Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Spadające ciśnienie w kotle Beretta Junior

25 Nov 2019 10:53 585 1
 • Level 13  
  Dzień dobry. Jestem w posiadaniu kotła gaz. 2-funk Beretta Junior 21 e.s.i. Turbo. Od pewnego czasu zaobserwowałem następujący problem, otóż w trakcie odkręcania ciepłej wody użytkowej w kaloryferach zaczyna "bulgotać" co w konsekwencji powoduje ich zapowietrzenie. Zdarza się również że czasami manometr na piecu wskazuje spadek ciśnienia, ale nie zawsze. Odnoszę wrażenie, że woda z kaloryferów "ucieka" przez kran... Co może być przyczyną? Czytałem, iż może być problem z zaworem trójdrogowym. Z góry dziękuję za odpowiedź.
  [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • Level 38  
  lako wrote:
  Odnoszę wrażenie, że woda z kaloryferów "ucieka" przez kran...

  Nie bardzo jest to wykonalne, bo ciśnienie wody wodociągowej zwykle jest dużo większe niż ciśnienie jakie panuje w instalacji c.o.
  Więc gdybyś miał jakąś dziurę pozwalającą na przepływ wody między układem c.w.u., a c.o. to na 99,99% woda wodociągowa wlatywałaby do układu c.o., a nie odwrotnie.

  lako wrote:
  Czytałem, iż może być problem z zaworem trójdrogowym.

  Jest to jakiś trop ale bulgotanie wskazuje, że masz powietrze w układzie. Może naczynie przeponowe szlag trafił i powietrze z naczynia dostało się do obiegu.

  lako wrote:
  Zdarza się również że czasami manometr na piecu wskazuje spadek ciśnienia

  Taki objaw często wiąże się z uszkodzeniem naczynia przeponowego ale wtedy najpierw ciśnienie rośnie, by po chwili zacząć spadać, bo woda kotłowa ulatuje do kanalizy przez zawór bezpieczeństwa.

  W pierwszej kolejności spróbuj odpowietrzyć dobrze swój kocioł i pompę obiegową, bo może z tego tytułu masz problem.
  Ja przy swoim kotle przy napełnianiu kotła odkręcam silniczek od zaworu trójdrogowego i sam zawór ustawiam w położeniu pośrednim, aby napływająca woda wypełniła obieg z wodą kotłową dla c.o. i z wodą kotłową do podgrzewania c.w.u..
  Część nowocześniejszych kotłów od mojego ma tryb napełniania instalacji wodą kotłową i ustawiają zawór automatycznie w odpowiednie położenie.
  Musisz improwizować i sam kombinować.
  Chyba, że na forum jest znawca Twojego kotła i od ręki da konkretne porady znając je z autopsji.