Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radmor 5412 - Uruchamianie po długim magazynowaniu w piwnicy

28 Lis 2019 02:56 210 7
  • Poziom 21  
    Jak w temacie Radmor 5412 którego kolega znalazł w piwnicy. Ponieważ jest to sprzęt po ojcu w ładnym stanie zewnętrznym postanowił go naprawić.
    Tak radmor trafił do mnie. Usterek było wiele. Obecnie 1 problem to padające po czasie końcówki (podejrzewam lipne BDW93 i 94) kolega kupił ich po 10 sztuk ST produkcja maroco cena jakaś śmieszna już same obudowy wyglądają kiepsko.

Inny problem to stukanie w obu kanałach podczas regulacji balansem (wstawiłem 3 z kolei potencjometr tym razem nie używany telpod po wyczyszczeniu). Linijka mocy idzie wtedy na maks przez pół sekundy (coś podobnie to brzmi jak stuknięcie podczas załączenia przekaźnika głośników). To stukniecie występuje w jednej pozycji balansu jest to mniej więcej 2 stopnie od położenia 0 dla każdego kanału z osobna jest to 2 stopnie w prawo lub 2 st w lewo. Wygląda to tak jak gdyby w chwili gdy ślizgacz trafia na ścieżkę oporową na kanał trafiało przez chwilkę stałe napięcie.
    Napięcia 18V i 42V stabilne wyregulowane. Dodam jeszcze że kolega wymienił kondensatory wg schematu a nie wg rzeczywistego obsadzenia oryginałami. Na tyle co pamiętałem i wyszukałem w sieci przywróciłem kondensatory sprzęgające stopnie w przedwzmacniaczu na mniejsze pojemnościowo (nie wiem czy wszystkie).
    Z tym stukaniem 5412 tak miewały czy jeszcze coś mam uszkodzone lub źle obsadzone?
  • Poziom 29  
    Często padały tranzystory na płytce przedwzmacniacza, można je wszystkie wymienić, nie są drogie. Ustawiales prądy spoczynkowe po wymianie tranzystorów? Ten mały w obudowie TO92 który jest w radiatorze także wymieniles? Warto też się przyjrzeć płytkom B6, nawet diodom na nich.
  • Poziom 21  
    Tranzystory są wymienione na bardziej współczesne :) wzmacniacz gra nie szumi problemem jest uszkadzanie po jakimś czasie obu końcówek gdy wpięte są głośniki i z tym kolega go przyniósł.
    Wymieniłem potencjometry siły i balansu bo nie dało sie ich odratować a przerywały. Po wymianie zauważyłem właśnie to pojedyncze pukniecie w głośniki przy regulacji balansu (podstawiałem 3 potencjometry telpod ze starych zasobów i bez zmian jest). Jeśli to jakaś anomalia to nie chciał bym tego tak zostawiać bo radmory czasem dość gwałtownie reagują na przestery na płytce przedwzmacniacza :)
  • Poziom 21  
    Tak prądy ustawione i są stabilne (dziś przez 2 godzinki chodził z wpiętym amperomierzem i trzymał stabilnie 50mA, 42V też stabilne), radiator ciepły ale w normie, dla tego podejrzewam że te BDW93 i BDW94 są słabej jakości czekam na inne tranzystory bo dziś po około 3 godzinach grania padła lewa końcówka mocy (tylko ta pracowała). Niestety nie byłem przy tym więc nie wiem jak dokładnie to wyglądało. Moc wykręcona na połowę zakresu, w szeregu wpięta żarówka 100W (taką miałem).

Ponawiam pytanie w sprawie tego stuknięcia w głośniki podczas kręcenia balansem w okolicy środka regulacji balansu.

Co tam z obecnie dostępnych tranzystorów polecacie włożyć?
  • Poziom 18  
    Sprawdź przede wszystkim zimne luty na przedwzmacniaczu i ścieżki. Ja montowalem w tym wzmacniaczu tranzystory końcowe TIP 142 i 147.
  • Poziom 21  
    Luty sprawdzone, generalnie kolega prze-lutował 100% połączeń. Ja jeszcze poprawiłem co było brzydkie. Kołki na sławetnych wtyczkach wyczyszczone, wtyki też mechanicznie oczyszczone blaszki podgięte żeby styk był pewny. Płytki B6 - półprzewodniki wymienione na współczesne.
  • Poziom 21  
    Kondensatory elektrolityczne wymienione wszystkie, wspominałem o tym. Potencjometr obecnie jest taki jak w oryginale nieużywany wyczyszczony z nalotów Telpod M+N. Zrobię sesje z oscyloskopem ale to już po zmianie tranzystorów końcowych.