Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wyjaśnienie schematu sterownika 2 silników 3F prawo lewo +obwód bezpieczeństwa.

XMarian 28 Nov 2019 02:22 564 2
    XMarian
    Level 6  
    Wyjaśnienie schematu sterownika 2 silników 3F prawo lewo +obwód bezpieczeństwa. Cześć.
    Czy ktoś może objaśnić jak działa sterowanie w tym układzie i co to za elementy są oznaczone wkoło linią przerywaną oraz jak odróżnić zwykłe styki od krańcówek oraz od styków pomocniczych?
    Panel sterowniczy to przycisk załączający czerwony oraz 3 przyciski bezpieczeństwa ,układ działa tylko jak 2 na raz są wciśnięte 1 z 3 lub 1 z 4 (1 z 4 wtedy pełny cykl pracy jest oba silniki pracują.

Układ w praktyce działa to tak że załączamy prąd 3 fazowym przełącznikiem a następnie wciskamy przycisk który załącza przekaźnik d1 oraz żarówkę LS .
    Następnie wciskamy 2 przyciski na raz i załączają się S3 i S4 styczniki .
    Następnie wciskamy kolejny przycisk i załącza się cewka stycznika S1 a następnie S2
    Szczególnie interesuje mnie co to jest wk1,wk2,wk3,wk4,wk5 oraz pb ,pc ,d1 ,S1,S2

Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    To mutant ,,Ideala" z Grafmaszu ? :D
    XMarian wrote:
    wk1,wk2,wk3,wk4,wk5
    Wyłączniki krańcowe na wale korbowym noża i kole zębatym łańcucha belki docisku.
    XMarian wrote:
    pb ,pc ,d1 ,S1,S2
    . Przycisk D2 to ,,przygotowanie" i uruchomienie lampki LS, oraz stycznika S3 (docisk). Styczniki S1 i S2 to styczniki silnika noża z hamulcem ZH. S3 i S4 to styczniki napędu silnika belki docisku. PB i PC to mikrowyłączniki ,,stwierdzające" docisk belki.
    Ten schemat jest pełen błędów - brak narysowanych styków NC w wyłącznikach krańcowych. :cry:
    A tak wygląda oryginał
    XMarian
    Level 6  
    To gilotyna g67 z grafmaszu a schemat jest od nich z instrukcji ,ta co wstawiłeś to nowsza wersja a jest jeszcze starsza z dociskiem ręcznym która ma tylko 2 krańcówki .
    Maszyna ze złomu odratowana ale ma problemy z działaniem dlatego chciałem zrozumieć jak dokładnie działa i naprawić.

Na początku nie reagowała na czerwony przycisk D2 ale po ruszeniu krańcówkami tymi od spodu po lewej stronie 2 ma nagle zaczęła działać ale że w cuda nie wierze to wykręciłem krańcówkę jedna i sprawdziłem omomierzem i wizualnie czy nie jest uszkodzona.

Po wkręceniu jej na miejsce maszyna albo cały czas pracuje w kółko z opuszczonym nożem jeśli krańcówka jest tak ustawiona że maszyna jej nie dotyka a jak ustawie tak jak było mniej więcej to maszyna działa tylko na stycznikach s3 i s4 tzn opuszcza docisk i podnosi natomiast nie da się opuścić noża .

Nie widziałem mikrowłączników PB i PC od docisku noża ale poszukam bo może to blokuje opuszczenie noża bo sprawdzałem maszynę na sucho bez papieru .Co ciekawe maszyna zanim okręciłem krańcówkę działała bez papieru ,prawidłowo :)

Czy wk5 to będzie czerwony przycisk który zaświeca lampkę LS oraz załącza d2 cewkę przekaźnika który na zdjęciu poniżej oznaczyłem P2 ? Pytam bo z tego co znalazlem to krancówek jest 3 i 4 przyciski do sterowania maszyną.

Napisałeś "Przycisk D2 to ,,przygotowanie" i uruchomienie lampki LS, oraz stycznika S3 (docisk) " czy nie chodzi o S4 docisk bo styk D1 jest na S4 ?

Wyjaśnienie schematu sterownika 2 silników 3F prawo lewo +obwód bezpieczeństwa. Wyjaśnienie schematu sterownika 2 silników 3F prawo lewo +obwód bezpieczeństwa.