Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung UE40EH5000 - Brak reakcji na włącznik

28 Lis 2019 12:32 822 11
  • Poziom 11  
    Telewizor nagle się wyłączył i zero jakiejkolwiek reakcji na pilota czy włącznik. Brak również diody standby. Zacząłem diagnozę od zasilacza ponieważ po odpięciu płyty nawet podświetlenie się nie zapalało. Uszkodzony okazał się kondensator CM852. Po tym zabiegu pojawiło się podświetlenie matrycy, ale w dalszym ciągu brak reakcji telewizora. Sprawdziłem napięcia na i brakuje 3.3V na płytce włącznika. Na tranzystor IC202 wchodzi 5v, natomiast na obu pozostałych nóżkach wynosi 0V. Chciałbym go wymienić ale nie potrafię odnaleźć zamiennika na podstawie oznaczeń jakie na nim widnieją. Czy ktoś byłby w stanie podpowiedzieć jak odnaleźć odpowiedni zamiennik? Oraz czy jest możliwość aby zapożyczyć chwilowo z płyty jakiś inny tranzystor aby sprawdzić czy coś jeszcze nie wymaga wymiany przy jednym zamówieniu części ? Oznaczenia jakie na nim widnieją to 1G1S.
  • Poziom 11  
    Czyli jest to zwyczajny stabilizator napięcia na 3.3v bez żadnych udziwnień? Ciężko w moim mieście o takie elementy, jeśli łatwiej zdobędę mogę tymczasowo użyć jakiegoś dużego zamiennika ? (Nie SMD)
  • Spec od komputerów
    Może zamiast od razu wymieniać ten stabilizator sprawdzisz czy nie ma zwarcia na jego wyjściu? Bez powodu się on nie uszkodził.
    dragus12081 napisał:
    jeśli łatwiej zdobędę mogę tymczasowo użyć jakiegoś dużego zamiennika ? (Nie SMD)

Oczywiście, że tak. Stabilizator o wydajności prądowej 300mA powinien wystarczyć, ale upewnij się, że na jego wyjściu ma być 3,3V a nie mniej.
  • Poziom 11  
    Tak jak mówisz wylutowałem stabilizator ze swojego miejsca i wyjście jest praktycznie zwarte do masy.
  • Spec od komputerów
    Więc wykonaj próbę zwarciową.
  • Poziom 26  
    Uszkodzony WT61P805 i st. 3,3V
  • Poziom 11  
    Udało mi się odnaleźć zwarcie. Powoduje jest układ Weltrend WT61P805 (między nogami VCC a GND jest totalna zwara). Po wylutowaniu go i zamontowaniu nowego stabilizatora napięcie 3.3V wróciło na płytę. Teraz gorsza część zabawy. Znaleźć taki układ, najlepiej już zaprogramowany ponieważ jedyny programator jaki posiadam to MiniPro który raczej nie obsługuje tego typu układów. Czy ktoś posiada jakąś wiedzę na temat tego układu i czy można go gdzieś kupić już w wersji z odpowiednim wsadem ?

Dodano po 10 [minuty]:

Z rozpędu będąc pewnym o trudności zdobycia takiego układu napisałem mój post. Sprawdzając jednak nasz popularny serwis aukcyjny zdziwiłem się że można zakupić zaprogramowane już układy w całkiem niewielkich pieniądzach :D . Zamawiam więc i dam znać po wymianie jakie są efekty. Dzięki wszystkim za dotychczasową pomoc
  • Poziom 30  
    Na znanym portalu znajdziesz zaprogramowany układ.
  • Poziom 11  
    Jestem w trakcie zamawiania i natrafiłem na układ zgodny z moim modelem TV oraz zaprogramowany (sprawdzony z demontażu). Moja płyta główna posiada oznaczenie BN41-01795, sprzedający podał w opisie ze układ pochodzi z płyty BN41-01759. Nie mogę znaleźć takiej płyty poszukując w google. Napisałem już do sprzedawcy ale może wy pomożecie mi szybciej, literówka czy rzeczywiście istnieje taka płyta ? Jeśli istnieją oba modele to czy układ będzie współgrał z moim egzemplarzem?
  • Poziom 11  
    Podsumowując naprawę
    W pierwszej kolejności wymieniłem kondensator 200V 47uF w sekcji zasilania podświetlenia co przywróciło jasność po odpięciu płyty głównej, jednak dalej telewizor nie żył.

Dalsza diagnoza wykazała brak napięcia 3.3v i zwarcie w tej linii. Przyczyną okazał się stabilizator napięcia 3.3V który w wyniku przebicia uszkodził procesor WT61P805. Po wymianie stabilizatora oraz procka telewizor wrócił do żywych 😃.

Dzięki wielkie wszystkim za pomoc w zlokalizowaniu usterki i pozdrawiam