Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spadające ciśnienie w kotle Beretta Junior

25 Lis 2019 10:53 270 1
 • Poziom 13  
  Dzień dobry. Jestem w posiadaniu kotła gaz. 2-funk Beretta Junior 21 e.s.i. Turbo. Od pewnego czasu zaobserwowałem następujący problem, otóż w trakcie odkręcania ciepłej wody użytkowej w kaloryferach zaczyna "bulgotać" co w konsekwencji powoduje ich zapowietrzenie. Zdarza się również że czasami manometr na piecu wskazuje spadek ciśnienia, ale nie zawsze. Odnoszę wrażenie, że woda z kaloryferów "ucieka" przez kran... Co może być przyczyną? Czytałem, iż może być problem z zaworem trójdrogowym. Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 36  
  lako napisał:
  Odnoszę wrażenie, że woda z kaloryferów "ucieka" przez kran...

  Nie bardzo jest to wykonalne, bo ciśnienie wody wodociągowej zwykle jest dużo większe niż ciśnienie jakie panuje w instalacji c.o.
  Więc gdybyś miał jakąś dziurę pozwalającą na przepływ wody między układem c.w.u., a c.o. to na 99,99% woda wodociągowa wlatywałaby do układu c.o., a nie odwrotnie.

  lako napisał:
  Czytałem, iż może być problem z zaworem trójdrogowym.

  Jest to jakiś trop ale bulgotanie wskazuje, że masz powietrze w układzie. Może naczynie przeponowe szlag trafił i powietrze z naczynia dostało się do obiegu.

  lako napisał:
  Zdarza się również że czasami manometr na piecu wskazuje spadek ciśnienia

  Taki objaw często wiąże się z uszkodzeniem naczynia przeponowego ale wtedy najpierw ciśnienie rośnie, by po chwili zacząć spadać, bo woda kotłowa ulatuje do kanalizy przez zawór bezpieczeństwa.

  W pierwszej kolejności spróbuj odpowietrzyć dobrze swój kocioł i pompę obiegową, bo może z tego tytułu masz problem.
  Ja przy swoim kotle przy napełnianiu kotła odkręcam silniczek od zaworu trójdrogowego i sam zawór ustawiam w położeniu pośrednim, aby napływająca woda wypełniła obieg z wodą kotłową dla c.o. i z wodą kotłową do podgrzewania c.w.u..
  Część nowocześniejszych kotłów od mojego ma tryb napełniania instalacji wodą kotłową i ustawiają zawór automatycznie w odpowiednie położenie.
  Musisz improwizować i sam kombinować.
  Chyba, że na forum jest znawca Twojego kotła i od ręki da konkretne porady znając je z autopsji.