Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

- Podłączenie 2.1 (od zestawu 5.1 komputerowego) do tv (tylko wyj. optyczne)

Tomasheck 25 Nov 2019 21:49 525 18
    Tomasheck
    Level 5  
    witam,

Zanim mądrale zaczną mi googlować i przczytać całe forum :), zaznaczę, że nie znalazłem nic, co by rozwiązało mój konkretny problem - dotyczyło takiego przypadku. Naet w sklepach agd/rtv sprzedawcy nie znają odpowiedzi... Moze tu ktoś znajdzie rozwiązanie. Byłoby miło. I wiem, ze wiele osób skorzysta na tym, nie tylko ja :).

Mam zestaw głośników 5.1 (subwoofer z pilotem na kablu, z regulacją głośności i regulacją basu). Mam też tv Samsung, w którym nie ma inyych audio orprócz wyjścia optycznego.

Oczywiście chciałbym podłączyć mój zestaw 5.1 do tego telewizora, ale już nawet nie pytam o to, nie śmiem. Pewnie nie da rady. Ale ucieszy mnie chociaż wykorzystanie 2 głośników i subwoofera, abym miał STEREO I BAS, czyli 2.1.

Nie chcę inwestować w dodatkowe urządzenia doższe niż 100pln łącznie z dodatkowym okablowaniem.
    Pytania:
    Czy da się?
    Czy jest tanie urządzenie/konwerter który podłączę między optyczny tv i kablami subwoofera (mini jacki chyba)?
    Czy jeśli byłoby urządzenie na Bluetooth z TV i kable z zoobwooferm, to, czy nie będzie zaklóceń sygnału blutooth, albo opóźnień między obrazem i dźwiękiem?

Jak to widzicie?
    sosarek

Level 43  
    Konwerter Toslink(optical)-RCA, odpowiednie przewody.
    Minusy - brak sterowania głośnością z poziomu pilota tv.
    Tomasheck
    Level 5  
    sosarek wrote:
    Konwerter Toslink(optical)-RCA, odpowiednie przewody.
    Minusy - brak sterowania głośnością z poziomu pilota tv.

Oglądałem to na allegro... Dopytałem sprzedawców dwóch różnych czy dzięki temu konwertorowi mogę zrobić to, co opisałem. Obaj odpowiedzieli, że nie.
    O to urządzenie chodzi? - załączam zdjęcie konwertora też

Rozumiem, że głośność televizora regulowałbym pilotem na kablu od subwoofera, jak to robiłem w kompie?

Załączam dla pewności zdjęcie kabli i tyłu mojego subwoofera.
    sosarek

Level 43  
    Konwertery są ogólnie stosowane, przejrzyj tematy w dziale by się o tym przekonać.
    Do tego odpowiednie kable by podpiąć sygnał do Front i subwoofer w zestawie Creative.
    Tomasheck
    Level 5  
    teraz to nie zrozumiałem...

Ogólnie stosowane?
    Odpowiednie kable?

Jestem laikiem i mi trzeba łopatologicznie. Czy to co mam na zdjęciu, mogę podłaczyć, zeby było stereo i bas?
    Odpowiednie kable, czyli konkretnie jakie i ile?

I dlaczego sprzedawcy tego konwertera mówią, ze tym urządzeniem nie podłączę tego tak, jak chcę?

I dzięki, że pomagasz.
    sosarek

Level 43  
    Nie słuchaj handlarzy, potrzebny konwerter i kable mini jack-chinch oraz rozgałęźnik by podpiąć sygnał pod Front i Subwoofer.
    Tomasheck
    Level 5  
    ok, czy podpięcie pod front pozwoli odbieraćsygnał stereo?

Mam prośbę, czy na privie możesz linki do konkretnych kabli i rzgałęziacza mi przysłąć,na allegro..?
    sosarek

Level 43  
    Tomasheck wrote:
    ok, czy podpięcie pod front pozwoli odbieraćsygnał stereo?

Tak.
    Konwerter już wiesz jak wygląda.
    Do tego rozgałęźnik mini jack do którego z jednej strony podpinasz głośniki front i sub a z drugiej konwerter.
    - Podłączenie 2.1 (od zestawu 5.1 komputerowego) do tv (tylko wyj. optyczne)
    https://www.ceneo.pl/25924499
    Tomasheck
    Level 5  
    Wyjście w TV jest wiadome - napisane nawet w tytule :), a i potem wspomniane,dlatego nie robiłem zdjecia tv z tyłu.

Co do tej pzejściówki na zdjęciu, rozgałęźnika, to nie wiem czy dobrze rozumiem, bo napisałeś, że z jednej strony podpinam głośniki front i sub - a jak dobrze liczę, to w sumie 3 kabeli. W rozgałęźniku mam 2 wejscia.

Proszęo cierpliwość i po kolei wytłumaczenie :).

1. Do telewizora podłączam konwerter.
    2. Do konwertora .....
    3. ......Głośniki?
    4. ......Subwoofer?

Co pomiędzy czym, gdzie miejsce na rozgałęźnik?
    sosarek

Level 43  
    Tomasheck wrote:
    głośniki front i sub - a jak dobrze liczę, to w sumie 3 kabeli.

DWA - wtyk zielony i żółty co JASNO WIDAĆ na zdjęciu które załączyłeś.
    Tomasheck wrote:
    Proszęo cierpliwość i po kolei wytłumaczenie :).

1. Do telewizora podłączam konwerter.
    2. Do konwertora .....
    3. ......Głośniki?
    4. ......Subwoofer?

Co pomiędzy czym, gdzie miejsce na rozgałęźnik?

ILE razy można?
    Kablem optycznym do konwertera, z niego wskazanymi w poście #8 kablami podłączasz głośniki - co w tym za filozofia?
    Później w ustawieniach tv wybrać wyjście dźwięku Zewnętrzne głośniki(SPDIF), sposób kompresji PCM.
    Tomasheck
    Level 5  
    Do skutku.

A tak w ogole, to nikt nie zapytał, a i ja zapomnialem spytać czy mozna wykorzystać dekoder upc do tego rozwiazania.
    Zamiast dodatkowych urządzeń lub moze ewe inne potrzebne będą.
    Załączam tył dekodera na zdjeciu.
    sosarek

Level 43  
    Jaki dekoder na jakim zdjęciu?
    MY mamy się domyślać co za urządzenia masz w domu?
    sosarek

Level 43  
    Masz AUDIO OUT więc tam podłącz głośniki.
    Tomasheck
    Level 5  
    no nie tak szybko...

po pierwsze, głośniki muszę mieć podłączone do subwoofera, żeby i bas działał.
    po drugie, sprawdziłem bezpośrednio podpięcie głośniczków do dekodera i nie działa
    po trzecie, w ustwieniach dźwięku w tv jest tylko wybór między źródełem TV a AudioOptyczne
    poczwarte, oczywiście kabeklów od subwoofera nie wepnę w dekoder, bo inne wtyczki.., ale i tak głośniczki nie zadziałały

Jeśli się poddasz, zrozumiem.

Pozostaje mi pominąć dekoder i sprawzić ten konwerter.
    sosarek

Level 43  
    Tomasheck wrote:
    oczywiście kabeklów od subwoofera nie wepnę w dekoder, bo inne wtyczki.., ale i tak głośniczki nie zadziałały

Skoro nie podłączyłeś to NIE zadziałały bo niby jak???
    Kup/pożycz/znajdź kabel mini-jack-chinch i podłącz go z jednej strony do dekodera a z drugiej pod FRONT w subwooferze i zadziała.
    Tomasheck
    Level 5  
    kolego, napisałem, ze podłączyłem i, że nie zadziałały... głośniki bezpośrednio do dekodera. :)

Dlatego zastanawiam się, czy nawet , jeśli ten kabel minijack-chinch wepnę (podłączę suba), to czy ruszy przez dekoder...
    Czy też fakt, że bezpośrednie podłączenie głośników nie świadczy o tym, ze przez suba nie zagra?
    sosarek

Level 43  
    Zamiast tworzyć swoje teorie podłącz kabel o którym napisałem i w 2 minuty temat zamkniesz zamiast trolować.