Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Frezarka cnc 3018 - sterownik grbl 1.1

tomekjochi 27 Nov 2019 13:19 7941 18
Altium Designer Computer Controls
    tomekjochi
    Level 9  
    Od pewnego czasu stałem się posiadaczem CNC 3018 / chinczyk /. Ku mojemu zaskoczeniu maszynka jest OK!. Frezarka cnc 3018 - sterownik grbl 1.1 Frezarka cnc 3018 - sterownik grbl 1.1 Frezarka cnc 3018 - sterownik grbl 1.1
    Nawet w warunkach domowych można wykonać sporo rzeczy. Nie będę wspominał o wadach tej maszynki, bo są do zaakceptowania. Za tą cenę jest OK.
    Opanowałem już programy wspomagające....ale o tym później.
    Problem jest następujący i dotyczy ostatniego zdjęcia, a mianowicie. Ponieważ zależało mi, aby frez nie wyrywał materiału / zwykła sklejka 6 mm / ustawiłem bardzo wolne posuwy narzędzia. To spowodowało, że czas obróbki wynosi :
    1. Strefa Z - 1 godz.40 min
    2. Relief - 7 godz. 20 min.
    Jeżeli przerwiemy którąś z w/w operacji, po wznowieniu programu zaczynamy wszystko od początku. Jak zapisać w g-codzie, aby pracę wznowić od linijki kodu gdzie ją przerwałem, aby zaoszczędzić czas pracy. W mach-u jest to dziecinnie proste. Natomiast Grbl 1.1 nie mogę sobie poradzić. Mimo wielu prób nie mogę dojść, co mam wpisać w wierszu poleceń.
    Jest to o tyle ważne, że brak rozwiązania tego problemu zmusi mnie do kupna nowego sterownika pod program Mach.... Na stronach chińczyka pokazały się płytki do 3-ch osi gdzie można bezpośrednio podłączyć silniki xyz / NEMA 17 /, ale jest problem z wrzecionem. Trzeba dokupić jeszcze sterownik do silnka itd.... Robi się piramida.
    Liczę na pomoc życzliwych. To by było na tyle.
  • Altium Designer Computer Controls
    tomek79_13
    Level 2  
    Witam.
    Czy mógłbyś podać z jakiego oprogramowania korzystasz na tej frezarce.
    tomekjochi
    Level 9  
    Frezarka cnc 3018 :
    1. Płytka urządzenia - CAMxTOOL v 3.4
    2. Sterownik urządzenia -3.3.2011.11
    Do obsługi program - Candle - wer. 1.1.7 - program jest darmowy
    Można go ściągnąć ze strony - www.github.com/denvi/candle
    Program dla amatora jest wspaniały, intuicyjny,ładna grafika postępu pracy.
    Co poczyniłem do tej pory :
    Przy dużych projektach zapamiętuję linijkę kodu, gdzie chcę zakończyć etap.
    Przed zakończeniem ustawiam xyz na 0 i wyłączam urządzenie.
    Przed wznowieniem kasuję linijki kodu wykonane.
    Zeruję powtórnie urządzenie xyz = 0
    I zaczynam następny etap.
    A teraz co wyczytałem :
    1. Ponieważ program ten został stworzony prze grupę zapaleńców, to jednym z założeń jego rozwoju jest " rozpoczęcie programu od środka" - kiedy nie wiadomo.
    2. Ale liczę, że chiczycy którzy sprzedają to oprogramowanie razem z urządzeniem, może się uwiną.
    tomek79_13 - Potrzebujesz więcej informacji pisz. Liczę, że pomożesz. Temat jest rozwojowy.
    Toby było na tyle.
    romulus73
    Level 27  
    Tu raczej będzie problem z zapamiętaniem, raczej na tym oprogramowaniu się nie da,
    Posiadam taką frezarkę ale stoi nie używana z braku czasu, wznowienie będzie raczej możliwe np. z Smoothieware
    Mam wolną płytę ale... Jak możesz pracować bez krańcówek! to były pierwsze gadżety które drukowałem do tego cnc.
    Korzystając z g-code możesz wszystko zapisz go w pliku .txt i edytuj
    Np w połowie kodu
    ;G1 X0 Y0 Z130 ;
    M107 ; Turn off fan
    G91 ;
    G90 ;
    M84 ; Turn steppers off
    S0
    Ale musisz mieć krańcówki do wyznaczania pozycji parkowej.
    Ja mam w drukarce pewne polecenia które ma zrobić przed drukowaniem, jeżeli nagrzewa stół i dwie głowice ma czekać wyczyscić się zrobić najazd z boku do drukowanego brimu itd. trwało to jakiś czas ale teraz jest kod startowy i końcowy

Dodano po 24 [minuty]:

W grbl nic nie konfigurujesz bo to kofni. układowa, zmieniasz tylko g-code

Dodano po 5 [minuty]:

Coś takiego drukowałem i wypalałem Frezarka cnc 3018 - sterownik grbl 1.1
    tomekjochi
    Level 9  
    Do romulus73 - Dziękuję za odpowiedź.
    Podałeś linijki g -codu / przykładowe / które należy wpisać w program. Mam prośbę - w załączniku jest plik warstwy R, który obecnie wykonuję. Warstwy Z już wykonałem. Teraz robię warstwę R. Musiałem zmienić rozszerzenie pliku z 444R.tap na 444R.doc. / dla elektrody /. Aby otworzyć go w programie Candle trzeba wrócić do rozszerzenia .tap. 444R.doc Download (2.72 MB)
    Można go edytować w Candle, bez podłączenia urządzenia do komputera / nie można robić symulacji, ale można edytować, wklejać, usuwać poszczególne linijki /. Ale gdyby Ci się udało uruchomić symulację, klikając na wiersz kodu lewą myszką podświetli się na symulacji na niebiesko wektor, który ma być wykonany i kropka prowadząca.
    Wklej, jeśli możesz linijki kodu tak, aby program rozpoczął pracę np. od 10000 linii, bez konieczności usuwania wcześniejszych.
    A teraz czas na Sylwestra. Wszystkiego naj.... dla Ciebie i Wszystkich zainteresowanych tym tematem. Toby było na tyle.
  • Altium Designer Computer Controls
    romulus73
    Level 27  
    Pliki edytuje się w .txt a konkretnie używa się do tego notepad++ noe .dok
    Powróć do opisu... "Jak możesz pracować bez krańcówek! to były pierwsze gadżety które drukowałem do tego cnc.
    Korzystając z g-code możesz wszystko zapisz go w pliku .txt i edytu"

Przecież masz wszystko w twoim g-code startowym- bez krańcówek tego nie ogarniesz
    G17
    G0Z5.000
    G0X0.000Y0.000S5000M3
    G0X0.000Y0.000Z5.000
    G0Y0.005
    G1Z-0.511F200.0
    G1X0.078Z-0.526F800.0
    tomekjochi
    Level 9  
    Dawno nie pisałem, ale lekcje odrobione. Za namową innych uczestników tego forum, postanowiłem wyposażyć moją frezarkę w wyłączniki krańcowe. w tej części zajmę się stroną mechaniczną zagadnienia - krok po kroku.

Frezarka cnc 3018 - sterownik grbl 1.1 Frezarka cnc 3018 - sterownik grbl 1.1 Frezarka cnc 3018 - sterownik grbl 1.1

Mogłem teraz uruchomić bazowanie, limity miękkie. Co do tego zamiaru jest potrzebne :

Frezarka cnc 3018 - sterownik grbl 1.1 Frezarka cnc 3018 - sterownik grbl 1.1 1. wyłączniki krańcowe - 8 sztuk - na oba końce osi.

2. konektorki z obudowami 2,54 mm - 16 sztuk
    3. wiertło Fi -1,5 mm
    4. Gwintowniki - M2
    5 Wkręty M2 x12 mm
    6. Przewody - ja kupiłem wstążkę 8 żył i podzieliłem po 2 żyły.

Po zakończeniu i podłączeniu do płytki wygląda to tak :
    Drobna uwaga. Sporo czasu zajęło mi ustawienie osi a to dlatego, że u mnie był błąd w opisie osi na płytce. Jest X-limit Y-limit Z-limit.
    A w rzeczywistości jest X-limit Z-limit Y-limit.
    Co do wrzeciona to zużyłem już trzy silniki. A dlaczego to pokrótce :
    Silniki z serii 575, 775 / FI 42 mm / mają napięcia od 12 - 36 V, tak przynajmniej jest w opisie. Ja w setingu programu ustawiam obroty 180 dla silnika 12 V. Przy silniku 36 V około 280. Proponuję ustawić 180, a jeśli to za mało wolno podnosić. Jeśli ustawimy 10000, silnik chce wyskoczyć z obudowy, powoduje to nadmierne zużycie Do pracy skrawania warstwy 0,2 mm i posuwie 0,12 na przejście w zupełności wystarczy to co proponuję.
    Nawet jeśli wgramy program z ustawionymi wyższymi obrotami, program nie pozwoli przekroczyć ustawionych obrotów.
    A tak na marginesie , chcę zmienić silnik na inwerterowy fi 42 moc 250 W. Cały zestaw z chin kosztuje w tej chwili ok. 800 zł. Są one bardzo ciche i trwałe.

Na koniec jeszcze jedna praktyczna uwaga :

Frezarka cnc 3018 - sterownik grbl 1.1 Frezarka cnc 3018 - sterownik grbl 1.1

Mocowanie materiału na blacie. Proponuję poszukać 4 sztuki bolcy, używanych do skręcania mebli fi 8 mm z gwintem 6 mm. Odciąć łby śrub, wkręcić je w bolce i lekko zaklepać. Bardzo dobrze się sprawują i nie przesuwają się przy dokręcaniu.

Na zakończenie.

Frezarka cnc 3018 - sterownik grbl 1.1 Frezarka cnc 3018 - sterownik grbl 1.1 Frezarka cnc 3018 - sterownik grbl 1.1

Jeśli myślicie o wykonaniu takich prac na tej maszynce, krańcówki są konieczne. Nie trzeba się stresować przerwą w pracy. Po wznowieni i wykonania bazowania i uruchomieniu komendy G28, możemy zaczynać. Trzeba pamiętać, że wykonanie warstw Z oraz R każdej z prezentowanych prac, to kilkadziesiąt godzin. Nie da się wykonać za jednym posiedzeniem.
    W następnym odcinku opiszę sposób wykonania bazowania, ustawienia miękkich limitów w setingu, oraz jak wgrać i rozpocząć pracę do jednej z prezentowanych prac. Opiszę jakich używam frezów. Wykonałem sporo prac, ale rozeszły się po znajomych.
    Udanego 2021 roku. To by było na tyle.
    romulus73
    Level 27  
    Ładnie wyszło, kolego zrób nowy wątek w dziale DIY jako rozbudowa i tam opisz, kilka osób na pewno skorzysta z prezentacji i opisu.
    spoXziomek
    Level 2  
    Witam,
    podepnę się pod post i zapytam. Posiadam cnc3018 pro. Podczas projektowania elementu do frezowania w programie FreeCAD ustalam rozmiar. Po zakończeniu pracy eksportuję aby uzyskać plik *.nc Wrzucam go do programu frezarki (GRBL Controller). Program nie wiedzieć czemu wycina mi element kilka razy większy niż w projekcie. Czy mógłby ktoś wyoślić mi co robię źle?
    tomekjochi
    Level 9  
    Proszę sprawdzić dwie rzeczy :
    Frezarka cnc 3018 - sterownik grbl 1.1 Czy Units : Jest w mm a nie w calach

Wymiary obrabianego przedmiotu są w dolnym lewym rogu.
    Kierunek skrawania zaczyna się od żółtego kursora. A cały obszar roboczy jest zapisany w trzecim wierszu X\Y\Z tzn. 50.699/79.960/10.937.
    Z składa się z dwóch pozycji -2.937 to głębokość skrawania a 8.000 to odejście na bezpieczną wysokość przy przejściu do innego obszaru roboczego. Jeżeli units jest w calach to będzie to np. X= 50.699 cali
    Po zamocowaniu materiału i ustawieniu nad nim frezu, proszę pamiętać o wyzerowaniu osi XY i Z przyciskami w panelu"Control" / dwa prawe przyciski w górnym rzędzie. Jest to informacja dla maszyny , od którego miejsca na zaczynać.
    Jeżeli wymiary są inne od założonych proszę zmienić wymiary przedmiotu w programie w którym powstał. Tutaj nic nie da się zmienić.
    Toby było na tyle
    Andrzej Ch.
    Level 31  
    To ja się też przyłączę do tematu.
    Mam identyczną frezareczkę CNC3018 Pro i jestem na etapie konfiguracji, z którą mam problemy. Oprócz podłączenia do komputera (USB) korzystam również z kontrolera offline. I tutaj zaczynają się schody.
    Wszystko działało razem normalnie z wersją grbl 1.1.e, jednak postanowiłem zaktualizować wersję do najnowszej dostępnej tj. 1.1.f. Teraz kontroler offline nie działa - brak komunikacji. Zmieniłem w pliku konfiguracyjnym ustawienie $22 z 1 na 0 i teraz jest ok, kontrolerem offline można sterować maszyną. Dorobiłem również wyłączniki krańcowe na osiach X,Y,Z. Ustawiłem parametr $21 z 0 na 1.
    I teraz ciekawostka.
    Jak ustawię $22 na 1 działa autohoming z programu np. LaserGRBL, ale nie działa kontroler offline. Jak ten parametr zmienię na 0 to nie mam autohomingu ale działa kontroler offline.

Czy jest opcja żeby przy włączonym kontrolerze offline korzystać z autohomingu przy włączonym sprzętowym wykrywaniu krańców ? jeśli nie, to jakim celu stosuje się wyłączniki krańcowe (oprócz możliwości uszkodzenia silników), skoro generują one po dotarciu głowicy do końca tylko sygnał awarii i przerywają pracę urządzenia .

Czy mógłby ktoś zamieścić swój plik konfiguracyjny, chciałbym porównać parametry.
    tomekjochi
    Level 9  
    Nie wiem czy będę w stanie pomóc. Ale spróbuje.
    Moje ustaw..ia.docx Download (152.78 kB)
    To są moje ustawienia, na których pracuję od początku. Nie mam doświadczenia z pulpitem zdalnym - tu nie pomogę. Ja tym się nie zajmowałem. Uważam, że jest to gadżet.
    A wynika to z tego, że wykonując pracę, nie mogę dopuścić do przypadkowego ruchu narzędzia, bo zniszczę obrabiany przedmiot.
    A tak wygląda pozycja po wykonaniu bazowania. Dlaczego taka opisałem w załączniku.

Kolejność włączania komend : $23 ; $21 ; $22 ; $20.

I tak włączamy $23 , który jest powiązany z $3. kierunki posuwu / patrz załącznik /.

Potem $21 - . twarde limity. Faktycznie po dojechaniu do krańcówki, wszystko wyłączają. Wtedy trzeba zresetować dwoma przyciskami na panelu "Control" / dwa dolne przyciski od prawej /. Lub ręcznie obracając śrubę ściągnąć z krańcówki. i dopiero odblokować w "Control"

Potem $22 - cykl bazowania.

A na koniec $ 20 - miękkie limity. które są powiązane $ 130 , $131, i $132. Jeśli ustawisz za szeroko to i tak walnie w krańcówkę / twardy limit/. Proponuję ustawić niższe parametry np. $130 = 300 na $130= 280 od tych które ja mam ustawione. A potem powoli zwiększać, ale żeby zachowały bezpieczną odległość od krańcówki. To samo wykonać dla $131. Dla $132 / oś Z/ odjąć na początek po 5 mm, bo jest mały skok osi w porównaniu z X i Y.
    I na koniec przypominam:
    Po wykonaniu bazowania, należy wyzerować osie - dwa górne prawe przyciski kontrol. Bez tego nie ruszy.
    Po wykonaniu dwóch komend zapisanych w button 1 oraz 2 :
    Uzyskamy taką pozycję : Frezarka cnc 3018 - sterownik grbl 1.1
    Komendy te uruchamiamy w user komand 1 / 1 w kółeczku / oraz 2 / 2 w kółeczku /. Takie ustawienia pozwolą ominąć wystające bolce z blatu roboczego, podczas dojścia do pozycji pracy.

Potem należy wyzerować osie XY, Z. I maszynka gotowa do pracy.
    Toby było na tyle.
    MaxKleiner
    Level 12  
    Witam, Szanownych Kolegów.
    Kupiłam maszynkę cnc 3018 pro i mam prośbę o pomoc wskazówki jak zacząć.
    Maszynka poskładana, narysowałem przykładową płytkę w Eagle 9.6.2.
    Mój tok postępowania, może się też komuś przyda a i będę wdzięczny za poprawienie.
    W Eagle 9.6.2 utworzyłem plik .sch i .brd to schemat i płytka oraz pliki .cam - CAM Procesor (nie wiem do czego to), .tap - Run ULP (gcode_02.ulp), później .dxf przez eksport pliku.
    Plik .dxf otworzyłem w programie AbViewer-14.0 gdzie przekonwertowałem do pliku .nc ,który otworzyłem w GrblGru-3.49.0.
    GrblGru-3.49.0 tez przyjmuje pliki .tap.
    W GrblGru-3.49.0 mam narysowaną ładną maszynkę cnc 3018, ustawienia portu com i wybór sterownika Grbl v1.X.
    Otwieram plik .nc lub .tap, na żółtym stole narysowanej maszynki cnc 3018 pro pojawia się rysunek mojej płytki i tu mam kilka pytań:
    1. jak ustawić by rysunek przesunąć w wybrane miejsce stołu cnc 3018 pro,
    2. jak ustawić i gdzie parametry programu GrblGru-3.49.0,
    3. Czy może ktoś ma program łatwy w obsłudze i płytki frezuje bez trudu?
    Z góry dziękuje za wskazówki , chętnie podzielę się ze swoich doświadczeń.

PS- może ktoś ma gotowy przykład płytki pcb bym mógł sprawdzić cnc.
    krru
    Level 33  
    1. Nie znam programów, które wymieniłeś, ale zwykle pozycje od której maszyna zaczyna ustawia się ręcznie. Montujesz "czystą" płytkę, ręcznie naprowadzasz narzędzie nad róg płytki, ustawiasz wysokość (ręcznie albo, jak obrabiana powierzchnia przewodzi prąd, przy pomocy "sensora osi Z"). Ładujesz gcode i start.
    3. Do frezowania PCB potrzeba: odpowiedniego frezu, dokładnie zmontowanej frezarki (te elementy, które mają być równoległe są równoległe, te co mają być prostopadłe są prostopadłe). Płytka musi być płaska - niektórzy proponują przyklejenie płytki do powierzchni roboczej bo inaczej w miejścu uchwytów płytka się ugina. Problemem jest to, że by zrobić 0.1-0.2 szerokości szczelinę w miedzi, frez musi zagłębić się w materiał na jakieś 0.1-0.3 mm (zależnie od kształtu freza) i jakiekolwiek odstępstwa będą skutkowały zmienną szerokością szczeliny a często wręcz pozostawieniem miedzi. Teoria jest prosta, tylko ta wymagana dokładność obróbki trochę przekracza możliwości CNC3018, która w sumie to zabawka.
    Jest możliwość (przy pomocy sensora osi Z) stworzenia mapy wysokości płytki co w pewnym stopniu kompensuje jej ewentualne nierówności.
    Ja próbowałem programu flatcam - to taki programik w pythonie, który potrafi wczytać pliki z programów do projektowania płytek (gerbery) i na tej podstawie wygenerować kilka plików gcode - frezowanie jednej i drugiej warstwy, nawiercanie otworów i cięcie krawędzi płytki. Trzeba wprowadzić (a więc znać) parametry używanych frezów, wierteł itp. Są odpowiednie filmiki na YT demonstrujące jak to się robi.
    MaxKleiner
    Level 12  
    Może Kolega mi polecić jakieś programy bym mógł zacząć z góry dziękuję, mam taki problem używając obojętnie jakich programów chciałbym np zacząć od brzegu płytki a więc płytkę ustawiam na brzegu wczytuje plik .tap, lub .nc a maszyna mi jedzie na środek, nie wiem jak to opanować pewnie coś źle robię. Jeśli chodzi o sąde to można ją wykonać samemu i podlaczyc do płytki? Czy w wszystkuch programach trzeba wrzeciono uruchamiać samemu z lubi komend np M03 S600 ? Czy programy powinny same uruchomic wrzeciono ? Dzięki serdeczne .
    krru
    Level 33  
    Są zasadniczo 3 rodzaje programów.
    1. Do projektowania 3D (CAD)
    2. Do przetworzenia modelu 3D na polecenia dla maszyny - zależnie czym będziemy wykonywać, inne będą polecenia dla drukarki 3D inne dla frezarki CNC. (CAM) Flatcam jest właśnie tutaj - na podstawie definicji płytki drukowanej generuje GCode.
    W tym programie trzeba dokładnie zdefiniować rodzaj maszyny, końcówki robocze i sposób pracy (np. maksymalną szybkość)

Tutaj też zwykle można określić, czy rozkazy mają zawierać współrzędne bezwględne czy przesunięcia względem ostatnie pozycji. W tym drugim przypadku maszyna zaczyna tam gdzie ją zostawisz ręcznie (jog). Współrzędne bezwzględne też można przesunąć, bo można ustawić punkt 0,0,0 odpowiednim rozkazem.

Często właśnie na tym etapie powstają początkowe przesunięcia.

3. Program bezpośrednio sterujący maszyną. Czasem zaszyty w maszynie, do CNC3018 można podłączyć offline controler - to malutki komputerek z wyśwtlaczem, kilkoma guzikami, slotem SD i kabelkiem do połączenia do CNC3018. Wtedy nie potrzeba żadnego programu na kompuerze. Plik GCode (.nc) nagrywamy na kartę SD, kartę wkładamu do kontrolera offline. Najpierw trzeba ustawić punkt początkowy a potem wybrać i uruchomić program z karty.

Jeśli jednak sterujemy frezarką z komputera to potrzeba programu - jest tu kilka opcji - używałem Candle, Uniwersal GCode Sender i jeszcze zacząłem pisać własny program. Problem jest taki, że choć język GCode przewiduje pewne elementy programowania (zmienne, warunki, pętle) to w systemie gdzie komputer wysyła polecenie za poleceniem do maszyny musiałoby to być zrealizowane przez program w komputerze, a chyba te proste programy, które wymieniłem tak nie potrafią. A przecież frezarka czasami coś odpowiada. Stąd chciałem napisać sender GCode, który potrafiłby realizować programy, a nie tylko "ślepo" kopiować polecenia z pliku do maszyny. Jednak na razie mam tylko programy "wbudowane" - np. kalibracja położenia na podstawie metalowego krążka przyklejonego do podkładki z płyty MDF.
    tomekjochi
    Level 9  
    Kolego MaxKleiner
    Proszę uważnie przeczytać moje wątki. Tam wszystko jest opisane. Błędy które opisujesz to :
    1. Na jednym ze zdjęć /post - 24.01.2021 / jest pokazany zrzut ekranu z programem. Po ustawieniu frezu w Twoim punkcie "00" prawdopodobnie nie będziesz widział żółtego kursora. Wyzeruj XY oraz Z. to wróci na miejsce. Jak to zrobić opisałem. Potem powiększ obraz w okolicach żółtego kursora i podświetlaj lewą myszką linijki g -codu w "command" . Będziesz widział jak zachowa się frez obserwując niebieską kropkę. Każdy ruch jest dokładnie widoczny, łącznie z odejściem na bezpieczną wysokość. Frezowanie nie musi się zaczynać od "00" - przykład program F-engrave- 149. do grawerowania grafiki.
    2. Faktycznie ta maszynka ma duże odchylenia. Mnie po wielu próbach udało się ustawić : Jeśli wyzeruję w dolnym lewym rogu, po przekątnej będzie min 0.5 do 0.6 mm. Problem jest dokuczliwy gdy frezuję grafikę wektorową / coś jak twoja płytka /. Ja robię to tak : Mocuję sklejkę 8 mm i uruchamiam program wykonania płaszczyzny trochę większej od modelu docelowego. Potem przyklejam taśmą dwustronną np. sklejkę 3 mm. Wykonuję coś, co robi się w profesjonalnych maszynach. Przefrezowanie blatu po montażu maszyny. Wtedy mam ok 0,15 - 0.2 mm. I tyle wystarczy. Problem jest taki, że po zdjęciu i zamontowaniu ponownym sklejki, robisz wszystko od początku.
    3. Musisz pomyśleć o wykonaniu bazowania / opis powyżej /.
    4. Po załadowaniu programu do kontrolera nie zmienisz tutaj nic. Wszystkie zmiany tylko tam gdzie powstał program.
    Miłej zabawy i jeszcze raz namawiam do przeczytania co napisałem
    Toby było na tyle
    romchol
    Level 12  
    @maxkleiner mam prośbę o udostępnienie sterownika do CNC 3018 PRO dostałem sprzęt z uszkodzonym pendrivem