Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Serwer plikow NAS awaria podczas dodawania dysku

griszadwa 26 Nov 2019 00:11 216 1
Optex
 • #1
  griszadwa
  Level 9  
  Witajcie,
  Mam mala wtopę wysypał się mię serwer plików NAS podczas dodawania następnego dysku 3'ego.
  Wcześniej pracował w RAID 1. Przyszedł mi następny dysk i go podłączyłem. System znalazł dysk zmienił status na raid 5 i zaczął się resyncing danych ale nie na długo, zatrzymało się na 0.2%. Zostawiłem to na 1 dzień ale widać ze była zaniecha systemu, 100% obciążenie procesora a nic się nie działo. Wyłączyłem z prądu bo inaczej nie dało rady. System już się nie podnosi sprawdzałem na 2 dyskach dochodzi do 21 a z trzecim na 31%. Dyski poprzednie w raid 1 były na 100% dobre niedawno je zakupiłem a ten ostatni przyszedł mi z WD bo oddałem na RMA bo były bad sektory. Mozę trochę za późno ale skanuje ten trzeci dysk na błędy aby mieć pewność ze jest sprawny. Nie jest fajnie bo tam była kolekcja moich danych z 15 lat prawie 10TB danych.
  Sprzęt to ReadyNAS od Netger model 424. Dyski zalecane przez producenta 2 x WESTERN DIGITAL (HGST) Ultrastar DC HC510 i WD WD101KRZ wszystkie 10TB. Ten ostatni to zarazem pierwszy model, który miałem. Już po roku pojawiły się problemy wiec zakupiłem następny aby mieć zabezpieczenie postaci w raid 1. Gdy milem już 3 dyski to ten pierwszy wysłałem wymiany. Niezła dupa NAS robi mi tez na monitoring CCTV. Dyski wypięte. Musze kupić jakiś HDD aby uruchomić monitoring przynajmniej. Jak to wygląda na ile można samemu z tym powalczyć w domowych warunkach.
  Nawet kopia po sektorowa jest problemem bo każdy dysk to 10TB.
 • Optex
 • #2
  Łukasz_W

  HDD and data recovery specialist
  Przypuszczam, że prędkość odbudowy była prawidłowa i jeśli system aktualnie się nie odbudowuje, to masz awarię na własne życzenie.
  Rozszerzenie macierzy RAID6 o jeden dysk z 20TB do 24TB, na ośmiu dyskach na dedykowanym do tego sprzęcie, na mocnej stacji roboczej to czas około 7-8 dni. Tu miałeś konwersję z jednego rodzaju RAID'a do innego na, nie ukrywajmy, dość słabym sprzęcie i małej ilości dysków.
  Skoro był to RAID1 to sprawdź jak melduje się system plików na jednym z tych dysków pod linuxem oraz/lub ewentualnie w programie do odzysku.