Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwarcie poza RCD Legrand B25

27 Lis 2019 15:19 687 23
  • Poziom 12  
    Witam i z góry dziękuję za odpowiedzi.
    Mam instalację w domu zrobioną według poniższego schematu. Zauważyłem, że podczas zwarcia przypadkowego wywala mi zabezpieczenie przy płocie w szafce elektrycznej C25 trójfazowe a w domu wszystkie RCD są ok, mam Legrand B25 na każdą fazę, co jest nie tak?
  • Moderator
    Należy się zastanowić skąd w instalacji jest tyle zwarć.

• Poziom 37  
    Na schemacie są B16, skąd te 25A?. RCD nie chroni przed zwarciami.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    markus-19 napisał:
    RCD przy zwarciach L-N Ci nie pomoże

Chris_W napisał:
    RCD nie chroni przed zwarciami.
    Oczywiście, że nie należy oczekiwać obligatoryjnej ochrony w takich przypadkach, ale zadziałanie tego aparatu przy zwarciu L-N może jak najbardziej nastąpić co nie znaczy, że musi nastąpić.
    O tym też swego czasu dyskutowaliśmy.

Naładowałeś tych RCD (a może RCBO?) jakby ochrona przeciwporażeniowa bez tego aparatu nie istniała a o zachowaniu selektywności zwarciowej zapomniałeś.
  • Poziom 12  
    retrofood
    Zwarcie sam zrobiłem ponieważ chowałem kable do puszki a nie wyłączyłem prądu i wtedy wywaliło
    Piszemy "wyzwoliło". [retrofood]
    Dodano po 2 [minuty]:

Chris_W napisał:

Chodzi o rcd ktore na schemacie są 40 A a ja zastosowałem 25A
  • Moderator
    genkowski1 napisał:
    retrofood
    Zwarcie sam zrobiłem ponieważ chowałem kable do puszki a nie wyłączyłem prądu i wtedy wywaliło

Użyłeś liczby mnogiej w swoim pierwszym poście, więc tym się zasugerowałem, obawiając się, że są jakieś problemy z instalacją. Jeśli to jednorazowe, to wszystko w porządku.
  • Poziom 12  
    kkas12 napisał:
    markus-19 napisał:
    RCD przy zwarciach L-N Ci nie pomoże

Chris_W napisał:
    RCD nie chroni przed zwarciami.
    Oczywiście, że nie należy oczekiwać obligatoryjnej ochrony w takich przypadkach, ale zadziałanie tego aparatu przy zwarciu L-N może jak najbardziej nastąpić co nie znaczy, że musi nastąpić.
    O tym też swego czasu dyskutowaliśmy.

Naładowałeś tych RCD (a może RCBO?) jakby ochrona przeciwporażeniowa bez tego aparatu nie istniała a o zachowaniu selektywności zwarciowej zapomniałeś.

Fantastyczna i wyczerpująca odpowiedź. Teraz się zastanawiam czy by nie usunąć tych RCD A nie dac tych RCBO człowiek się uczy i wyciaga wnioski. Chciałem rozdzielić te fazy bo skoro mam ich trzy to raczej lepiej dla instalacji a jedna chcę oddzielnie zostawić dla UPSa

• Poziom 37  
    genkowski1 napisał:
    retrofood

Dodano po 2 [minuty]:

Chris_W napisał:

Przy zwarciach nie chodzi o rcd - pisałeś o rcd b25 - a jest to bardzo nieprecyzyjne wyrażenie - sugeruje pewien skrót myślowy elektryków - otóż b25 to bezpiecznik 25A, a rcd to całkiem co innego. Zatem wyrzuca Ci bezpiecznik ale piszesz o rcd, i to piszesz jakby chodziło o bezpiecznik czym wprowadzasz w błąd. Nikt nie wymaga od Ciebie znajomości elektrotechniki ale wtedy opisuj problem "jak chłop chłopu na miedzy" - panie wyrzuca mi to coś (tu zdjęcie).
    Prawdopodobnie miałeś jakieś obciążenie, czyli ileś amperów już płynęło rozłożone na różne bezpieczniki, zrobiłeś zwarcie i szybciej wyrzuciło ten w skrzynce licznikowej - zdarza się.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Kolego, podstawą jest znajomość arkusza 4-41 dotyczącego ochrony przed porażeniem oraz arkusza 7-701 omawiającego instalacje w łazienkach.
    Pierwszy między innymi mówi nam gdzie stosowanie RCD jest obligatoryjne.
    Gniazda. Wszystkie gniazda muszą być chronione wyłącznikiem RCD.
    Natomiast z drugiego dowiadujemy się, że wszystkie obwody zasilające odbiorniki umieszczone w łazience muszą być chronione tym aparatem.
    I to jest podstawa. Oczywiście można zastosować ten aparat w każdym obwodzie, ale należy wiedzieć iż jest on jednym z najbardziej zawodnych aparatów umieszczonych w tablicy bezpiecznikowej.

Ty poszedłeś na całość.
    RCD w obwodzie bramy, domofonu, alarmu, rolet, płyty indukcyjnej, pompy ciepła, rekuperatora itp. to przerost formy nad treścią. Chyba że są one za pomocą gniazd przyłączane.

RCD ma chronić przed nieuwagą, uszkodzeniem izolacji urządzeń przenośnych/ręcznych lub przed szaleństwem gdy przyjdzie komuś chęć chwycić przewód fazowy by ze sobą skończyć. Tu rzeczywiście spełni pokładane w nim nadzieje pod warunkiem, że zadziała.
    Ale RCD potrafi też i życie "umilić" gdy z uporem nie daje się załączyć.
    A ludzkość jakoś nie wyginęła w erze przed RCD.
    Więc rozsądek, rozwaga i umiar.
  • Poziom 12  
    Chris_W napisał:
    genkowski1 napisał:
    retrofood

Dodano po 2 [minuty]:

Chris_W napisał:

Przy zwarciach nie chodzi o rcd - pisałeś o rcd b25 - a jest to bardzo nieprecyzyjne wyrażenie - sugeruje pewien skrót myślowy elektryków - otóż b25 to bezpiecznik 25A, a rcd to całkiem co innego. Zatem wyrzuca Ci bezpiecznik ale piszesz o rcd, i to piszesz jakby chodziło o bezpiecznik czym wprowadzasz w błąd. Nikt nie wymaga od Ciebie znajomości elektrotechniki ale wtedy opisuj problem "jak chłop chłopu na miedzy" - panie wyrzuca mi to coś (tu zdjęcie).
    Prawdopodobnie miałeś jakieś obciążenie, czyli ileś amperów już płynęło rozłożone na różne bezpieczniki, zrobiłeś zwarcie i szybciej wyrzuciło ten w skrzynce licznikowej - zdarza się.

Zdjęcia poglądowe ze względu na inną firmę ja mam Legrand

Podczas zwarcia wyzwala mi ten bezpiecznik umieszczony w szafie licznikowej przed bramą
    a wszystkie bezpieczniki są w porządku

Dodano po 3 [minuty]:

Co mógłbym dodać żeby załączać w razie zwarcia w domu a nie w szafie licznikowej ?
  • Poziom 42  
    To na dole to RCBO, czyli wyłącznik nadmiarowoprądowy z członem RCD. Owe B25 tego dowodem.
    Zaś to na górze nigdy nie powinno występować w roli zabezpieczeni przedlicznikowego, ponieważ o żadnej selektywności zwarciowej mowy nie ma.
    Ogranicznik mocy należy tam zamontować, czyli coś takiego jak na fotce, ale bez członu zwarciowego.
  • Poziom 17  
    Ten Bemko ze zdjęcia to jest RCBO - poznajesz po tym, że ma oznaczenie B przed 25. Jeżeli by miał samo 25A to by oznaczało jest wytrzymałość na przepływający prąd, a jak jest przed liczbą oznaczenie charaketerystyki (B, C, etc.) to oznacza parametry członu nadprądowego.

Natomiast z wcześniejszych wypowiedzi autora wynika, że RCD to są 25A - czyli nie mają członów nadprądowych, więc potocznie mówiąc to nie są bezpieczniki.

Problem jaki masz jest taki, że w relacji licznik do FR lewy u góry biegnie przewód o jakimś przekroju. Przed tym przewodem, patrząc od strony zasilania, czyli przed licznikiem, jest zabezpieczenie napdrądowe C25A. Następnie w rozdzielnicy przewód się rozgałęzia i wszystkie kolejne wyłączniki nadprądowe masz B16A lub B10A.

Czyli na pojedynczym obwodzie zabezpieczenie zadziala po przekroczeniu pradu właściwego dla 16A i 10A - czyli tam zdaje się 19.68A i 12.3A (po edycji: 18A i 11A). Ale jeżeli sumarycznie na jednej fazie z kilku takich obwodów będzie obciążenie większe niż właściwe dla nadrpądowego 25A (czyli jakieś 30A, po edycji: 28A), to nastąpi zadziałania nadprądowe tego C25A.

Praktyka jest raczej taka, że jak się ma przed licznikiem np. 25A, to za licznikiem cała rozdzielnica jest zabezpieczona o jeden stopień niższym - czyli np. B20A. I wtedy masz do dyspozycji mniej możliwego obciążenia (dla zabez. 20A to jakieś 24.6A - po edycji: 22.6). Ale u Ciebie w rozdzielnicy nie ma zbiorczego zabezpieczenia nadprądowego. Zdaje się, że to nie jest błąd o ile przekroje przewodów w rozdzielnicy (między FR a każdym aparatem B16A lub B10A) masz pasujące do zabezpieczenia przedlicznikowego.

Odnośnie edycji: liczbę z aparatu nadprądowego (np. tego B16A lub C10A) mnożysz przez 1.13 i wychodzi próg kiedy na pewno zadziała po jakimś długim czasie (np. po godzinie). Po przekroczeniu o krotność 1.45 zadziała takie zabezpieczenie dosyć szybko.
  • Poziom 12  
    kkas12 napisał:
    To na dole to RCBO, czyli wyłącznik nadmiarowoprądowy z członem RCD. Owe B25 tego dowodem.
    Zaś to na górze nigdy nie powinno występować w roli zabezpieczeni przedlicznikowego, ponieważ o żadnej selektywności zwarciowej mowy nie ma.
    Ogranicznik mocy należy tam zamontować, czyli coś takiego jak na fotce, ale bez członu zwarciowego.

Przepraszam zapomniałem że mam zdjęcie w telefonie

ale ten w szaafie jest taki jak na zdjęciu dodanym powyżej we wcześniejszym poście

Dodano po 7 [minuty]:

takijasiu napisał:
    Ten Bemko ze zdjęcia to jest RCBO - poznajesz po tym, że ma oznaczenie B przed 25. Jeżeli by miał samo 25A to by oznaczało jest wytrzymałość na przepływający prąd, a jak jest przed liczbą oznaczenie charaketerystyki (B, C, etc.) to oznacza parametry członu nadprądowego.

Natomiast z wcześniejszych wypowiedzi autora wynika, że RCD to są 25A - czyli nie mają członów nadprądowych, więc potocznie mówiąc to nie są bezpieczniki.

Problem jaki masz jest taki, że w relacji licznik do FR lewy u góry biegnie przewód o jakimś przekroju. Przed tym przewodem, patrząc od strony zasilania, czyli przed licznikiem, jest zabezpieczenie napdrądowe C25A. Następnie w rozdzielnicy przewód się rozgałęzia i wszystkie kolejne wyłączniki nadprądowe masz B16A lub B10A.

Czyli na pojedynczym obwodzie zabezpieczenie zadziala po przekroczeniu pradu właściwego dla 16A i 10A - czyli tam zdaje się 19.68A i 12.3A (po edycji: 18A i 11A). Ale jeżeli sumarycznie na jednej fazie z kilku takich obwodów będzie obciążenie większe niż właściwe dla nadrpądowego 25A (czyli jakieś 30A, po edycji: 28A), to nastąpi zadziałania nadprądowe tego C25A.

Mój błąd nawet nie wiedziałem że dadzą mi C25A gdybym wiedział przy tworzeniu tablicy to na pewno bym tak zrobił.

Praktyka jest raczej taka, że jak się ma przed licznikiem np. 25A, to za licznikiem cała rozdzielnica jest zabezpieczona o jeden stopień niższym - czyli np. B20A. I wtedy masz do dyspozycji mniej możliwego obciążenia (dla zabez. 20A to jakieś 24.6A - po edycji: 22.6). Ale u Ciebie w rozdzielnicy nie ma zbiorczego zabezpieczenia nadprądowego. Zdaje się, że to nie jest błąd o ile przekroje przewodów w rozdzielnicy (między FR a każdym aparatem B16A lub B10A) masz pasujące do zabezpieczenia przedlicznikowego.

Odnośnie edycji: liczbę z aparatu nadprądowego (np. tego B16A lub C10A) mnożysz przez 1.13 i wychodzi próg kiedy na pewno zadziała po jakimś długim czasie (np. po godzinie). Po przekroczeniu o krotność 1.45 zadziała takie zabezpieczenie dosyć szybko.

• Poziom 37  
    Na pewno to jest wg schematu który zamieściłeś? Bo szczerze, nie wygląda.
  • Poziom 12  
    Chris_W napisał:
    Na pewno to jest wg schematu który zamieściłeś? Bo szczerze, nie wygląda.

Jest trochę chaos ale poza tym wszystko działa. UPS jest do bramy i instalacji CO
  • Poziom 17  
    Aha - B10 między pozycjami 20 a 21 ma ułamane przedłużenie przełącznika - jak zadziała, to ciekawe jakim narzędziem go z powrotem włączysz.
  • Poziom 39  
    genkowski1 napisał:
    Co mógłbym dodać żeby załączać w razie zwarcia w domu a nie w szafie licznikowej ?
    Przerobić to co jest w płocie.
    Do Tarnobrzega nie pojadę. Musisz poszukać rozgarniętego elektryka.
  • Poziom 12  
    takijasiu napisał:
    Aha - B10 między pozycjami 20 a 21 ma ułamane przedłużenie przełącznika - jak zadziała, to ciekawe jakim narzędziem go z powrotem włączysz.

To jest tylko łącznik kabli L dla Ups miałem w naddatku B10 dlatego wykorzystałem
  • Poziom 42  
    takijasiu napisał:
    Praktyka jest raczej taka, że jak się ma przed licznikiem np. 25A, to za licznikiem cała rozdzielnica jest zabezpieczona o jeden stopień niższym - czyli np. B20A.
    Nie kolego, takie rozumowanie jest pozbawione sensu.
    Bo jeśli występujesz o 25A przed licznikiem to płacisz za moc z tej wartości wynikającą. Po co więc ten opłacony parametr ograniczać, to po pierwsze, a po drugie niczemu owe ograniczenie nie służy. Selektywności zabezpieczeń również.
    Tylko ogranicznik mocy przed licznikiem zlikwiduje spacer do skrzynki licznikowej poza budynkiem.
  • Poziom 12  
    kkas12 napisał:
    takijasiu napisał:
    Praktyka jest raczej taka, że jak się ma przed licznikiem np. 25A, to za licznikiem cała rozdzielnica jest zabezpieczona o jeden stopień niższym - czyli np. B20A.
    Nie kolego, takie rozumowanie jest pozbawione sensu.
    Bo jeśli występujesz o 25A przed licznikiem to płacisz za moc z tej wartości wynikającą. Po co więc ten opłacony parametr ograniczać, to po pierwsze, a po drugie niczemu owe ograniczenie nie służy. Selektywności zabezpieczeń również.
    Tylko ogranicznik mocy przed licznikiem zlikwiduje spacer do skrzynki licznikowej poza budynkiem.

Czyli rozumiem z tego że muszę przed licznikiem założyć tylko ogranicznik mocy i tyle. Możesz mi podpowiedzieć jaki najlepiej.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    ETI produkuje taki aparat.
    Tu idea jego stosowania Link
    A tak się prezentuje.
    Link
    Najpierw zasięgnij języka u swego dostawcy energii. Nie wiadomo czy takie rozwiązanie mają w swych standardach.
    Żadnej samowolki, bo to może po kieszeni uderzyć.
    Najlepiej znajdź kompetentnego elektryka który sprawę do końca doprowadzi.

W TAURONIE jest to już powszechnie stosowane.
    W przyszłym tygodniu zamieszczę fotki. Jednak tu stosowany jest aparat innego producenta.
    Jakiego?
    Zabij, ale nie pamiętam :(

• Poziom 31  
    Ograniczniki robi jeszcze EATON, LC-TEC i Lovato, a przynajmniej z tymi się spotkałem.