Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Badanie kabli koncentrycznych

ErDeee 28 Nov 2019 18:08 1929 12
Wago
 • #1
  ErDeee
  Level 8  
  Witam. Od kilku godzin przeglądam forum i nie mogę znaleźć odpowiedzi na moje pytanie. Jak sprawdzić stan kabla koncentrycznego? Opiszę sytuację, będzie łatwiej wyjaśnić.
  W nowym mieszkaniu zostaje przerobiona cała instalacja elektryczna wraz z TV i internetem. Jako że nie chce łączyć kabli koncentrycznych puszczam nowe od skrzynki teletechnicznej do każdego z odbiorników tv. Na aktualnych kablach jest załozony rozgałęźnik choć sam kabel sygnałowy z klatki nie wiem czy jest podpięty. Pytanie jak sprawdzić czy jakość sygnału będzie dobra( w wersji gdy nie jest nic podpięte do kabla sygnałowego, mowa o samej instalacji wewnętrznej) oraz czy kabel w montażu nie został uszkodzony bądź za mocno zgięty.

  Zależy mi by sprawdzić to na nie podłączanych przewodach gdyż buduję również dom i będę rozprowadzał kable od telewizji satelitarnej, natomiast sama antena będzie montowana w przyszłości po skończeniu elewacji lub i później

  Chciałbym uniknąć mierzenia samym miernikiem ciągłości przewodów gdyż dużo osób pisze że to żaden test. Również w pierwszym mieszkaniu serwisant UPC podkreślał że potrzebny jest dobry i sprawny w 100% kabel. A z tej telewizji również będę korzystał. (Kabel raczej dobrej jakosci, kupowany właśnie od owego serwisanta z "legalnego źródła")
 • Wago
 • #2
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  ErDeee wrote:
  (Kabel raczej dobrej jakosci, kupowany właśnie od owego serwisanta z "legalnego źródła")

  Skoro od serwisanta, to dlaczego on nie gwarantuje jakości?
 • Wago
 • #3
  ErDeee
  Level 8  
  Wiedziałem że klasycznie temat zejdzie na rodzaj kabla. Kabel zakupiony i położony, modelu nie pamiętam ale żyła miedziana ekran gęsty izolacja dielektryczna szczelnie przylega i do ekranu i do druta. NIE CHCE BADAĆ JAKOŚCI KABLA A EW. USZKODZENIA. Dokładniej pisząc, czy przypadkiem kabel nie został gdzieś za mocno zgięty, czy może gdzieś się zgniótł w trakcie montażu, a może nawet i w wtyk źle zarobiony. Nie serwisant wykonywał instalacje. Od serwisanta kupowałem kabel, taki jaki sami w UPC kładą instalacje. Proszę o zbędne komentarze na temat kabli czy innych takich. Chciałbym sie tylko dowidzieć jak tak kabel zbadać czy jest sprawny po montażu. Nie widzi mi się czekać bo moze się uda, a potem kuc podłogi czy sciany
 • #4
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  ErDeee wrote:
  Wiedziałem że klasycznie temat zejdzie na rodzaj kabla.

  Szanowny Kolego, warunkiem udzielenia dobrej odpowiedzi jest podanie wszystkich informacji. Ja wiem, że Ty wiesz o co chodzi, ale czytający nie znają Twoich myśli. Z tego też powodu stosuje się pytania pomocnicze, aby doprecyzować temat. Bo przecież nie kto inny jak Ty napisałeś:
  Quote:
  Zależy mi by sprawdzić to na nie podłączanych przewodach gdyż buduję również dom i będę rozprowadzał kable od telewizji satelitarnej

  Więc czytający rozumieją to tak jak rozumieją, dlatego proszę, skoncentruj się na temacie i daruj sobie poboczne uwagi.
 • #5
  ErDeee
  Level 8  
  retrofood wrote:

  Skoro od serwisanta, to dlaczego on nie gwarantuje jakości?


  Tą odpowiedź ja potraktwałem jako poboczna uwagę. Ale dobrze nie po to tu przyszedłem by szukać zaczepki.

  Nie wiem jak mogę dokładniej opisać problem gdyż go nie mam w chwili obecnej. Do instalacji nie jest podłączony żaden odbiornik o nie będzie póki nie będę pewny że wszystko jest sprawne, i mogę wykończyć mieszkanie.
  Zobrazuje to inaczej. Wykonując instalacje elektryczne robi się pomiary owej instalacji by sprawdzić jej stan. Ja chciałbym dowiedzieć się czy kabel koncentryczny który leży w ścianie na pewno będzie miał dobry sygnał i nie ma przerwy. Czy mając jakiś miernik (ze wskazaniem na jaki) mogę zbadać stan owego kabla koncentrycznego? I nie mówię o kablu już podpiętym (ani od odbiornika ani od strony UPC)gdyż tak jak opisałem sytuacje z domem będę chciał zmierzyć kable które będą na strychu na zapas do telewizji satelitarnej ale chciałbym by kondycja kabli była dobra, nie po to je tam daje żeby potem kuc.
 • #6
  clubber84
  Level 30  
  Witam,
  autorze, po prostu chcesz sprawdzić, czy położone już kable koncentryczne nie mają po drodze jakiegoś tłumienia (w postaci, np. zbytniego zagięcia)?

  Najprostszy sposób na sprawdzenie, czy kable koncentryczne są prawidłowo "położone", to pomiar rezystancji pętli (żyła<=>oplot).
 • #7
  Wojtek M
  Level 36  
  ErDeee wrote:
  chciałbym by kondycja kabli była dobra, nie po to je tam daje, żeby potem kuć.
  To kable nie idą w rurce plastikowej, lub w peszlu, a są zatynkowane, lub pod wylewką w podłodze??? Kable powinny iść w osłonie
  (rurka, peszel) tak, żeby bez kucia ścian, czy wylewki można było je wymienić!!!
 • #8
  User removed account
  Level 1  
 • #10
  Prof. SpecMiernik
  Level 27  
  ErDeee wrote:
  sama antena będzie montowana w przyszłości po skończeniu elewacji lub i później

  Błąd.

  retrofood wrote:
  Skoro od serwisanta, to dlaczego on nie gwarantuje jakości?

  A co ma piernik do wiatraka ? Serwisant układał czy tylko dostarczył przewód ?
  Sprzedawca płytek w salonie ma odpowiadać za ich ułożenie ?

  retrofood wrote:
  czytający rozumieją to tak jak rozumieją

  Czytający to rozumieją poprawnie.

  ErDeee wrote:
  Nie widzi mi się czekać bo moze się uda, a potem kuc podłogi czy sciany

  Bardzo rozsądne podejście więc nie popełniaj "błędu" o którym napisałem.

  Wojtek M wrote:
  To kable nie idą w rurce plastikowej, lub w peszlu, a są zatynkowane, lub pod wylewką w podłodze??? Kable powinny iść w osłonie
  (rurka, peszel) tak, żeby bez kucia ścian, czy wylewki można było je wymienić!!!

  Powinny ale nie idą no i co ? Ma pruć ? Na razie nie wiadomo czy jakiś przewód jest uszkodzony.

  clubber84 wrote:
  Najprostszy sposób na sprawdzenie, czy kable koncentryczne są prawidłowo "położone", to pomiar rezystancji pętli (żyła<=>oplot).

  To żadne sprawdzenie. To nie przewód elektryczny tylko koncentryczny. Sama ciągłość przewodu jeszcze nie gwarantuje, że będzie poprawnie działał.
  Opcje podał _cheetah_ lub zworys ale najpewniejszą będzie podłączenie sygnału SAT/DVB-T i odczyt parametrów miernikiem pokazującym poziom sygnału, MER i BER (Rover, Neon, i inne).
  Jeśli chodzi o pomiary "skrętki sieciowej" to urządzenia Fluke dają praktycznie 100% pewności.
 • #11
  madman
  Level 15  
  Nie wiem jak Ci doradzić autorze wątku ale powiem Ci jedno... Wynajmuję mieszkanie w budynku z 2013 roku, kable do mediów kładła jakaś zewnętrzna firma, później weszło do budynku UPC ze swoją kablówką i internetem. Rok temu wziąłem internet z UPC (w pakiecie było też 30 kanałów tv, za darmo). Internet działał przez kilka miesięcy po czym pewnego dnia, któryś z sąsiadów zaczął wiercić w swoim mieszkaniu i trafił na mój kabel (prawdopodobnie był to sąsiad mieszkający blisko skrzynki UPC na klatce). Wezwałem technika UPC, sprawdził sygnał miernikiem i stwierdził, że o ile tv działa to sygnał internetu jest zerowy i prawdopodobnie trzeba wymienić kabel od skrzynki do mieszkania. Prawie trzy miesiące bujałem się z UPC i zarządcą budynku. Winnego uszkodzenia kabla nie znaleziono, na kucie ścian i wymianę kabla nie pozwolono, o korytkach na ścianach klatki można było zapomnieć. Skończyło się rozwiązaniem umowy z UPC... Właściciel mieszkania stwierdził, że tak tego nie zostawi i poszedł do prawnika (wszak mieszkanie z uszkodzoną instalacją traci na wartości). Wyszło na to, że skoro ja rozwiązałem z UPC umowę to nie ma jak dalej tematu ruszyć więc właściciel sam zawarł umowę z UPC na internet, powiedział "niech zamontują, nie będzie działać ale przynajmniej będę mógł dalej sam walczyć". Przyjechał technik, wszedł do mieszkania, podłączył modem i mówi "za kilka minut powinno już działać". Zrobiłem wielkie oczy i z niedowierzaniem popatrzyłem na niego. Pojechał... za kilka minut patrzę a internet... działa. Zapytałem go sms'em o co chodzi i czy coś zrobił na korytarzu? Odpisał "tak, sygnał był słaby więc zdjąłem tłumik". No cóż, wniosek z tego taki, że jak technik chce to sprawdzi i będzie wiedział o co biega. Może więc wystarczy aby ten technik o którym pisałeś sprawdził swoim przyrządem kable...?

  A co do tego
  Quote:

  To kable nie idą w rurce plastikowej, lub w peszlu, a są zatynkowane, lub pod wylewką w podłodze??? Kable powinny iść w osłonie
  (rurka, peszel) tak, żeby bez kucia ścian, czy wylewki można było je wymienić!!!

  To gość który przyjechał do mnie (nie z UPC) w innej sprawie, powiedział, że w takich budynkach firmy które montują kable, mają w głębokim poważaniu gdzie prowadzą rurki/peszle i bardzo często robi się "na sztukę" czyli jak najwięcej kabla aby zwiększyć koszty a rurki/peszle idą często tak, że wciągnięcie nowego kabla jest często niemożliwe (bo za dużo zagięć, etc.).
 • #13
  adam.krakus
  Level 6  
  Nie chcę zakładać tematu nowego, proszę o szybka odpowiedź:

  Czy na kablu koncentrycznym można uzyskać prędkość 1gb/s (125MB/s)?