Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena combo UHF+VHF +antena FM - jaka zwrotnica i rozdzielacz sygnału RTV?

Maria Janosz 30 Nov 2019 16:56 6978 100
    _kli_
    Level 39  
    7mm nada się, ale jeżeli większość elementów będziesz zamawiać w Dipolu, to tam mają tylko 6.8 i 7.2. Na Triseta 6.8 mogą okazać się "za ciasne".
    Maria Janosz
    Level 4  
    _kli_ wrote:
    Na Triseta 6.8 mogą okazać się "za ciasne".

Czyli z tego wynika, że najlepsze byłyby 7mm - najwyżej je kupię gdzie indziej.
    Maria Janosz
    Level 4  
    Trochę dziwna sytuacja, bo Dipol sprzedaje 7,2mm Link i możnaby przypuszczać, że dedykowany jest do Triseta 113 skoro ten kabel sprzedaje, ale ten sprzedawca Link sprzedaje 7,0mm i w opisie też pisze, że do Triseta 113.

EDIT: Z tej Link tabelki wynika, że Dipol do Triseta oferuje złącze kompresyjne F113 Master. I pewnie dlatego nie sprzedaje "zwykłych".
    _kli_
    Level 39  
    Właśnie o to chodzi, że u dwóch różnych sprzedawców ta sama F-ka może być sprzedawana np. jako 7 lub 7.2. O ile dobrze pamiętam, to dawnej przy zakupie Triset, Dipol sugerował zakup F-ek 7.2 (zakładka "Dodaj akcesoria"). Od pewnego czasu są tam tylko złącza kompresyjne lub tzw. samokompresyjne. Te ostatnie niestety nie nadają się do czarnego Triseta żelowanego.
    Złącze 7.2 na pewno lżej nakręci się na Triseta, niż 7.0 i ... raczej samo z niego się nie zsunie.
    Maria Janosz
    Level 4  
    _kli_ wrote:
    Te ostatnie niestety nie nadają się do czarnego Triset-a żelowanego.

No właśnie się nad tym zastanawiam. Na allegro jest firma z Krakowa, która w cenie Triseta 113 żelowanego oferuje zaciskanie gratis Link, a na fotografiach tej aukcji jest m.in. złącze kompresyjne Master - czyli chyba da się zacisnąć.
    User removed account
    Level 1  
    Maria Janosz
    Level 4  
    _cheetah_ wrote:
    więc finalnie przepust powinien mieć średnicę wewnętrzną ponad 23...25mm, żeby dało się bez problemu poprzeciskać zarobione F-kami przewody.

Faktycznie, nie zwróciłam na to uwagi.

_cheetah_ wrote:
    Na twoim miejscu wziąłbym jeszcze na wszelki wypadek taki tłumik: Link.

W którym miejscu montuje się taki tłumik? Przy wyjściu "out" wzmacniacza czy przy wejściu/wyjściach rozgałęźnika?
    _kli_
    Level 39  
    Maria Janosz wrote:
    w cenie Triseta 113 żelowanego oferuje zaciskanie gratis (...) czyli chyba da się zacisnąć

Tak - kompresyjne zakładane przy pomocy zaciskarki wejdą. Ale ja wspomniałem o tzw. self-instalkach, czyli montowanych ręcznie - bez użycia zaciskarki.
    A tak na marginesie, ta firma z Krakowa (LUXON) to producent anten dla Dipol-a.
    User removed account
    Level 1  
    Maria Janosz
    Level 4  
    Nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie: jak Koledzy widzą szanse na odbiór MUX3 w Ostrowie Wlkp. z Wrocławia (zapewne z nadajnika Wrocław-Ślęża, k.25, polaryzacja pozioma)?
    Pytanie wzięło się stąd, że w czasach telewizji analogowej odbierałam TVP3 Wrocław i generalnie nadają programy lokalne ciekawsze niż TVP3 Poznań i Łódź, które odbieram obecnie.

Z tej tabeli:

wynika, że odbiór byłby utrudniony ale możliwy - może jakość nie byłaby świetna ale jak będzie chociaż coś widać to mi to wystarczy. Do odbioru użyłabym dodatkowo TEJ anteny (oprócz obecnego combo i anteny FM) oraz:

-opcja 1: do zsumowania dwóch anten UHF użyłabym zwrotnicy ZA 112ms podłączonej do wzmacniacza Terra MA080L (jak się domyślam tu problem byłby taki, że silny sygnał UHF z Mikstatu byłby połączony ze słabym ze Ślęży, więc trudno byłoby dobrać optymalne wzmocnienie)

- opcja 2: zamiast wzmacniacza Terra użyłabym wzmacniacza AMS AWS1133

Co Koledzy sądzicie? Ma to sens?
    User removed account
    Level 1  
    Maria Janosz
    Level 4  
    _cheetah_ wrote:
    bo byle jaka lokalna wyższa przeszkoda może bardzo utrudnić lub uniemożliwić wręcz odbiór.
    Masz wokół siebie jakieś anteny skierowane na Wrocław?

Musiałabym wejść na dach i się rozejrzeć, ale obawiam się, że w pobliżu nie ma żadnych chętnych na odbieranie TV ze Ślęży skoro jest Mikstat. Przeszkodami są drzewa (chociaż podobno dla telewizji cyfrowej to nie jest przeszkoda) i parę pojedynczych bloków w odległości 1 km. Jednak w sumie Ostrów to w większości zabudowa niska a moja antena wisi jakieś 12 metrów nad ziemią.

_cheetah_ wrote:
    Przypominam też, że masz jeszcze obecną antenę Telmora. Obracasz ją jeśli jeszcze wisi, ewentualnie obracasz combo, i sprawdzasz, czy i jaki masz odbiór na k25.

Antena Telmora została chwilowo zdemontowana -czyli łatwiej mi będzie przetestować kierunek "Ślęża" za pomocą combo Olympia (szczególnie, że producent reklamuje ją zasięgiem do 120km a Ślęża w linii prostej to 90km).

_cheetah_ wrote:
    Czyli pierwszy etap to wymiana kabla antenowego oraz wykonanie rozdziałów wewnątrz domu.

_cheetah_ wrote:
    A na końcu wybór anten i wzmacniaczy.

Czyli do pierwszego etapu nie potrzebuję wzmacniacza/sumatora Terra, separatora zasilania AZS-03R, zasilacza Tamiza, rozgałęźnika Telmor RTV-2 (skoro nie będzie sumatora)? To tak na prawdę do czasu testu odbioru ze Ślęży nic nie potrzebuję?

_cheetah_ wrote:
    Jeśli radio FM i TV będą w pobliżu siebie, to prowadzenie do nich osobnych kabli jest dla mnie trochę nadmiarowe.

Generalnie sytuacja jest taka: MUX8 w polaryzacji pionowej jest nadawany z Kalisza-Chełmce, radio FM w polaryzacji poziomej jest nadawane z Mikstatu (90 stopni w prawo), radia DAB w Ostrowie na razie nie ma:

więc nie wiadomo skąd będzie nadawane (Chełmce czy Mikstat) i w jakiej polaryzacji (na podstawie TEGO zestawienia przypuszczam, że DAB będzie w polaryzacji pionowej z Mikstatu ale to tylko hipoteza).

_cheetah_ wrote:
    Ja bym rozdzielił w piwnicy sygnał na dwa rozgałęźnikiem na dwa (ewentualnie separatorem napięcia - rozgałęźnikiem na dwa AZS-04/2), a w pomieszczeniu rozdzieliłbym sygnały FM i TV gniazdem antenowym.

Generalnie aż takiego ciśnienia nie mam, żeby od razu mieć podłączone dwa telewizory - na razie może być tak jak jest czyli prowizoryczne podłączenie jednego telewizora pod combo.
    Rozumiem, że przeprowadzenie testu odbioru za pomocą combo kanału 25 ze Ślęży da odpowiedź czy warto wogóle rozważać dołożenie tego kierunku do instalacji? I jeżeli odbiór będzie satysfakcjonujący to wtedy będę mogła dokonać finalnego wyboru sprzętu. Czy tak?

Jeżeli tak to domyślam się, że ten rozgałęźnik AZS-04/2 nie będzie konieczny w sytuacji gdy na razie mogę używać jednego telewizora (bo do radia FM go nie zastosuję skoro na dachu nie będzie sumatora UHF+VHF+FM).

Czy wszystko dobrze zrozumiałam? Jeżeli tak to w ciągu dwóch tygodni dokonam testu MUX3 ze Ślęży.
    User removed account
    Level 1  
    Maria Janosz
    Level 4  
    _cheetah_ wrote:
    Szkoda, bo to antena ze wzmacniaczem i ona powinna spokojnie odbierać Ślężę.

W takim razie będę testy przeprowadzała Telmorem.
    _kli_
    Level 39  
    Maria Janosz wrote:
    przypuszczam, że DAB będzie w polaryzacji pionowej z Mikstatu ale to tylko hipoteza).

Co prawda do niedawna pojawiały się informacje o koordynacjach dla nadajnika w Chełmcach (k.10D, ERP 1 kW, pol.V), ale we wrześniu br. Rolskie Radio opublikowało zamówienie na emisję MUX-PR po 1.10.2020 m.in. z nadajnika w Mikstacie (k.11B, ERP 8.6 kW, pol.V). Albo zmienił się plan zagospodarowania pasma, albo w przyszłości emisje będą z tych dwóch lokalizacji.
    Maria Janosz wrote:
    Ślęża w linii prostej to 90km

Aplikacje wyliczają że Ostrów leży ok. 115 km od Ślęży. Jeżeli masz 90 - to lepiej, ale znaczyłoby że do nadajnika w Chełmcach masz ok. 45-50 km, a nie 25 km - jak pisałaś. :?: Symulacje pokrycia sygnałem mux-3 ze Ślęży są skrajnie różne - od takich, które pokazują Ostrów poza zasięgiem, do takich które twierdzą że nie powinno być problemów z odbiorem na antenie pasywnej. Oczywiście stan faktyczny można zweryfikować tylko w miejscu odbioru. W czasach analogu TVP3 Wrocław nadawała z mocą maks. 800 kW, a obecnie mux-3 ma ok. 60 kW. Tv cyfrowej wystarczają niższe moce nadawcze, ale to co w analogu można było oglądać ze "śniegiem" na ekranie, przy "cyfrze" może skutkować pikselozą.
    A marketingowym bełkotem o odbiorze z odl. 120 km, nie zawracaj sobie głowy. To tak prosto nie działa.
    Maria Janosz
    Level 4  
    _kli_ wrote:
    Aplikacje wyliczają że Ostrów leży ok. 115 km od Ślęży.

I to jest prawda. Ja szukałam w mapach google Ślęży (pod Wrocławiem jest taka miejscowość) a powinnam Góry Ślęży.
    User removed account
    Level 1  
    Maria Janosz
    Level 4  
    Przyszły mi do głowy jeszcze dwa pytania:
    -Czy to prawda, że jakość dźwięku DAB jest niższa niż jakość FM? (nie chodzi mi o szumy i trzaski ale o, że się tak wyrażę, ilość przesyłanych do słuchacza "megabajtów" - podobno polski DAB przesyła mniej megabajtów na sekundę niż FM)?
    -Czy planowane jest wyłączenie nadawania FM w Polsce?
    User removed account
    Level 1  
    _kli_
    Level 39  
    Maria Janosz wrote:
    Czy planowane jest wyłączenie nadawania FM w Polsce?

Na razie nie ma takich planów. Tym bardziej że jeszcze sporo obszarów nie ma pokrycia DAB-em. Ponadto ta technologia spotkała się ze sporym oporem po stronie dużych nadawców komercyjnych.
    User removed account
    Level 1  
    Maria Janosz
    Level 4  
    Przeprowadziłam testy MUX3 z nadajnika Wrocław-Ślęża przy użyciu Telmora. Efekt jest taki, że pojawiają się artefakty ale da się oglądać.
    Poniżej na zdjęciach siła sygnału dla MUX3 Wrocław i poglądowo widok z mojego dachu w kierunku nadajnika Wrocław-Ślęża (są po drodze drzewa i bloki, o których wspominałam).

Wydaje mi się, że w tej sytuacji dodam antenę UHF na kierunku Wrocław do zestawu (czyli byłyby dwie anteny UHF, jedna antena VHF i jedna antena FM).

Pytanie: jakie w tej sytuacji Koledzy proponują urządzenia?

Antena combo UHF+VHF +antena FM - jaka zwrotnica i rozdzielacz sygnału RTV? Antena combo UHF+VHF +antena FM - jaka zwrotnica i rozdzielacz sygnału RTV? Antena combo UHF+VHF +antena FM - jaka zwrotnica i rozdzielacz sygnału RTV?
    _kli_
    Level 39  
    Siła jest OK, ale jakość mizerna (PreViterbi xxE-01, PostViterbi xxE-03). Teoretycznie nie powinno być odbioru. Nie da się tego Telmor-a dać na szczyt masztu (chociaż zbyt gruby, to on tam nie jest)? .
    Maria Janosz wrote:
    jakie w tej sytuacji Koledzy proponują urządzenia?

Dla oddzielnej regulacji 2xUHF, VHF i FM można rozważyć ALCAD AM-487 + AL-105.
    Maria Janosz
    Level 4  
    Maszt wygląda niezbyt okazale ale już tak stoi parę lat i przetrzymał niejedną wichurę. :) Jeśli chodzi o przeniesienie Telmora na samą górę to mogę spróbować.

_kli_ wrote:
    Teoretycznie nie powinno być odbioru.

Gdy odłączyłam zasilacz od prądu to ekran z TVP3 Wrocław zrobił się czarny (ale na przykład MUXy z Mikstatu dalej było widać) - czyli na antenie bez wzmacniacza ten kierunek odbioru jest nierealny.

Nasunęły mi się jeszcze takie pytania:
    *Czy Alcad AM-487 wzmacnia/tłumi każde pasmo UHF1/UHF2/VHF/FM oddzielnie? (rozumiem, że tak, ale chciałabym się upewnić)
    *Czy napięcie 12V AM-487 może przekazywać tylko do jednej anteny UHF? (z nadruku wynika, że zasilanie dla wybranego wejścia UHF można obniżyć do zera)
    *Czy do któregoś wyjścia Alcada AL-105 mogę podłączyć rozgałęźnik Telmor RTV-2 Link?
    *Ile metrów maksymalnie może być oddalony zasilacz Alcad AL-105 od wzmacniacza AM-487? (w moim przypadku byłoby to ok. 20m)
    *Czy 100mA Alcada AL-105 wystarczy do zasilenia wzmacniacza anteny Telmor? (fabryczny zasilacz Telmor ma 300mA)

EDIT:
    A propos ostatniego pytania: jestem trochę zdezorientowana, bo Telmor w ulotce informacyjnej dot. zasilacza ZZA-7 podaje natężenie prądu 100mA (co potwierdzają informacje w treści karty katalogowej na tej stronie: Link), ale nadruk na obudowie zasilacza zawiera informację o 300mA.

Jeszcze dodam, że ten zasilacz ZZA-7 300mA z fotografii poniżej to już drugi egzemplarz - pierwszy, (zapewne 100mA) dostarczony oryginalnie z anteną, pod wpływem wytwarzanej przez siebie wysokiej temperatury się strasznie rozgrzewał i stopiły się gniazda śrubek mocujących wewnątrz - w efekcie się rozleciał. Ten obecny 300mA się nie grzał, więc może jednak lepiej gdy będzie więcej niż 100mA? (Pytanie pod kątem zastąpienia Alcada AL-105 Alcadem AL-205 z 200mA, którego w międzyczasie znalazłam w google).

Antena combo UHF+VHF +antena FM - jaka zwrotnica i rozdzielacz sygnału RTV? Antena combo UHF+VHF +antena FM - jaka zwrotnica i rozdzielacz sygnału RTV?
    _kli_
    Level 39  
    Maria Janosz wrote:
    Gdy odłączyłam zasilacz od prądu to ekran z TVP3 Wrocław zrobił się czarny (ale na przykład MUXy z Mikstatu dalej było widać)

Tym samym ze wzmacniacza zrobiłaś tłumik. Jednak sygnał z Mikstatu jest bardzo mocny, skoro po jego wytłumieniu odbierasz z innego kierunku.
    Podniesienie anteny ma na celu poprawę jakości sygnału ze Ślęży, bo jego siła jest OK.
    Maria Janosz wrote:
    Czy Alcad AM-487 wzmacnia/tłumi każde pasmo UHF1/UHF2/VHF/FM oddzielnie?

Jak widać na obudowie, każde wejście ma oddzielną regulację.
    Maria Janosz wrote:
    Czy napięcie 12V AM-487 może przekazywać tylko do jednej anteny UHF? (z nadruku wynika, że zasilanie dla wybranego wejścia UHF można obniżyć do zera)

Obydwa wejścia UHF umożliwiają przesył zasilania do anteny (po 50 mA każde). Podejrzewam, że przesył zasilania odbywa się automatycznie.
    Maria Janosz wrote:
    Czy do któregoś wyjścia Alcada AL-105 mogę podłączyć rozgałęźnik Telmor RTV-2

Tak. Ale skoro masz dwa wyjścia z zasilacza, to na jednym przewodzie wystarczy R+TV.
    Maria Janosz wrote:
    Czy 100mA Alcada AL-105 wystarczy do zasilenia wzmacniacza anteny Telmor?

Teoretycznie wystarczy. Wzmacniacz Alcad pobiera 45 mA, a ten w ASR-860 bierze 30-46 mA - w zależności od modelu (P15/P25).
    Maria Janosz wrote:
    ZZA-7 podaje natężenie prądu 100mA (...), ale nadruk na obudowie zasilacza zawiera informację o 300mA

Jak widać zasilacz nie jest ich produkcji, tylko jakiś "chińczyk". Widocznie taką partię zakupili. Ale to w niczym nie przeszkadza.
    Maria Janosz
    Level 4  
    Dziękuję za radę.
    W takim razie nabędę Alcada AM487.
    Ale jeżeli Koledzy nie będziecie oponować to zamiast zasilacza AL105 nabyłabym AL205 200mA żeby w razie czego (np. gdyby pojawiła się u mnie na dachu bardziej "amperożerna" antena) mieć zapas amperów.

EDIT: Popytałam jeszcze u sprzedawców i dostałam taką radę, że przy dużej odległości anteny od nadajnika (np. 115 km ze Ślęży) lepiej użyć zasilacza 200mA.
    Maria Janosz
    Level 4  
    Zamówiłam wzmacniacz AM-487 i zasilacz AL-205 i do tego Telmor RTV-2 (będę miała w ten sposób jedno wyjście z AL-205 w rezerwie - podobno należy je zaślepić rezystorem obciążeniowym: Link).

Mam jednak kolejne pytanie: czy do ustawiania siły wzmocnienia AM-487 mogę użyć tego urządzenia: Miernik sygnału DVB-T FINDER TVF10? I czy siłę wzmocnienia bada się na wyjściu z AM-487 czy na wyjściach z AL-205? EDIT: W tym wątku forumowicz mierzył sygnał na końcowym gniazdku, więc pewnie powinnam mierzyć na wyjściu z AL-205 lub z rozdzielcza Telmor RTV-2.
    _kli_
    Level 39  
    Maria Janosz wrote:
    czy do ustawiania siły wzmocnienia AM-487 mogę użyć tego urządzenia: Miernik sygnału DVB-T FINDER TVF10?
    Maria Janosz wrote:
    W tym wątku forumowicz mierzył sygnał na końcowym gniazdku

Poziom sygnału na gnieździe abonenckim powinien mieć 60-70 dBµV. Tym gadżetem tego nie zmierzysz, bo nie wiadomo jakim parametrom sygnału odpowiada podziałka na tym wskaźniku. A najwyższa siła sygnału nie świadczy o jego dobrej jakości. Lepsze "narzędzia pomiarowe" masz w swoim telewizorze. Będzie dobrze gdy odbiornik pokaże Ci siłę sygnału np. 95% (+/- 3%), bo przynajmniej będziesz miała pewność że sygnał nie jest zbyt mocny (a tak może być przy 100% wskazaniach siły). Priorytetem jest jak najlepsza jakość.
    W w/w wątku jest mowa o pomiarach przy pomocy urządzenia mierzącego m.in. dBµV, BER, MER. Cena urządzenia które może te parametry pomierzyć, to kwota co najmniej kilkuset zł.
    Maria Janosz
    Level 4  
    Jedyną rzeczą, którą chciałabym ustawić to siła wzmocnienia/tłumienia generowana przez AM487. W takim razie będę śledziła wskazania telewizora.