Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Orange Światłowód - podłączenie budowanego domu - linia napowietrzna

28 Lis 2019 19:10 393 5
  • Poziom 18  
    Witam

Na ulicy na końcu której buduje dom Orange całkiem niedawno położył światłowód. Co ciekawe jest to linia napowietrzna - na słupach zamontowali takie białe skrzynki. Linia kończy się na numerze 33, potem droga skręca w lewo ale już nie było tam zabudowy, czyli nie było słupów telekomunikacyjnych więc na tym numerze zakończyli. Mój dom będzie teraz pod numerem 37.
    Jest jakaś możliwość że Orange podłączy mi do domu światłowód jak ukończę budowę? Teraz jak się u nich dowiaduję to nie mają takiego numeru w ewidencji więc nie ma o czym gadać - tak mi odpowiadają. Obawiam się jednak że teoretycznie skoro nie ma tam słupów to raczej nie przejdą dalej ulicą w ziemi do mojej działki bo technicy budujący tą linię stwierdzili że na tą ulice mają projekt linii napowietrznej więc nie ma opcji żeby z takiej linii na końcu można było zejść "w ziemię".
    Patrząc jakby od tyłu działek to moja działka graniczy z "od tyłu" z numerem "33" więc w teorii mogliby przejść przez działkę "33" ale czy Orange ma taki zwyczaj w swoim działaniu czy muszą wejść bezpośrednio z drogi na posesję? Pomijam kwestię zgód właściciela posesji 33 bo to nie będzie problem - dogadamy się:)
    Ma ktoś doświadczenie nie z analogiczną sytuacją? Na jakim etapie budowy można wnioskować o podłączenie do Światłowodu? Chyba nie jak już zamieszkam?
  • Poziom 35  
    Żeby wnioskować o cokolwiek, musisz mieć urzędowy adres i legalnie figurujący w tym miejscu budynek. Sądzę, że warunki te zostaną spełnione dopiero po urzędowych odbiorach i formalnym rozpoczęciu eksploatacji. Bez spełnienia tych formalności nie da się załatwić wymaganych prawem formalności związanych z przyłączem, na przykład zgłoszeń i zezwoleń dotyczących położenia kabla, ustawienia słupa i wykonania przyłącza instalacji. A musi to zrobić firma telekomunikacyjna zanim "dostarczy pod drzwi" kabel.
  • Specjalista Sieci, Internet
    @unky
    Na moje, jak nie masz przewodu pod drzwi to zapomnij - koszt załatwienia wszystkiego kilka tys zł (oby tylko tyle), sprawy w sądach, akty własności, projekt, kosztorys, zgody, służebność itd
    A Ty im za 2 lata pomachasz i zrezygnujesz :D

A tu mały przykład z innego miejsca:
    "Szanowny Panie,
    w odpowiedzi na przesłane do Urzędu Komunikacji Elektronicznej („UKE”) 3 listopada 2019 r. wystąpienie w sprawie problemów w dostępie do usług telekomunikacyjnych świadczonych przez UPC Polska Sp. z o.o. („UPC” lub „Spółka”), informuję, co następuje.
    Odpowiadając na zapytanie dotyczące problemu z dostępem do nieruchomości przedsiębiorcy telekomunikacyjnego wyjaśniam, że na mocy art. 30 ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (t. j. Dz. U. z 2017 r. poz. 2062 ze zm.) właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości jest obowiązany zapewnić przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu dostęp do nieruchomości. W przypadku sporu o warunki dostępu do istniejącej infrastruktury telekomunikacyjnej sprawę rozstrzyga Prezes UKE z wniosku przedsiębiorcy telekomunikacyjnego. W związku z tym egzekwowanie prawa dostępu do nieruchomości i infrastruktury leży po stronie przedsiębiorcy starającego się o dostęp ( w opisanym przypadku UPC Polska Sp. z o.o.).
    W przypadku problemu z dostępem do nieruchomości przez właściciela infrastruktury posadowionej na tej nieruchomości, sprawa powinna być rozwiązana w oparciu o umowę między właścicielem nieruchomości i właścicielem infrastruktury. Taka umowa stanowi podstawę wybudowania infrastruktury przez przedsiębiorcę telekomunikacyjnego na cudzym gruncie. Jeżeli, tak jak Pan wskazuje, UPC dzierżawi infrastrukturę od Orange Polska S.A. to problem dostępu do niej powinien być rozwiązany z wniosku UPC przez Orange Polska S.A"

Tyle urzędniczego bełkotu i pisaniny kto co musi i do czego jest zobowiązany...
    I co to dało? - wszyscy to olali, bo nikt nie będzie się przepychał by załatwić jakiś papierek, zgodę, wyłożyć na to kasę, zapłacić by kogoś podłączyć do czegoś czego nie ma a klient im po 2 latach pomacha na "do widzenia".
    Odpowiedz firmy UPC Polska, która miała w imieniu klienta to załatwiać:
    ""Przykro mi, dostaliśmy informację od firmy podwykonawczej, że ze względu na zgody oraz złożoność infrastruktury, nie ma możliwości innego podpięcia usług, niż przez skrzynkę która jest u sąsiada."
  • Poziom 18  
    Będę jednak łączył przez sąsiada. Pytanie - Orange zamontuje u sąsiada końcówkę - tam będzie posadowiony ONT i Zyxel Orange. Ja będę opłacał to łącze i współdzielił dla sąsiada - to ma być dla niego korzyść że korzystam tak jakby z jego infrastruktury. Teraz od tego Zyxela pójdę skrętką na mój router (ok 50 metrów) i w drogę powrotną do sąsiada. Tak to wymyśliłem sobie żeby sąsiad korzystał z łącza ale żeby było zarządzane przeze mnie jakby był jakiś problem bo nie chcą go angażować w zarządzanie jakby coś nie działało.
    Czy 50 metrów skrętką do mnie i z powrotem do sąsiada to będzie jakiś problem techniczny? Jaką skrętkę zastosować? Będzie ona napowietrzna. Czy jednak zakopać skrętkę w jakimś peszlu?

Naszła mnie jeszcze taka myśl żeby alternatywnie zrobić to troszkę inaczej czyli jak Orange zamontuje ONT i Zyxela u sąsiada, to wtedy bym sam przedłużył światłowód do mnie, u mnie bym podłączył ONT i Zyxela. Pytanie tylko czy przedłużenie światłowodu na moją posesję to jakiś duży techniczny problem do zrealizowania? Wtedy żeby zapewnić sąsiadowi internet podłączyłbym skrętkę ode mnie do niego - wyeliminowane zostałoby 50 metrów na skrętce od sąsiada do mnie i wtedy też wszystkie klamoty byłyby u mnie. U niego tylko łącznik światłowodowy jako przedłużka do ONT.
  • Specjalista Sieci, Internet
    @unky
    Sąsiad, dzielenie usługi, coś u niego ale dla Ciebie, coś u Ciebie ale dla niego...
    Na moje, nikt Ci na to nie pójdzie, nikt nie będzie przedłużał żadnego światłowodu (bo na to muszą być papiery, zgoda na inwestycję, budżet itd).
    Żaden serwis to instalujący na takie coś się nie zgodzi - nikt sobie dla Twojego dobra nie będzie robił potencjalnych problemów, zwłaszcza, że operatorzy kontrolują co jest robione, ile czego i gdzie poszło itd
    Serwis instalujący usługi zrobi tylko to na co ma zgodę, papiery i kasę.
  • Poziom 18  
    No i serwis ma to zrobić tak jak będzie w papierach czyli podłączyć usługę u sąsiada. Papiery jednak będą na mnie. To co chcę zrobić dalej to po uruchomieniu usługi we własnym zakresie. Działki graniczą ze sobą więc nie trzeba kombinować jak przejść przez drogę/obcy teren itp. Orange przecież nie sprawdza prawa do własności lokalu. Możesz wynajmować na dziko mieszkanie i też przyjdą podłączyć usługę na dzikiego najemcę, ich nie interesuje kto ma akt własności do lokalu, ich interesuje kto będzie płacił.

Pomysł jest taki jaki przedstawiłem powyżej skoro nie da się oficjalnie do mnie podłączyć światłowodu. Acha - graniczymy działkami od tzw. pleców a nie wzdłuż drogi boczkiem stąd ten problem z brakiem dostępności. Jakby był moim sąsiadem wzdłuż ulicy to nie trzeba by było kombinować tylko Orange bez problemu by mnie podłączył.