Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PRZEDŁUŻACZ DO PILOTA IR (TRANSMITER)

spec220 28 Lis 2019 18:40 2166 12
  • PRZEDŁUŻACZ DO PILOTA IR (TRANSMITER)

Witam wszystkich
    Dziś pragnę przedstawić kolejny z moich szybkich (popołudniowych) mini projektów.
    Z racji tego, że postanowiłem połączyć drugi telewizor do tego samego dekodera po HDMI nabyłem odpowiedni spliter umożliwiający podłączenie dwóch różnych telewizorów.
    Wszystko pięknie ładnie działa po za jednym małym szczególikiem jakim jest wspólny pilot do dekodera.
    Oczywiście szukając różnych sensownych rozwiązań w sieci, znalazłem również tanie rozwiązanie jakim jest sam transmiter IR.
    …..I kiedy już miałem zamówić owy gadżet, tak sobie pomyślałem... „Jak działa taki przedłużacz do pilota IR” (?)
    Oczywiście długo nie trzeba było się zastanawiać, bo przecież kłaniają się podstawy z elektroniki z ZSZ (zasadnicza szkoła zawodowa) którą jakoś udało się ukończyć.

A więc ???…

A więc właśnie pamiętając z zajęć szkolnych, w jaki sposób odbywa się przekazywanie z pilota do odbiornika informacji zawierającej kod funkcji określonego przycisku w pilocie, postanowiłem zbudować proste urządzenie umożliwiające przedłużenie kanału transmisyjnego po przez kabel, albo jakiś prosty układ RC.
    Aby od czegokolwiek zacząć, należy przeanalizować to, w jaki sposób jest realizowana sama transmisja kodu po IR. Nic prostszego.
    Sama transmisja, to nic innego jak nałożenie na falę nośną kodu określonej funkcji pilota, po przez tzw. manipulację sygnału zasilającego diodę IR gdzie standardowo częstotliwość wynosi 36-38 KHz

Teraz należy zastanowić się, w jaki sposób przesłać informację po kablu do odbiornika.
    I to też nie stanowi większego problemu. Można wykorzystać odbiornik podczerwieni, zbudować do niego wzmacniacz, oraz przesłać informację do diody nadawczej znajdującej się w innym pomieszczeniu.

PRZEDŁUŻACZ DO PILOTA IR (TRANSMITER) PRZEDŁUŻACZ DO PILOTA IR (TRANSMITER) PRZEDŁUŻACZ DO PILOTA IR (TRANSMITER)

W mojej wersji urządzenie umożliwiające transmisję kodu po kabelku wygląda trochę inaczej.
    Otóż wykorzystałem jeden z wariantów scalonego odbiornika TSOP, gdzie częstotliwość odbieranej fali wynosi 36KHz, a zatem zastosowałem znanego, i chyba lubianego TSOP4836.
    Teraz kiedy wszystko pięknie i ładnie działa, a odbiornik reaguje na pilot generując czysty kod, można owy przesłać do diody nadawczej IR.
    I tu pojawia się kluczowy moment. Odbiornik TSOP oddziela informację (demanipuluje) od fali nośnej, co oznacza, że kabelkiem jest przekazywany czysty kod, którego nie można wysłać bezpośrednio przez diodę IR do odbiornika docelowego.
    Co w takiej sytuacji należy zrobić?
    Sprawa jest nadal prosta.
    Należy doprowadzić do „regeneracji” kodu, na fali nośnej.
    Czyli mówiąc prościej użyć nadajnika kodu IR o określonej częstotliwości fali nośnej.
    W moim rozwiązaniu kluczowym elementem jest timer NE555

ZASADA DZIAŁANIA NADAJNIKA IR
    D=0 > BC556=1, NE555=ON
    D=1 > BC556=0, NE555=OF
    D=X > BC556=0, NE555=OF
    Potencjometrem 5K ustawiamy częstotliwość fali nośnej. (stroimy z docelowym odbiornikiem)

PRZEDŁUŻACZ DO PILOTA IR (TRANSMITER)

Jestem zadowolony, ponieważ bieżące urządzenie rozwiązało problem z komunikacją „poprzez ścianę”, oraz realizacja tego zadania kosztowała mnie jedynie jedno popołudnie + „parę groszy”. Jakieś 5-6zł (nie więcej)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    spec220
    Poziom 13  
    spec220 napisał 223 postów o ocenie 51, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2019 roku.
    SylwekK
    Poziom 30  
    Najważniejsze, że spełnia zadanie :) Można się było pokusić o bezprzewodowy przesył za pomocą najprostszego i taniego zestawu TX+RX, np. FS100A. Nawet przeróbka istniejącego układu nie będzie wyzwaniem, a i pętających się kabli pod nogami zrobi się mniej :)
    spec220
    Poziom 13  
    Tak wiem. Wspomniałem też i o tym w opisie, i zastanawiałem się nad takim rozwiązaniem, ale z drugiej strony i tak musiałem puścić kabel HDMI, od splitera do TV, tak więc puściłem razem z nim i ten do komunikacji IR. (zwykly tel. 4 X 0,5 mm2) Moduły zasilam z telewizora z portu USB które jest przeznaczone tylko dla serwisu, więc bezużyteczne, tzn. użyteczne bo mam z niego zasilanie 5V. :)
    pikarel
    Poziom 32  
    Na schemacie w układzie scalonym 555 nóżkę 3 zamieniłeś z 7.
    pikarel
    Poziom 32  
    Protokół mówi co innego:
    Cytat:
    Logiczne „1” zajmuje 2,25 ms, podczas gdy logiczne „0” stanowi tylko połowę tego, czyli 1,125 ms. Zalecany cykl pracy nośnej wynosi 1/4 lub 1/3.

jednak jeśli wszystko działa poprawnie, nie się czym przejmować, to jest tylko zalecenie.
    SylwekK
    Poziom 30  
    Wszelkie nadajniki na AVR też raczej się tymi wytycznymi nie przejmują i działają - ma być nośna 36kHz to ustawia się PWM.50/50 i po sprawie :)
    spec220
    Poziom 13  
    pikarel napisał:
    Protokół mówi co innego:
    Cytat:
    Logiczne „1” zajmuje 2,25 ms, podczas gdy logiczne „0” stanowi tylko połowę tego, czyli 1,125 ms. Zalecany cykl pracy nośnej wynosi 1/4 lub 1/3.

jednak jeśli wszystko działa poprawnie, nie się czym przejmować, to jest tylko zalecenie.

Nie testowałem na innych odbiornikach. W tym przypadku ustawiłem częstotliwość 36KHz i śmiga.
    A w rzeczywistości (jak sprawdzałem) działa niemalże w granicy od 35-37KHz

SylwekK napisał:
    Wszelkie nadajniki na AVR też raczej się tymi wytycznymi nie przejmują i działają - ma być nośna 36kHz to ustawia się PWM.50/50 i po sprawie

Po co od razu strzelać z armaty AVR (?)
    Złapałem co mi leżało pod ręką i wrzuciłem na kawałek uniwersalnej PCB. (tanio i szybko)
    Po za tym zastosowanie gotowego "półproduktu" stanowiącego kluczową bazę konstrukcji DIY, jest na poziomie piaskownicy...
    To tak jak ktoś zrobił zdalne sterowanie do zabawki. Wrzucił model, a w opisie zamieścił chiński pilot, i chiński odbiornik, a model w którym to autor podłączył 4-ry "druciki", kupiony w innym sklepie.
    I wszystko dokładnie podobnie tak, jak to zrobił wcześniej jego kumpel z piaskownicy. :D
    SylwekK
    Poziom 30  
    @spec220, nie zrozumiałeś mnie. To była odpowiedź na wytyczne. Cenię natomiast takie pomysły jak u Ciebie z 555 (też go lubię) i jeśli nie muszę też nie pcham na siłę AVR jeśli można inaczej.
    spec220
    Poziom 13  
    I chyba wiem o jakim AVR kolega myśli... Attiny13. Jest tak samo popularny jak NE555. Jest jeszcze NE7555 niczym się nie różni poza dużą oszczędnością energii w stosunku do NE555.
    Na NE7555 też działałem, i powiem że zarąbiście sprawuje się w prostych aplikacjach doszczętnych na energię, gdzie AVR-y dostają hopla i się resetują w czasie drobnych przepięć elektrostatycznych, elektromagnetycznych.
    W obecnym projekcie też mogłem użyć 7555, ale ze względu na to, że układ pracuje od święta zastosowałem tańszy 555.
    artin.bruyen
    Poziom 15  
    Nie ma to jak robienia zdjęć na tle podeszwy od buta...
    spec220
    Poziom 13  
    elektronockaut napisał:
    Kolego bardzo fajny projekt. Powiedz mi co z tą nośną 36khZ ? nie dotyczy się ona tylko standardu RC-5?
    Orientujesz się jak jest przy innych standardach typu Sony, RC6, NEC itp ?

Nie testowałem na innych odbiornikach, Trzeba poczytać w dokumentacji danego urządzenia, albo po prostu zmierzyć częstotliwość, o ile w sieci nie ma takich informacji.
    W układzie potencjometr zapewnia dość sporą regulacyjność, aczkolwiek zakres można modyfikować we własnym zakresie.
    artin.bruyen napisał:
    Nie ma to jak robienia zdjęć na tle podeszwy od buta...

albo noża tapicerskiego. :D