Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Czujka PIR jak ustawić cienką barierę alarmową zamiast szerokiego kąta widzenia?

8850 28 Nov 2019 08:16 570 7
Optex
 • #1
  8850
  Level 21  
  Posiadam czujkę PIR ZAMEL NT-320, chciałbym ją tak ustawić aby zamiast szerokiego kąta wykrywania ruchu (widzenia) reagowała tylko na na cienki wycinek np. 1 metra szerokości patrzenia dokładnie przed moimi drzwiami na klatce schodowej. Obecnie "widzi" bardzo szeroko i alarmuje jak osoby wchodzą z boku na korytarz lub przechodzą gdzieś w pobliżu. Chciałbym ją "dociąć" eksperymentalnie tylko do małego fragmentu wykrywania ruchu. Czy macie na to pomysł, jak ją obkleić albo coś innego?

  Założenie jest takie, że jak ktoś podejdzie pod same drzwi wówczas czujka wykrywa ruch i bezprzewodowo przesyła alarm do sygnalizatora w mieszkaniu. Wykrywanie osób przechodzących obok drzwi korytarzem czy schodami jest dla mnie nieporządane. Przypuszczam że lepsza byłaby bariera podczerwieni ale nie widziałem takiego prostego i taniego rozwiązania bezprzewodowego jak tutaj z tą czujką i sygnalizatorem bezprzewodowym w mieszkaniu.

  Czujka PIR jak ustawić cienką barierę alarmową zamiast szerokiego kąta widzenia?
 • Optex
 • Helpful post
  #2
  zybex
  Helpful for users
  Dawniej jak kupowałem czujki PIR to w komplecie były takie przesłony do ustalenia szerokości pola działania. Teraz już się takich nie spotyka. Nie mniej jednak można zakleić czujkę taśmą w pionie by pozostał tylko jeden fragment. Trzeba przeprowadzić kilka prób aby uzyskać pożądany efekt. Potem można dorobić bardziej estetyczne przesłony z białego tworzywa, aby nie szpeciły czujki. Szkoda, że sama czujka nie ma regulacji czułości, bo też można by było coś nią podregulować.
 • Optex
 • Helpful post
  #3
  kood
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  Szukaj pod hasłem "soczewka kurtynowa"
 • #4
  8850
  Level 21  
  @zybex: właśnie nie mogę sobie poradzić z przesłonięciem szczeliny tak aby była to wąska metrowa strefa bo albo działa szeroko albo wogóle.

  @kood ciekawy pomysł, te soczewki kurtynowe czyli nakładki na czujki PIR rozumiem że działają szczelinowo. Widzę że one są dedykowane do konkretnych firmowych czujek PIR odpowiednich systemów alarmowych. Zadzwoniłem do sprzedawcy tych soczewek kurtynowych i twierdzi że one pasują wyłącznie na odpowiednie i firmowe czujki dedykowane, W przypadku mojego rozwiązania NIE będzie to działać bo jest inna dlugośći szerokość czujki PIR. Czy w miejsce takiej soczewki - przesłony mogę umieścić np. milimetr przeźroczystego plastiku rozpraszającego światło?

  Przykład przesłony PIR chyba Satel do dedykowanych czujek:

  Czujka PIR jak ustawić cienką barierę alarmową zamiast szerokiego kąta widzenia? Czujka PIR jak ustawić cienką barierę alarmową zamiast szerokiego kąta widzenia? Czujka PIR jak ustawić cienką barierę alarmową zamiast szerokiego kąta widzenia?
 • Helpful post
  #5
  bhtom
  Level 38  
  Witam,

  8850 wrote:
  właśnie nie mogę sobie poradzić z przesłonięciem szczeliny tak aby była to wąska metrowa strefa bo albo działa szeroko albo wogóle.


  Powinieneś zakleić soczewkę zostawiając wąski środkowy pasek ale jednocześnie czujnik powinien być zamontowany inaczej, a mianowicie aby odsłonięty pasek soczewki był równolegle do górnej krawędzi drzwi skierowany w dół "na wycieraczkę".
  Teraz masz pewnie tak, że ten pasek soczewki jest prostopadle do górnej krawędzi drzwi i dlatego jest źle.

  Pozdrawiam.
 • #6
  8850
  Level 21  
  Czujkę w ramach wielokrotnych testów zakleiłem czarną taśmą elektryczną izolacyjną (można zastosować białą widziałem w sprzedaży) tak jak poniżej na zdjęciu więc większość powierzchni czujki jest zasłonięta i mniej więcej obejmuje ona obszar reagowania na ruch ok 1,5 m2 powierzchni wycelowanej przed drzwiami jest skierowana w dół w kierunku wycieraczki. Nie wiem jak będzie w lecie, kiedy ludzie będą chodzić porozbierani i będzie inna ciepłota ciał. Dziękuję za sugestie koledzy i klikam pomógł.

  Czujka PIR jak ustawić cienką barierę alarmową zamiast szerokiego kąta widzenia?
 • #7
  dawidedziu
  Industrial cameras specialist
  Pokusiłbym się o rozkręcenie tej czujki i zaklejenie jej od środka lub wsadzenie szablonu - chociaż licz się z tym, że przy zmianach temperatur ta taśma może się odkleić. Zależy jaka to taśma(taka za 1zł z Castoramy czy jakaś lepsza}.