Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Opóźnienie startu przekaźnika w instalacji motocykla

27 Nov 2019 10:10 414 5
  • Level 9  
    Dokładam w instalacji motocykla przekaźnik do załączania dodatkowych odbiorników.
    Załączenie ma odbywać się dopiero po uruchomieniu silnika, mam zamiar podpiąć się pod przekaźnik pompy paliwa.
    Jest tylko jedno ale, po załączeniu zapłonu ECU wyrównuje ciśnienie paliwa załączając pompę na 2-3s.
    Chciałbym uniknąć niepotrzebnego załączania mojego dodatkowego przekaźnika stosując układ opóźniający.
    Znalazłem kilkanaście takich projektów na forum ale wszystkie miały wykorzystanie "domowe".

Macie jakieś pomysły?
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Helpful post
    Level 36  
    Można w prosty sposób to osiągnąć za pomocą takiego układziku:
    Opóźnienie startu przekaźnika w instalacji motocykla
    O opóżnieniu załączenia przekażnika decyduje stała czasowa elementów R1 C1.
    Czas około 5 sekund, R1≈2M, C1≈4,7µ, oczywiście te elementy trzeba dobrać doświadczalnie, kierując się zasadą "mała pojemność", "duża rezystancja".
    Tranzystor polowy (NMOS) może być dowolny, wytrzymujący prąd pobierany przez uzwojenie przekażnika.
    Zastosowanie tranzystora polowego umożliwia zastosowanie małej pojemności C1 (nie elektrolityczny), np. rzędu 0,47÷1µ, kosztem zwiększenia rezystora R1 np. do 4,7M. Dioda D1 oraz rezystor R2 (rzędu 10k) przyśpieszają rozładowanie kondensatora po wyłączeniu zasilania.
    Rezystor R2 trzeba zamontować tylko wtedy, gdy w układzie niema innej drogi rozładowania kondensatora C1.
    Dioda D1 może być dowolna, dioda D2 zabezpieczająca tranzystor musi być na napięcie powyżej 400V, np. 1N4007.
  • Level 9  
    Dzięki @Marian B , wykorzystałem Twój schemat.
    Miałem po ręką P36NF06L, do tego kondensator tantalowy 4.7uF 35V oraz diody 1N4007.
    Przy tym kondensatorze aby uzyskać czas zwłoki ~5s musiałem wstawić rezystancję ~6,6M
  • Level 41  
    Robiłem kiedyś dokładnie to z przekaźnikiem 2A.
    Na takim schemacie.
    Ale płytki drukowane które zostały powyrzucałem.
  • Level 9  
    Rozwiązanie wyżej.