Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki tani wideodomofon IP, który można używać bez monitora?

25 Nov 2019 22:04 1002 9
  • Level 7  
    Szukam na Aliexpress taniego wideodomofonu ip. Tak, wiem, że tam to sprzedają sam szajs, ale nie chcę wydać więcej niż 500-600zł.

Cechy:
    - nie wymaga podłączania monitora, tzn. cała obsługa z poziomu smartfona
    - jest zaskakująco niezawodny jak na taniego chińczyka
    - można podłączyć do niego obsługę elektrozaczepu
    - nadaje się na zewnątrz (montowany na metalowy słupek 100mmx100mm)
    - brak wymagań odnośnie okablowania (doprowadzę takie jakie będzie potrzebne)
    - przyzwoity obraz

Pytanie: Jezeli jest ktoś kto używa od ponad roku jakiś chiński wideodomofon IP i może z czystym sumieniem go polecić to bardzo proszę o rekomendację.

Zastanawiam się nad Wi-Fi DAHUA VTO2111D-WP-S1
    [30.03.2021, webinar elektroda] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Helpful post

Level 15  
    U nas w firmie testowaliśmy kilka tych
    matt74ike wrote:
    szajs
    ów w podobnych widełkach
    matt74ike wrote:
    500-600zł
    . I wierz mi - żadnego byś nie chciał.

Przynajmniej my mieliśmy takie doświadczenie, może ktoś miał lepsze (lub Ty będziesz miał) - acz wątpię.

Obraz rwany, z lagiem ok. 2 sekund na odległości może 10m. A lag wzrastał wykładniczo wraz z odległością, na ok. 30m (i to na zewnątrz - bez niczego między smartfonem a panelem!) w ogóle przestał działać obraz i zaczęły się problemy z dźwiękiem. Dźwięk też był opóźniony swoją drogą, choć jeszcze było to dopuszczalne. Wewnątrz było tylko gorzej (fakt, że pomiędzy smartfonem a panelem było mnóstwo komputerów, trzy ściany i cały serwis, wypełniony interferencjami więc to nie pomagało).
    Z naszych testów wynikało też, że router wifi musi być maksymalnie w połowie drogi między urządzeniami, żeby uzyskać jakąś "przyzwoitą" odległość i jakość działania, bo antena w panelu to chyba zrobiona była ze złamanej wykałaczki.

matt74ike wrote:
    nadaje się na zewnątrz
    - plastik pomalowany, by imitował "metal" - niekoniecznie trwały na lata, szczególnie przy zastosowaniu zewnętrznym

matt74ike wrote:
    można podłączyć do niego obsługę elektrozaczepu
    - w testowanych przez nas nie było można, ale są na
    matt74ike wrote:
    Aliexpress
    też i takie.

matt74ike wrote:
    zaskakująco niezawodny jak na taniego chińczyka
    - miło się pośmiać z rana. "Niezawodny" idący w parze z chińczykiem to spora rzadkość, "niezawodny" w parze z "tanim chińczykiem" to oksymoron. Wybacz, ale takie są fakty. Mamy klientów, którzy kupili sobie chińczyka, bo "[dowolny argument/argumenty]" i po miesiący, dwóch, roku z płaczem do nas wracali, żeby tylko im wykonać ofertę na coś normalnego, żeby tylko już nie musieli cierpieć.

Jeżeli IP, to polecałbym coś markowego, zachodniej produkcji (wiadomo, że "zachodniej", ale tak już pobłądził świat) - jeżeli nawet nie dla lepszego działania, to przynajmniej dla fachowej pomocy technicznej.

PS. I tak, mieliśmy w rękach także panele tego chińskiego producenta, którego zaproponowałeś - i te i tak chyba wypadały najlepiej - w sensie "w desperacji dałoby się z tego korzystać".

Sorki za ten hejt na azjatycką myśl technologiczną, mamy po prostu głęboką ranę po tamtych testach a i prywatnie miałem nic ponad problemy z ae - zarówno z jakością i zgodnością z opisem nadsyłanych produktów, jak i (najczęściej) z otrzymaniem ich w ogóle. Więc bez linczu proszę :)
  • Level 7  
    Dziękuję bardzo za pochylenie się nad moim pytaniem i przepraszam, za tak późną reakcję, ale właśnie wydawałem ostatnie pieniądze na ogrodzenie i uczestniczyłem w jego montażu...

Poniższe słowa dodały mi otuchy, bo właśnie desperacja właściwe opisuje moje próby znalezienia rozwiązania.

Serwis_LX wrote:
    U nas w firmie testowaliśmy kilka tych PS. I tak, mieliśmy w rękach także panele tego chińskiego producenta, którego zaproponowałeś - i te i tak chyba wypadały najlepiej - w sensie "w desperacji dałoby się z tego korzystać".

Zostałem już wystarczająco dobitnie przekonany, że tania chińska myśl techniczna nie jest godna zaufania, ale wpadłem na diabelski pomysł:

Czy dałoby się obsługiwać elektrozaczep jakimś guzikiem (rozwiązanie całkowicie analogowe). Czyli uniezależniłbym się od ewentualnych awarii wideofonu. Nie należę do specjalnie towarzyskich ludzi, jestem odwiedzany sporadycznie, więc spacer do wiatrołapu w celu wpuszczenia gościa nie jest problemem.

Czyli miałbym takie rozwiązanie:
    1. elektrozaczep analogowy
    2. Wi-Fi DAHUA VTO2111D-WP-S1 jako dzwonek i wideofon.

Czy jest możliwe takie rozwiązanie? I ewentualnie jaki byłby koszt zakupu sprzętu do uruchamiania samego elektrozaczepu?
  • Helpful post

Level 15  
    Tak, jest możliwe. Pytanie jeszcze, czy to zaczep rewersyjny (zamknięty tak długo, jak długo dostaje napięcie), czy zwykły.
    Przy zwykłym tak na prawdę wystarczy sam przycisk lub/i przekaźnik (np. czasowy) - montujesz między zasilaczem zaczepu a zaczepem i voila - mankamentem tego rozwiązania jest to, że musisz fizycznie iść do przycisku no i jeśli nie dasz przekaźnika czasowego, to otwierasz furtkę tak długo, jak długo trzymasz przycisk zwarty.
    Rewersyjny jest trochę bardziej fikuśny przez to, że zwykły przycisk zwierny nie zadziała - musiałbyś dać np. przełącznik bistabilny lub poszukać przycisk o odwrotnej logice działania. No i też należy pamiętać o mniejszej impedancji cewki w takim zaczepie - jak dasz nań zasilanie dla zwykłego zaczepu to tak średnio +/- 3 miesiące takie zaczepy to wytrzymują.

Innym rozwiązaniem byłby zakup zwykłego domofonu analogowego ze słuchawką ale tu musisz kłaść przewody, a zakładam, że gdybyś chciał to zrobić, to ten temat by nie istniał (lub nie w takiej formie).

Koszt zależy od tego, co zrobisz - w najprostszym, najtańszym wariancie powinieneś zamknąć się w maksymalnie ok. 100zł. Bez zaczepu i zasilacza oczywiście.
  • Level 7  
    Bardzo dziękuję za odpowiedź.
    Jeżeli nie nadwyrężam twojej dobrej woli niesienia bezinteresownej pomocy to może poleciłbyś konkrenie zasilacz i elektrozaczep, który pasowałby do tej Dahuy? (będę chciał przetestować jak Dahua obsługuje ten elektrozaczep i dopiero, gdybym nie był zadowolony to przejdę na wersję z osobnym guzikiem)

Ja wyszukałem coś takiego:
    https://allegro.pl/oferta/elektrozaczep-scot-symetryczny-pamiec-blokada-5242358604

Zasilacz zwykły bez POE:
    https://www.aliexpress.com/item/32814162197.html?
    spm=a2g0o.detail.1000013.1.3f2f3636kAdGM1&gps-id=pcDetailBottomMoreThisSeller&scm=1007.13339.146401.0&scm_id=1007.13339.146401.0&scm-url=1007.13339.146401.0&pvid=874a9d03-42d6-4f32-9927-b2300f4b57ad
  • Helpful post

Level 15  
    Może być właściwie dowolny zaczep 12/24V - nie znalazłem w specyfikacji tego DAHUA jakiejś klauzuli mówiącej, że musi to być jakiś konkretny. I do tego zasilacz AC lub DC, zwróć tylko uwagę, że ten zaczep, który podałeś wymaga 0,3A w prądzie przemiennym i 0,6A w stałym, więc szukaj takiego zasilacza lub max 1 - 1,2A.

I opisz koniecznie po dwóch, trzech dniach jakie masz doświadczenia z tym panelem, bo my mieliśmy kiepskie, choć dało się z tego dość normalnie rozmawiać na jakiejś średniej odległości.

--edit--

Jeszcze jedna rada - jeśli nie musisz, to nie kupuj chińskich ani tanich (a już z pewnością nie chińskich i tanich) zasilaczy - tak samo, jak przy podzespołach komputerowych na tym na prawdę nie warto oszczędzać - jak będziesz mieć szczęście, to po roku siądzie i będziesz kupował nowy, w gorszym przypadku zrobi się fiku mik i upali ci zasilane nim urządzenie. Wariant najgorszy - spali ci chałupę i pół hektara okolicy :lol:

Nie mówię, że to się stanie na 100% ani, że podobne rzeczy nie przytrafiają się droższym zasilaczom - mówię tylko, że te chińskie zdają się robić to częściej...
  • Level 7  
    Serwis_LX wrote:

Jeszcze jedna rada - jeśli nie musisz, to nie kupuj chińskich ani tanich (a już z pewnością nie chińskich i tanich) zasilaczy

Przejrzałem szafę czy nie mam jakiegoś niepotrzebnego zasilacza wyglądającego na "lepszy" (jest ciężki) i znalazłem zasilacz od uszkodzonego zestawu głośnikowego Creativa.

12V, 2.9A nada się?

Oczywiście widzę, że jest tam jak byk "made in China", ale przecież iPhony też robią Chińczycy...

Jaki tani wideodomofon IP, który można używać bez monitora?

• Level 15  
    Serwis_LX wrote:
    zaczep, który podałeś wymaga 0,3A w prądzie przemiennym i 0,6A w stałym, więc szukaj takiego zasilacza lub max 1 - 1,2A.

A i tak nawet ten 1A to już dużo.

Znalazłem kilka:
    RS PRO 0,6A @ 12V DC
    APS Impulsowy uniwersalny napięcie j.w.
    Techly.it Impulsowy DC
    Rozwiązanie na szynę DIN od Genway - co prawda 1A w DC ale nie powinno jeszcze być tragedii

Rozwiązania w AC kosztują tak od 100 - 150% więcej. Zaletą (lub wadą, zależnie od preferencji) DC będzie to, że zaczep nie powinien "brzęczeć i terkotać".
    No i będziesz musiał pewnie kłapnąć wtyczkę i polutować przewody (zalecam termokurczkę zanadobyć i zaizolować tym połączenia).

A i wszystkie powyższe zasilacze w cenie podobnej/niższej, niż ten chiński, który znalazłeś + nie musisz przy zamówieniu czekać na niego 2 miesiące i liczyć, że w ogóle przyjdzie i na pewno ten, który zamawiałeś :wink:

Offtop: Tak, to prawda, że nawet Apple robi w chinach, tak to już pobłądził świat. Różnica jest taka, że np. Apple dobrze dobrał partnera, nauczył go i kontroluje - i można tym samym oczekiwać, że produkt spełnia normy i założenia zachodnie i jest odpowiedniej jakości, pomijając już to, że otrzymujesz z produktem gwarancję, pomoc techniczną, prawo zwrotu do 14 dni przy zawarciu umowy na odległość, a "w razie w" odpukać (ach, te zabobony :P ) możesz od producenta wymagać odszkodowania lub go pozwać.

A chińczyk - był chińczyk, nie ma chińczyka. Może Ali odda ci pieniądze, może nie.

Może jakieś nieskomplikowane zabawki, może jakaś elektronika użytkowa (choć ta też potencjalnie może np. spontanicznie wybuchnąć swoją baterię - nawet Samsungowi się to zdarzyło) - tu ewentualnie można ścinać zakręty i zamówić taniej z chin. Ale rzeczy, które sobie leżą w kącie pozostawione same sobie i mające coś wspólnego z prądem, gazem, wodą lub innymi substancjami i siłami potencjalnie niszczycielskimi, zabójczymi - nawet zachodnich producentów sprawdzam i nie wybieram tutaj portfelem. Może to tylko ja, ale nie uważam, by było to przesadne.
  • Level 7  
    Wklejając pieczołowicie zdjęcie mojego zasilacza pamiętałem o twojej poradzie:
    Serwis_LX wrote:
    zaczep, który podałeś wymaga 0,3A w prądzie przemiennym i 0,6A w stałym, więc szukaj takiego zasilacza lub max 1 - 1,2A.

jednak natrafiłem na Elektrodzie taki wpis zasłużonego forumowicza joozwa
    ,który z absolutnym przekonaniem twierdzi, że zasilacz może mieć wyższy amperaż.

Stąd moje założenie, że 3A zasilacza kupować nie ma sensu, ale jak już jest to nie szkodzi, bo rozumiem, to tak, że on ma potencjał do stworzenia natężenia 2.9A, ale jeżeli potrzebne będzie 0,7 to tyle poda, bo urządzenie więcej nie wpuści.
    Dobrze rozumuję?

Dzięki za linki do zasilaczy!

Odnośnie offtopu, to chyba rzeczywiście zbyt nonszalancko podchodzę do kwestii ewentualnego pożaru wywołanego przez uszkodzony tani chiński zasilacz. Pewnie dlatego, że nigdy jeszcze nie widziałem, by jakikolwiek nawet najtańszy zasiacz faktycznie spłonął. Zwykle coś zaśmierdzi i tyle...

• Level 15  
    Tak, zgadza się w pewnym stopniu. I w normalnych warunkach tak będzie. Ale jakiekolwiek uszkodzenie lub przepięcie wewnątrz urządzenia może spowodować, że popłynie prąd większy niż maksymalny dla urządzenia (zasilacz może wygenerować np 2A, więc do tych 2A nie będzie oponował). I w tym momencie w najlepszym wypadku urządzenie się popali. Przy zastosowaniu zasilacza o dopasowanym potencjale, taka rzecz nie wystąpi - a to może uchronić elektronikę przed całkowitym zniszczeniem (poza oryginalnym uszkodzeniem) a potencjalnie też przed pożarem.

Możesz rzeczywiście wykorzystać ten zasilacz ale dać w szereg między zasilaczem a zaczepem bezpiecznik np. 1A. Wtedy w przypadku przepięcia, bezpiecznik się przepali - efekt podobny, jak stosowanie dopasowanego źródła prądu. Sorki, wcześniej już powinienem był o tym pomyśleć, w sumie dobrze, że nie podążyłeś za mną "na ślepo".