Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja napięcia przy pomocy prostego układu.

30 Lis 2019 04:05 147 2
 • Poziom 8  
  Zbudowalem sobie prosty układ elektroniczny do regulacji napięcia który na wejściu może mieć maksymalnie 32 volty, natomiast na wyjściu otrzymujemy 5 volt. Układ ten podłączyłem do panela słonecznego w celu ładowania batri 5 voltowej i dalej do zasilania oświetlenia w garażu w którym niestety nie mam podłączonego normalnego prądu. Sprawdziłem miernikiem, że przy takiej pogodzie jak teraz panel daje ok 12 volt. Kiedy jednak podłączam go do wejścia układu, napięcie siada do 3,8 volta. Nie jest więc większe od 5 volt i w konsekwencji nie ładuje baterii. Natomiast ten sam układ podłączyłem w domu do zasilacza komputerowego i podając 12 volt napięcie nie siada, a na wyjściu otrzymuję potrzebne 5 volt. Zastanawia mnie gdzie jest problem? Czy to wina panelu, jest słaby i tak obciąża układ regulatora? Regulator to układ LM7805 i kondensatory połączone do niego tak jak w instrukcji.
 • Poziom 43  
  Kiepska sprawa :cry: . Za mała wydajność panela i to jeszcze wszystko puszczone przez najmniej ekonomiczny stabilizator.
  maro198805 napisał:
  Sprawdziłem miernikiem, że przy takiej pogodzie jak teraz panel daje ok 12 volt
  Bez obciążenia oczywiście, i jest to możliwe.
  maro198805 napisał:
  Czy to wina panelu, jest słaby i tak obciąża układ regulatora? Regulator to układ LM7805 i kondensatory połączone do niego tak jak w instrukcji.
  Raczej odwrotnie, to regulator i jego obciążenie tak obciąża panel, że napięcie spada na nim do 3,8 V Musisz zastosować duuuuużo większy panel i raczej przetwornice impulsowa do tego celu.
 • Poziom 8  
  Dzięki, coś muszę pokombinować.