Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki wybrać kocioł gazowy do domu jednorodzinnego?

Heve 27 Nov 2019 06:19 498 2
    Heve
    Level 6  
    Poszukuję rady w wyborze kotła gazowego oraz zbiornika do domku jednorodzinnego (ogrzewanie oraz ciepła woda z obiegiem).
    Viessmann mnie odstrasza, w sieci straszne opinie na temat awaryjności oraz serwisu.

Wymagania odnośnie urządzeń:
    -spełnia warunki programu "Czyste Powietrze"
    -zasobnik o pojemności 150L
    -kocioł oczywiście z programatorem

Informacje o budynku:
    -Około 100m2 powierzchni użytkowej oraz 27m2 garażu
    -Planowo do 4 mieszkańców, 2+2
    -W/g projekt współczynnik pow. zapotrzebowania ciepła to 50,2 W/m2
    -W/g projektu zapotrzebowanie na energię netto do ogrzewania i c.w.u. to 6111+2735 kWh/rok
    -Komin z wkładem ceramicznym
    -Ogrzewanie podłogowe, planowane pętle około 650 metrów fi16
    -Rekuperacja, okna trójszybowe, ocieplenie elewacji 20cm, materiał ścian porotherm 25cm, na podłodze 20cm styro.
    witek_77
    Level 11  
    też jestem na etapie wyboru. Z tym, że poszukuje 2 funkcyjnego bo nie potrzeba mi zasobnika skoro mam wszystko za ścianą tj max 2m do poboru wody. Do tego mam 14 obwodów i 1200m rurki fi16. Zero grzejników. Wszystko w podłodze.

Póki co wszystko dąży do zakupu DeDietricha evo albo MCR3 plus. W obecnym domu mam modulensa od 7 lat i jestem mega zadowolony. Tutaj nie ma miejsca na stojący piec.
  • Helpful post
    BUCKS
    Level 39  
    Heve wrote:
    Informacje o budynku:
    -Około 100m2 powierzchni użytkowej oraz 27m2 garażu
    -Planowo do 4 mieszkańców, 2+2
    -W/g projekt współczynnik pow. zapotrzebowania ciepła to 50,2 W/m2
    -W/g projektu zapotrzebowanie na energię netto do ogrzewania i c.w.u. to 6111+2735 kWh/rok

100m2 x 50,2W/m2 = 5,02kW na mrozy ok. -20
    Zakładając, że w garażu grzałbyś tak samo jak w domu to daje to 127m2 x 50,2W/m2 = 6,38kW na mrozy -20.
    Ponieważ, średnio w sezonie zimowym mamy temperatury ciut powyżej zera to średnie zapotrzebowanie na moc będzie stanowiło połowy tego co potrzeba na mrozy -20.
    Czyli u Ciebie dla 100m2 wychodzi ok. 2,5kW, choć licząc 6111kWh/rok to średnia wychodzi jeszcze mniejsza.

Inaczej mówiąc fajnie jakbyś miał kocioł o mocy minimalnej na poziomie ok. 2,5kW.
    Taki warunek spełniają tylko kotły 1-funkcyjne o mocy maksymalnej rzędu 14kW.
    Inaczej mówiąc ja bym szukał kotła 1-funkcyjnego o mocy minimalnej na poziomie 2,5kW i mocy maksymalnej na poziomie 14kW.
    Różni producenci podają moce dla różnych temperatur. Warto patrzeć na moc dla wody kotłowej o temperaturze 40/30 stopni to będzie to bardziej wiarygodne, bo jeśli będzie to teoretyczna moc dla wody kotłowej 80/60 to wartości mocy minimalnej będą o kilka dziesiętnych kW mniejsze.
    Warto pamiętać, że przy c.o. nigdy nie będziesz grzał wody do 80 stopni, więc te moce są tylko na papierze.

witek_77 wrote:
    poszukuje 2 funkcyjnego bo nie potrzeba mi zasobnika skoro mam wszystko za ścianą tj max 2m do poboru wody.

Kotły 2-funkcyjne mają najniższe moce minimalne na poziomie 3-4kW, więc ja bym szukał takiego.
    Ale kocioł 2-funkcyjny oznacza, że każdorazowe odkręcenie kranu będzie powodowało przełączenie kotła z trybu c.o. na c.w.u. i odpalenie palnika.
    Z zasobnikiem c.w.u. kocioł przełączy się na tryb c.w.u. dopiero jak średnia temperatura zasobnika spadnie poniżej zadanego poziomu, więc odkręcanie kranu na chwilę nie spowoduje wstrzymanie cyklu c.o. i przełączenia kotła w tryb c.w.u..
    Na pewno z zasobnikiem masz zagwarantowaną stała temperaturę wody, co przy przepływowym podgrzewaniu c.w.u. nie jest już takie pewne. Dlatego są możliwe mniejsze lub większe wahania temperatury wody w kranie przy przepływowym podgrzewaniu c.w.u., które dla jednych będą słabo lub niemal niezauważalne, a dla innych mogą być wyraźnie odczuwalne.
    Ogólnie moim zdaniem większy komfort oferuje zasobnik ale zabiera dodatkowe miejsce i podnosi koszty instalacyjne, więc trzeba samemu ocenić co jest dla Nas ważniejsze.