka może być sprzedawana np. jako 7 lub 7.2. O ile dobrze pamiętam, to dawnej przy zakupie Triset, Dipol sugerował zakup F-ek 7.2 (zakładka "Dodaj akcesoria"). Od pewnego czasu są tam tylko złącza kompresyjne lub tzw. samokompresyjne. Te ostatnie niestety nie nadają się do czarnego Triseta żelowanego.
    Złącze 7.2 na pewno lżej nakręci się na Triseta, niż 7.0 i ... raczej samo z niego się nie zsunie.
    Maria Janosz
    Poziom 3  
    _kli_ napisał:
    Te ostatnie niestety nie nadają się do czarnego Triset-a żelowanego.

No właśnie się nad tym zastanawiam. Na allegro jest firma z Krakowa, która w cenie Triseta 113 żelowanego oferuje zaciskanie gratis Link, a na fotografiach tej aukcji jest m.in. złącze kompresyjne Master - czyli chyba da się zacisnąć.
    _cheetah_
    Poziom 39  
    To są złącza Masters specjalnie dedykowane do Triseta (a przynajmniej tak powinno być). Jak założą ci złącza w sklepie (złącze wymaga zaciskarki), to jak je potem przeciśniesz przez przepusty w ścianie? Chyba, że zrobisz nadmiarowe przepusty, żeby przeszły F-ki. Średnica otworu pod przełożenie F-ki to min. jakieś 14...15mm, więc finalnie przepust powinien mieć średnicę wewnętrzną ponad 23...25mm, żeby dało się bez problemu poprzeciskać zarobione F-kami przewody.

Dipol ma w ofercie nakręcane F-ki 7,2mm (Link)

Na twoim miejscu wziąłbym jeszcze na wszelki wypadek taki tłumik: Link.
    Maria Janosz
    Poziom 3  
    _cheetah_ napisał:
    więc finalnie przepust powinien mieć średnicę wewnętrzną ponad 23...25mm, żeby dało się bez problemu poprzeciskać zarobione F-kami przewody.

Faktycznie, nie zwróciłam na to uwagi.

_cheetah_ napisał:
    Na twoim miejscu wziąłbym jeszcze na wszelki wypadek taki tłumik: Link.

W którym miejscu montuje się taki tłumik? Przy wyjściu "out" wzmacniacza czy przy wejściu/wyjściach rozgałęźnika?
    _kli_
    Poziom 36  
    Maria Janosz napisał:
    w cenie Triseta 113 żelowanego oferuje zaciskanie gratis (...) czyli chyba da się zacisnąć

Tak - kompresyjne zakładane przy pomocy zaciskarki wejdą. Ale ja wspomniałem o tzw. self-instalkach, czyli montowanych ręcznie - bez użycia zaciskarki.
    A tak na marginesie, ta firma z Krakowa (LUXON) to producent anten dla Dipol-a.
    _cheetah_
    Poziom 39  
    Maria Janosz napisał:
    W którym miejscu montuje się taki tłumik? Przy wyjściu "out" wzmacniacza czy przy wejściu/wyjściach rozgałęźnika?

To na wszelki wypadek do uruchomienia instalacji, gdyby okazało się, że trzeba by zmniejszyć sygnał na wejściu 'UHF' Terry lub na wejściu rozgałęźnika na trzy. Mało prawdopodobne, ale przy uruchamianiu instalacji ze wzmacniaczem zawsze dobrze mieć dodatkowy tłumik pod ręką.

To tak, jak z wożeniem linki do ciągania auta w bagażniku - wozisz, i masz spokój - zawsze dojedziesz do domu, a i "nieszczęsnych" możesz w potrzebie poratować... ;)
    Maria Janosz
    Poziom 3  
    Nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie: jak Koledzy widzą szanse na odbiór MUX3 w Ostrowie Wlkp. z Wrocławia (zapewne z nadajnika Wrocław-Ślęża, k.25, polaryzacja pozioma)?
    Pytanie wzięło się stąd, że w czasach telewizji analogowej odbierałam TVP3 Wrocław i generalnie nadają programy lokalne ciekawsze niż TVP3 Poznań i Łódź, które odbieram obecnie.

Z tej tabeli:

wynika, że odbiór byłby utrudniony ale możliwy - może jakość nie byłaby świetna ale jak będzie chociaż coś widać to mi to wystarczy. Do odbioru użyłabym dodatkowo TEJ anteny (oprócz obecnego combo i anteny FM) oraz:

-opcja 1: do zsumowania dwóch anten UHF użyłabym zwrotnicy ZA 112ms podłączonej do wzmacniacza Terra MA080L (jak się domyślam tu problem byłby taki, że silny sygnał UHF z Mikstatu byłby połączony ze słabym ze Ślęży, więc trudno byłoby dobrać optymalne wzmocnienie)

- opcja 2: zamiast wzmacniacza Terra użyłabym wzmacniacza AMS AWS1133

Co Koledzy sądzicie? Ma to sens?
    _cheetah_
    Poziom 39  
    Witam,

różne mapy zasięgów pokazują różnie, odległość spora, bo około 115km, ale bardzo dobry profil terenu (widoczność bez żadnych przeszkód) a do tego niski kanał (25), więc wygląda, że szansa na odbiór jest. Wiele zależy tu oczywiście od twojej konkretnej lokalizacji, bo byle jaka lokalna wyższa przeszkoda może bardzo utrudnić lub uniemożliwić wręcz odbiór.
    Masz wokół siebie jakieś anteny skierowane na Wrocław?

Co do instalacji. W takich przypadkach problemem bywa fakt zsumowania dwu anten UHF. Niestety, wpływają one jedna na drugą i czasami jest duży problem z uzyskaniem dobrych odbiorów. Strojenie takiego połączenia anten wykonuje się regulując położenie anten na kierunkach odbioru, tak, aby uzyskać max jakości odbieranych programów. Niestety, czasami nie da się w ten sposób wyeliminować wszystkich problemów i trzeba kombinować dodatkowo z filtrami kanałowymi. zwłaszcza w sytuacji, kiedy poziomy sygnałów z obu anten mogłyby być znacznie różniące się. U ciebie sprowadzałoby się to do zastosowania do anteny na Ślęże filtru kanałowego na k25 (np. Telmora).

Ale myślę, że spróbować można, zwłaszcza, jeśli masz tę starą antenę. Przypominam też, że masz jeszcze obecną antenę Telmora. Obracasz ją jeśli jeszcze wisi, ewentualnie obracasz combo, i sprawdzasz, czy i jaki masz odbiór na k25.

Tylko teraz tak - ponieważ w takiej sytuacji robi się "poważnie", ja bym robił instalację etapami. Czyli pierwszy etap to wymiana kabla antenowego oraz wykonanie rozdziałów wewnątrz domu.

Następnie sprawdzenie, jak wyglądałyby odbiory z wszystkich kierunków na posiadanych antenach:
    Mikstat
    Kobyla Góra
    Ślęża

A na końcu wybór anten i wzmacniaczy.

EDIT:

Jeśli radio FM i TV będą w pobliżu siebie, to prowadzenie do nich osobnych kabli jest dla mnie trochę nadmiarowe.
    Ja bym rozdzielił w piwnicy sygnał na dwa rozgałęźnikiem na dwa (ewentualnie separatorem napięcia - rozgałęźnikiem na dwa AZS-04/2), a w pomieszczeniu rozdzieliłbym sygnały FM i TV gniazdem antenowym.
    Maria Janosz
    Poziom 3  
    _cheetah_ napisał:
    bo byle jaka lokalna wyższa przeszkoda może bardzo utrudnić lub uniemożliwić wręcz odbiór.
    Masz wokół siebie jakieś anteny skierowane na Wrocław?

Musiałabym wejść na dach i się rozejrzeć, ale obawiam się, że w pobliżu nie ma żadnych chętnych na odbieranie TV ze Ślęży skoro jest Mikstat. Przeszkodami są drzewa (chociaż podobno dla telewizji cyfrowej to nie jest przeszkoda) i parę pojedynczych bloków w odległości 1 km. Jednak w sumie Ostrów to w większości zabudowa niska a moja antena wisi jakieś 12 metrów nad ziemią.

_cheetah_ napisał:
    Przypominam też, że masz jeszcze obecną antenę Telmora. Obracasz ją jeśli jeszcze wisi, ewentualnie obracasz combo, i sprawdzasz, czy i jaki masz odbiór na k25.

Antena Telmora została chwilowo zdemontowana -czyli łatwiej mi będzie przetestować kierunek "Ślęża" za pomocą combo Olympia (szczególnie, że producent reklamuje ją zasięgiem do 120km a Ślęża w linii prostej to 90km).

_cheetah_ napisał:
    Czyli pierwszy etap to wymiana kabla antenowego oraz wykonanie rozdziałów wewnątrz domu.

_cheetah_ napisał:
    A na końcu wybór anten i wzmacniaczy.

Czyli do pierwszego etapu nie potrzebuję wzmacniacza/sumatora Terra, separatora zasilania AZS-03R, zasilacza Tamiza, rozgałęźnika Telmor RTV-2 (skoro nie będzie sumatora)? To tak na prawdę do czasu testu odbioru ze Ślęży nic nie potrzebuję?

_cheetah_ napisał:
    Jeśli radio FM i TV będą w pobliżu siebie, to prowadzenie do nich osobnych kabli jest dla mnie trochę nadmiarowe.

Generalnie sytuacja jest taka: MUX8 w polaryzacji pionowej jest nadawany z Kalisza-Chełmce, radio FM w polaryzacji poziomej jest nadawane z Mikstatu (90 stopni w prawo), radia DAB w Ostrowie na razie nie ma:

więc nie wiadomo skąd będzie nadawane (Chełmce czy Mikstat) i w jakiej polaryzacji (na podstawie TEGO zestawienia przypuszczam, że DAB będzie w polaryzacji pionowej z Mikstatu ale to tylko hipoteza).

_cheetah_ napisał:
    Ja bym rozdzielił w piwnicy sygnał na dwa rozgałęźnikiem na dwa (ewentualnie separatorem napięcia - rozgałęźnikiem na dwa AZS-04/2), a w pomieszczeniu rozdzieliłbym sygnały FM i TV gniazdem antenowym.

Generalnie aż takiego ciśnienia nie mam, żeby od razu mieć podłączone dwa telewizory - na razie może być tak jak jest czyli prowizoryczne podłączenie jednego telewizora pod combo.
    Rozumiem, że przeprowadzenie testu odbioru za pomocą combo kanału 25 ze Ślęży da odpowiedź czy warto wogóle rozważać dołożenie tego kierunku do instalacji? I jeżeli odbiór będzie satysfakcjonujący to wtedy będę mogła dokonać finalnego wyboru sprzętu. Czy tak?

Jeżeli tak to domyślam się, że ten rozgałęźnik AZS-04/2 nie będzie konieczny w sytuacji gdy na razie mogę używać jednego telewizora (bo do radia FM go nie zastosuję skoro na dachu nie będzie sumatora UHF+VHF+FM).

Czy wszystko dobrze zrozumiałam? Jeżeli tak to w ciągu dwóch tygodni dokonam testu MUX3 ze Ślęży.
    _cheetah_
    Poziom 39  
    Maria Janosz napisał:
    Przeszkodami są drzewa (chociaż podobno dla telewizji cyfrowej to nie jest przeszkoda) i parę pojedynczych bloków w odległości 1 km.
    Różnie to bywa.

Maria Janosz napisał:
    Antena Telmora została chwilowo zdemontowana
    Szkoda, bo to antena ze wzmacniaczem i ona powinna spokojnie odbierać Ślężę. Zawsze, podczas prób można ją na chwilę podłączyć i "z ręki" sprawdzić odbiór Ślęży, gdyby sygnału ze Ślęży z comba było w czasie testów za mało dla TV

Maria Janosz napisał:
    Czyli do pierwszego etapu nie potrzebuję wzmacniacza/sumatora Terra, separatora zasilania AZS-03R, zasilacza Tamiza, rozgałęźnika Telmor RTV-2 (skoro nie będzie sumatora)? To tak na prawdę do czasu testu odbioru ze Ślęży nic nie potrzebuję?
    Dokładnie tak. Oglądasz sobie wszystko na obecnej instalacji obserwując, jakie będą odbiory w dłuższym czasie. A jak będzie kabel to go po prostu zamieniasz ze starym kablem i dalej patrzysz, jakie są odbiory. I robisz test odbioru Ślęży.

Maria Janosz napisał:
    przypuszczam, że DAB będzie w polaryzacji pionowej z Mikstatu ale to tylko hipoteza).
    Czas pokaże, jeśli z pol. pionowej, to może wystarczyłoby sygnału z VHF comba. Do FM i tak potrzeba osobnej anteny.

Maria Janosz napisał:
    Rozumiem, że przeprowadzenie testu odbioru za pomocą combo kanału 25 ze Ślęży da odpowiedź czy warto wogóle rozważać dołożenie tego kierunku do instalacji? I jeżeli odbiór będzie satysfakcjonujący to wtedy będę mogła dokonać finalnego wyboru sprzętu. Czy tak?
    Tak, dokładnie.
    Maria Janosz
    Poziom 3  
    _cheetah_ napisał:
    Szkoda, bo to antena ze wzmacniaczem i ona powinna spokojnie odbierać Ślężę.

W takim razie będę testy przeprowadzała Telmorem.
    _kli_
    Poziom 36  
    Maria Janosz napisał:
    przypuszczam, że DAB będzie w polaryzacji pionowej z Mikstatu ale to tylko hipoteza).

Co prawda do niedawna pojawiały się informacje o koordynacjach dla nadajnika w Chełmcach (k.10D, ERP 1 kW, pol.V), ale we wrześniu br. Rolskie Radio opublikowało zamówienie na emisję MUX-PR po 1.10.2020 m.in. z nadajnika w Mikstacie (k.11B, ERP 8.6 kW, pol.V). Albo zmienił się plan zagospodarowania pasma, albo w przyszłości emisje będą z tych dwóch lokalizacji.
    Maria Janosz napisał:
    Ślęża w linii prostej to 90km

Aplikacje wyliczają że Ostrów leży ok. 115 km od Ślęży. Jeżeli masz 90 - to lepiej, ale znaczyłoby że do nadajnika w Chełmcach masz ok. 45-50 km, a nie 25 km - jak pisałaś. :?: Symulacje pokrycia sygnałem mux-3 ze Ślęży są skrajnie różne - od takich, które pokazują Ostrów poza zasięgiem, do takich które twierdzą że nie powinno być problemów z odbiorem na antenie pasywnej. Oczywiście stan faktyczny można zweryfikować tylko w miejscu odbioru. W czasach analogu TVP3 Wrocław nadawała z mocą maks. 800 kW, a obecnie mux-3 ma ok. 60 kW. Tv cyfrowej wystarczają niższe moce nadawcze, ale to co w analogu można było oglądać ze "śniegiem" na ekranie, przy "cyfrze" może skutkować pikselozą.
    A marketingowym bełkotem o odbiorze z odl. 120 km, nie zawracaj sobie głowy. To tak prosto nie działa.
    Maria Janosz
    Poziom 3  
    _kli_ napisał:
    Aplikacje wyliczają że Ostrów leży ok. 115 km od Ślęży.

I to jest prawda. Ja szukałam w mapach google Ślęży (pod Wrocławiem jest taka miejscowość) a powinnam Góry Ślęży.
    _cheetah_
    Poziom 39  
    Między 90km a 115km odległości od nadajnika różnica w tłumieniu sygnału w powietrzu to około 2dB, więc nie rzuca na kolana... odrobinę trudniej się robi, ale spoko... ;)
    Maria Janosz
    Poziom 3  
    Przyszły mi do głowy jeszcze dwa pytania:
    -Czy to prawda, że jakość dźwięku DAB jest niższa niż jakość FM? (nie chodzi mi o szumy i trzaski ale o, że się tak wyrażę, ilość przesyłanych do słuchacza "megabajtów" - podobno polski DAB przesyła mniej megabajtów na sekundę niż FM)?
    -Czy planowane jest wyłączenie nadawania FM w Polsce?
    _cheetah_
    Poziom 39  
    Maria Janosz napisał:
    -Czy to prawda, że jakość dźwięku DAB jest niższa niż jakość FM? (nie chodzi mi o szumy i trzaski ale o, że się tak wyrażę, ilość przesyłanych do słuchacza "megabajtów" - podobno polski DAB przesyła mniej megabajtów na sekundę niż FM)?

Tak, wszystko zależy, z jaką kompresją nadaje się sygnał. Ogólnie - czym wyższa kompresja, tym gorsza jakość dźwięku, ponieważ stosowane systemy kodowania są stratne. Jak chcesz więcej wiedzieć, to poczytaj tam - oni tam ciągle wałkują problem jakości w DAB-ie --> Link

Podobnie zresztą jest przy DVB-T...
    _kli_
    Poziom 36  
    Maria Janosz napisał:
    Czy planowane jest wyłączenie nadawania FM w Polsce?

Na razie nie ma takich planów. Tym bardziej że jeszcze sporo obszarów nie ma pokrycia DAB-em. Ponadto ta technologia spotkała się ze sporym oporem po stronie dużych nadawców komercyjnych.
    _cheetah_
    Poziom 39  
    @ Maria Janosz: weź jeszcze pod uwagę ten szczegół, że w czasach cyfry, to jakość tego co się odbiera nie musi być zależna tylko od stopnia kompresji nadawanego sygnału, ale również od jakości materiału źródłowego, który jest poddawany kompresji.

Jeśli materiał źródłowy będzie w formacie stratnym typu "mpeg-któryśtam", to czy pójdzie on przez FM czy przez DAB, efekt finalny na głośnikach może być podobny, czyli marny... nie wnikając szczegółowo, czy marniejszy po FM, czy po DAB.

Przy transmisjach video bardzo popularnym "zabiegiem" modyfikującym źródło bywa przykładowo zmniejszenie rozdzielczości nadawanego obrazu...