Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zmywarka Bosch SPS53E08EU/23 - błąd E19 wyskakuje po 5 sekundach od Startu

28 Lis 2019 21:05 690 7
  • Poziom 2  
    Wymieniłem elektrozawór płaszcza wodnego bo miał rezystancję ponad 7kΩ (miernik ustawiony na 20kΩ), nowy ma 2 i podobno to jest właściwa. Niestety nadal nic to nie zmieniło, przekaźniki po włączeniu oba pykają ale moduł sterujący nie podaje napięcia dalej. Wymontowałem moduł, nie widać na nim żadnych uszkodzeń, nie jestem elektronikiem więc sam nie zdiagnozuję co jest nie tak. Czy ktoś w Warszawie jest mi w stanie pomóc? :)
    Zmywarka Bosch SPS53E08EU/23 - błąd E19 wyskakuje po 5 sekundach od Startu
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 23  
    Witam
    Zgodnie z instrukcjami Boscha błąd E19 to brak reakcji na klawiaturę sterującą natomiast posiłkując się doświadczeniem - w 99,9% przypadków jest to uszkodzone oprogramowanie w sterowniku.
    Pozdrawiam
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 2  
    nowypn napisał:
    Witam
    Zgodnie z instrukcjami Boscha błąd E19 to brak reakcji na klawiaturę sterującą natomiast posiłkując się doświadczeniem - w 99,9% przypadków jest to uszkodzone oprogramowanie w sterowniku.
    Pozdrawiam

Dziękuję ale co dalej, szukać serwisu który jest w stanie to naprawić czy są jakieś inne metody? Wymiana raczej nie ma sensu za 700 zł
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Witam ponownie.
    Możesz poszukać serwisu który umie to naprawić lub wymienić sterownik na używany.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Czemu stawiacie na najdroższą część w rządzeniu?
    Wezwać serwis i niech postawi diagnozę bo naprawa może być niedroga.
  • Poziom 2  
    libretto4 napisał:
    Wezwać serwis i niech postawi diagnozę bo naprawa może być niedroga.
    Jeśli się na tym znasz i jesteś z Warszawy to zapraszam (chętnie zapłacę za pomoc), zazwyczaj serwisy potrafią wymienić tylko moduł albo nic nie stwierdzić i naciągać za przyjazd bez naprawy, więc chętnie skorzystam. Jeśli to moduł to raczej nie wydam 700 zł plus dojazd plus robocizna bo za tą kasę kupię sobie nową zmywarkę :)
    nowypn napisał:
    Możesz poszukać serwisu, który umie to naprawić lub wymienić sterownik na używany.
    Dzięki też na to wpadłem, właśnie szukam takiego serwisu, może ktoś coś podpowie?
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Piotr2608 jest z Warszawy poszukaj napewno ogarnie temat.
  • Poziom 2  
    Uszkodzony zawór podajnika tabletek i nabłyszczacza, przez brak zabezpieczeń załatwił moduł. Próba wymiany tranzystorów przez specjalistę i wgranie oryginalnego oprogramowania w module nie pomogła (widocznie dalsze uszkodzenia na układzie sterującym). Wymiana układu podawania tabletki oraz nowy układ sterujący z wgraniem nowego oprogramowania dopiero podniosło zmywarkę.

Jak zwykle w takich przypadkach okazuje się, że cewki wysokonapięciowe nie mają żadnych zabezpieczeń i zapewne specjalnie (bo po co chronić najdroższą część) w wyniku przepięcia niszczą główny układ sterujący - raz zwalą tranzystory innym razem uszkodzą dodatkowe elementy płyty głównej. Na szczęście nowy układ sterujący to tylko 50% kosztu nowej zmywarki :) więc zgodnie z zasadą jestem monopolistą to zarabiam. Może łaskawie BOSCH coś z tym zrobi ale serdecznie wątpię bo lepiej kup sobie kliencie nowy sprzęt.