Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Zelmer ZZS7042SE - wylewanie wody przez drzwi

sawo7 28 Nov 2019 01:50 840 19
 • #1
  sawo7
  Level 6  
  Dzień dobry,
  Moja zmywarka zaczęła wylewać wodę przez dolną część drzwi. Takie "chlapanie" co kilka sekund. Wymieniłem dolną uszczelkę, wyczyściłem drugą jednak problem nie ustąpił. Po poczytaniu forum zacząłem bacznie przyglądać się śmigłom zmywarki. Wyglądają na drożne, czyste i nie uszkodzone (dolne jest metalowe, górne plastikowe) ale po zdemontowaniu górnego śmigła woda w obrębie drzwi w basenie jest widoczna (jakby poziom w samej zmywarce był trochę za wysoki) ale już nie chlapie na zewnątrz. Zastanawiam się czy chodzi o samo chlapiące śmigło czy śmigło tylko uwidacznia problem bo wody w basenie jest za dużo? Jak otwieram zmywarkę podczas mycia to mam poziom około 1-2 cm wody , niestety nie wiem jaki jest prawidłowy poziom podczas mycia.

  Prośba o jakąś fachową podpowiedz co może być nie tak ...
  Pozdrawiam,
  Sawo
 • #2
  qwazarpl
  Level 20  
  Często się zdarza, że przyczyną chlapania wody przez drzwi są uszkodzone zraszacze.
  Sprawdź czy nie ma pęknięcia na boku zraszacza.
  Kiedy takie uszkodzenie jest, woda poza otworami rzuca strumień wody wprost na drzwi zmywarki.
 • #3
  sawo7
  Level 6  
  Dzięki za podpowiedz. Zraszacze oglądałem bardzo uważnie, wyczyściłem. Nigdzie nie widać czegokolwiek co może sugerować uszkodzenie.
  Zrobiłem taki test - zakleiłem taśmą izolacyjną dwa otwory górnego zraszacza skierowane w dół. Ewidentnie nie pryska już ... ale to tylko dla testu i nie jest to rozwiązanie. Właśnie się zastanawiam czy wymiana zraszacza (100 pln) przyniesie finalny efekt ... czy jednak głównym powodem jest sam poziom wody w zmywarce a zraszacz to tylko "wychlapuje". Zastanawiam się czy jest sens pomajsterkować i rozkręcać zmywarkę ... pompę odprowadzającą wodę ...
 • #4
  ROBSON33
  Admin of household appliances group
  Daj dokładne foto dolnego zraszacza.
 • #5
  arturdip
  Level 29  
  Może być uszkodzony hydrostat
 • #6
  sawo7
  Level 6  
  Fotki zraszaczy. Górny plastik, dolny metal.
  Zmywarka Zelmer ZZS7042SE - wylewanie wody przez drzwi Zmywarka Zelmer ZZS7042SE - wylewanie wody przez drzwi
 • #7
  qwazarpl
  Level 20  
  Zrób jeszcze zdjęcie poziomu wody.
 • #8
  sawo7
  Level 6  
  Ilość wody po otwarciu zmywarki podczas pracy...
  Zmywarka Zelmer ZZS7042SE - wylewanie wody przez drzwi Zmywarka Zelmer ZZS7042SE - wylewanie wody przez drzwi
  Film ze sposobu "chlapania"

  No i tak jak wspominałem wcześniej... Jeżeli zdemontuję górne śmigło to woda nie jest wychlapywana, ale poziom jest taki sam. Więc pytanie czy problemem jest śmigło, które nie posiada żadnych oznak uszkodzenia czy np. hydrostat i za wysoki poziom wody.
 • Helpful post
  #9
  qwazarpl
  Level 20  
  arturdip wrote:
  Może być uszkodzony hydrostat

  Przy takiej ilości wody kolega ma rację.
 • #10
  sawo7
  Level 6  
  Dzięki za podpowiedz. Czy po zdemontowaniu hydrostatu można stwierdzić jakoś jego wadę (naprawić) i czy nie jest to możliwe?

  Dodano po 4 [godziny] 16 [minuty]:

  Zmywarka Zelmer ZZS7042SE - wylewanie wody przez drzwi

  Czy jest jakaś metoda na sprawdzenie hydrostat ? W zasadzie jest styk po dmuchneciu w zaworek ale ciśnienia nie mam jak sprawdzić ;)
  Chyba muszę wymienić na nowy i sprawdzić. W zasadzie zmywarka zachowuje się tak samo jak odłączę hydrostat. Bierze za dużo wody.
 • Helpful post
  #11
  Robo-technical
  Home appliances specialist
  To nie w hydrostacie jest problem. Na początku przykręć zawór do połowy. Być może turbinka przepływomierza nie nadąża i system gubi impulsy co w konsekwencji powoduje dłuższy czas otwarcia zaworu i więc wody
 • #12
  sawo7
  Level 6  
  Dziękuję za kolejną podpowiedz i chęć pomocy.
  Zrobiłem test przykręcając zawór. Woda lała się powoli, chyba trochę dłużej (nie mierzyłem ze stoperem) ale dalej do poziomu około 2ch centymetrów wewnątrz zmywarki. Chyba to jednak nie to.
 • #13
  cezet
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Robo-technical wrote:
  To nie w hydrostacie jest problem.

  Dokładnie tak.
  Ten filmik nie działa. Uszczelka pod drzwiami nie wypadła? Może jest pomarszczona i wtedy też może wylewać pod drzwiami.
 • #14
  sawo7
  Level 6  
  Uszczelka pod drzwiami została wymieniona. Całość nie jest idealnie szczelna ale tak chyba ma być. Z tego co czytałem teoretycznie zmywarka nie powinna wylewać wody nawet bez uszczelek.
  W basenie jest więc chyba (?) za dużo wody (2 cm).
  I do tej ilości wody w chwili jak śmigło obraca się tryskając wodą to jak chlapie koło uszczelki drzwi to robi się mini fontanna po zewnętrznej stronie ... i wychlapuje wodę.
  Jak odczepię górne śmigło to woda się nie wylewa ... ale wciąż jest (chyba) jej za dużo w zmywarce co widać po drugiej stronie uszczelki.
 • Helpful post
  #15
  qwazarpl
  Level 20  
  Na filmie widać dokładnie jak woda przelewa się przez dolny rant. Ubierz wody ze zmywarki, tyle żeby była do spodu dolnego rantu, lub troszkę mniej i będzie wszystko jasne.
 • #16
  sawo7
  Level 6  
  Włączyłem zmywarkę, nabrała jak zwykle ze 2 cm wody. Potem ją otworzyłem, ubrałem część wody z misy. Górne śmigło przestało się obracać. Dolałem wody tak żeby śmigło zaczęło się obracać i wtedy woda znowu bulgotała na zewnątrz. Zamówiłem hydrostat, ale czas oczekiwania 1-2 tygodnie, a najgorsze, że dalej nie wiem czy to tego wina...
 • Helpful post
  #17
  cezet
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Robo-technical wrote:
  To nie w hydrostacie jest problem.

  Tu kolega napisał. Ten hydrostat nie odpowiada za poziom wody a przepływomierz w płaszczu wodnym.
  U góry, jest haczyk który wchodzi do zamka. Spróbuj go przesunąć lekko do tyłu aby drzwi dociskały trochę mocniej do uszczelki.
 • #18
  sawo7
  Level 6  
  Zmywarka Zelmer ZZS7042SE - wylewanie wody przez drzwi
  Dzień dobry.
  Chyba zakończyłem temat "problemu" ze zmywarką. Śmieszna sprawa ale zakleiłem taśmą 1 otwór z górnego zraszacza, który był skierowany na drzwi. Jednak wg. mnie ten otwór mógł być fabryczne też zaklejony bo jak zaczęły się problemy i czyściłem to śmigło to wyjąłem z niego kawałek latającego silikonu. Zastanawiałem się jak to mogło tam trafić. Wtedy nie wpadłem na to, że to może był zaklejony otwór.
  Dzięki Wam za zaangażowanie i podpowiedzi.

  Ta grupa pozwala "uwierzyć w Internet", że to nie tylko maszynka marketingowa i same reklamy, ale że jeszcze istnieje ta idea pomocy z dawnych lat :)

  Pozdrawiam
  S.
 • #19
  qwazarpl
  Level 20  
  Teraz musisz sprawdzić czy zraszacz się obraca. Jeśli to otwór nadający kierunek jego pracy, to nie będzie się kręcić. Mało prawdopodobne żeby ten otwór był zaślepiony fabrycznie.
 • #20
  mrice
  Home appliances specialist
  sawo7 wrote:
  Śmieszna sprawa, ale zakleiłem taśmą 1 otwór z górnego zraszacza, który był skierowany na drzwi.
  To otwór, który wprawia w ruch zraszacz i raczej nie powinien być zaślepiony. Możliwe jest też, że czyściłeś go tak namiętnie, że powiększyłeś jego srednicę i stąd heca podciekania, ale to ciężko będzie zdalnie ocenić.